Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sedesowce w Lizbonie. Niezwykła wystawa z makietami wrocławskich budynków [ZDJĘCIA]

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Budynek autorstwa Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak
Budynek autorstwa Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak Jadwiga Grabowska-Hawrylak
Od 13 lipca do 18 września 2021 r. w Lizbonie można zobaczyć makiety wrocławskich budynków. Prezentowana jest tam wystawa wybitnej architektki polskiego modernizmu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. Do Portugalii pojechały: sedesowce, galeriowiec przy Kołłątaja i osiedle Gajowice.

W Polsce wystawę dorobku twórczości Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak można było dotychczas oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Teraz przyszedł czas na promocję polskiej architektury na świecie.

W pałacu Sinel de Cordes w Trienal de Arquitectura de Lisboa są prezentowane najważniejsze projekty i realizacje opracowane przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak przez prawie pół wieku jej aktywności zawodowej - od lat pięćdziesiątych do dziewięćdziesiątych XX wieku.

Na ekspozycję trafiły projekty i rysunki autorki, archiwalne i współczesne fotografie, filmy i modele najciekawszych obiektów, zarówno zrealizowanych, jak i tych, które pozostały jedynie koncepcją, m.in. domu przy ul. Kochanowskiego, Gajowic, galeriowca z ul. Kołłątaja. zespołu mieszkaniowo-usługowego przy placu Grunwaldzkim, Szkoły Muzycznej przy ul. Mazowieckiej we Wrocławiu, zespołu wypoczynkowego w Sobótce, centrum hotelowo-usługowego przy placu Feliksa Dzierżyńskiego we Wrocławiu (obecnie plac Dominikański) czy rozbudowy Poczty Głównej przy ulicy Krasińskiego 1.

"Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć także zrealizowany przy okazji nowojorskiej odsłony wystawy ponadpięciometrowy model jednego z wieżowców znajdujących się na terenie kompleksu mieszkaniowo-usługowego przy pl. Grunwaldzkim we Wrocławiu" - mówi Marta Czyż-Kaczor, rzecznik prasowa Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Jadwiga Grabowska-Hawryluk to pierwsza kobieta, która w powojennej Polsce otrzymała tytuł architekta. Jako młoda projektantka pracowała przy odbudowie wrocławskich zabytków, projektowała pierwsze osiedla, nowoczesne szkoły i nowatorskie budynki mieszkalne. W kolejnych latach opracowywała obiekty bardziej złożone: wielkie centra handlowo-usługowe, ośrodki wypoczynkowe, zespoły mieszkaniowe czy świątynie. Jednym z jej pierwszych projektów była zaprojektowana w latach 1955-1960 szkoła podstawowa przy ulicy Podwale. Jest wybitnym architektem, cenionym na całym świecie.

ZOBACZ TAKŻE: Te budynki z PRL do dziś robią wrażenie!

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska