Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ścieżka w Parku Grabiszyńskim wysypaną zrębką drzewną. Dlaczego nie ma chodnika?

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Ta wydeptana ścieżka w parku Grabiszyńskim prosiła się o nową nawierzchnię. Od teraz spacerujący będą chodzić po zrębce drzewnej. Zarząd Zieleni Miejskiej przyznaje, że to ekologiczne, choć doraźne rozwiązanie. Dlaczego nie zrobiono tam chodnika?
Ta wydeptana ścieżka w parku Grabiszyńskim prosiła się o nową nawierzchnię. Od teraz spacerujący będą chodzić po zrębce drzewnej. Zarząd Zieleni Miejskiej przyznaje, że to ekologiczne, choć doraźne rozwiązanie. Dlaczego nie zrobiono tam chodnika? Zarząd Zieleni Miejskiej
Ta wydeptana ścieżka w parku Grabiszyńskim prosiła się o nową nawierzchnię. Od teraz spacerujący będą chodzić po zrębce drzewnej. Zarząd Zieleni Miejskiej przyznaje, że to ekologiczne, choć doraźne rozwiązanie. Dlaczego nie zrobiono tam chodnika?

Ścieżka w Parku Grabiszyńskim, na którą została wyłożona nowa nawierzchnia została wydeptana na wprost kładki z ul. Ślusarskiej nad rzeką Grabiszynką. Ścieżka powstała w wyniku skracania drogi przez przechodniów.

- To charakterystyczny i bardzo uczęszczany przedept. Jeszcze kilka lat temu to było przejście przez wyrwę w ogrodzeniu, która też zapewne nie powstała bez przyczyny. Zawsze staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Wrocławia, więc w jakiś doraźny sposób musieliśmy tę drogę jakoś urządzić. Przejście było dotąd grząskie i nierówne – mówi Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Około 20 metrowy odcinek ścieżki został wysypany zrębką drzewną, którą „produkuje” Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. Surowiec wykorzystany spółka jest odpadkiem z usuwanych drzew czy gałęzi oraz z innych prac pielęgnacyjnych. To powoduje, że wyłożenie takiej nawierzchni na ścieżkę odbywa się praktycznie bez kosztów. Podobne rozwiązanie zastosowano już w kilku innych parkach i lasach pod zarządem ZZM.

Zastosowanie zrębki drzewnej do tworzenia ścieżek nie jest czymś nowym. W dodatku zastosowany surowiec czyni ją ekologiczną i przyjazną środowisku. Ułożone warstwy grubych trocin z czasem ściskają się, tłumiąc chwasty i tworząc miękką powierzchnię. Taka ściółka dobrze chłonie wodę, zapobiega powstawaniu kałuż i błota. Nie jest to zbyt komfortowe rozwiązanie dla rowerów czy wózków.

- Przedept zwykle wyposaża się w nawierzchnię i zamienia w parkową alejkę. Tak też staramy się robić. Jednak jest kilka ograniczeń takich jak: zachowanie układu architektonicznego danego obszaru czy konieczność uzyskania opinii konserwatora zabytku, jak w przypadku Parku Grabiszyńskiego. Ponadto, wykonanie ścieżki wymaga tzw. korytowania, a takie prace mogą doprowadzić do uszkodzenia systemów korzeniowych. Oczywiście także w tej lokalizacji rozważymy budowę ścieżki, jednak na razie wystarcza nawierzchnia ze zrębek - dodaje Marek Szempliński.

ZOBACZ TEŻ:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska