Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ściany jak w Tetrisie. Na Dyrekcyjnej powstają mikromieszkania [ZDJĘCIA]

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Starter III
Starter III Fot. Tomasz Hołod / Polska Press
Elewacje jak w popularnej grze Tetris i mieszkania jak z "Alicji w Krainie Czarów" - kończy się budowa trzeciego budynku typu Starter. W Starterach znajdziemy niewielkie mieszkania, o powierzchni od 16 do 35 metrów kwadratowych, przeznaczone głównie dla studentów.

W najnowszym Starterze znajduje się łącznie 255 mikroapartamentów. Każdy z nich jest wykończony pod klucz (pomalowane ściany, na podłodze panele, w pełni urządzona łazienka) i wyposażony w sterowaną klimatyzację. Elewacja przypomina grę Tetris i można ją porównać do układu scalonego, który przez zabawę w rozplanowaniu okien, zaciera granicę pomiędzy piętrami. To budynek 7-kondygnacyjny, ale żeby dobrze policzyć piętra, trzeba się naprawdę uważnie przyjrzeć.

- Zaprojektowaliśmy ten ciekawy układ wykorzystując dwa materiały: szkło i płytki elewacyjne – wyjaśnia architekt Agnieszka Szczepaniak z pracowni AP Szczepaniak. - Od wewnętrznej strony budynku mamy zupełnie inny świat.

Po przeciwnej stronie elewacja jest bardzo prosta. Wybrano kolor biały, aby rozjaśnić przestrzeń niewielkiego dziedzińca. Z tej strony wszystko się powtarza. Taki był jednak zamysł – stworzenia dwóch światów, osobnych i kontrastujących ze sobą.

Na wygląd elewacji miała również wpływ pobliska Wroclavia. Kolor nowego Startera nawiązuje do nowoczesnej formy galerii handlowej.

Na parterze nowego Startera przygotowano lokale usługowe, mikroapartamenty (najczęściej pokoje jednoosobowe z aneksem kuchennym) są wyżej. Są także większe apartamenty dwupokojowe o powierzchni od 51 do 69 metrów kw., ale jest ich zdecydowanie mniej, bo tylko siedem. Trzy apartamenty (dwa na 5. piętrze i jeden na 6.) mają tarasy.

Starter III to już trzeci budynek z rodziny Starterów. Pierwszy i drugi stoją przy Wybrzeżu Pasteura. Wybudowano je w 2013 i 2017 roku. Mikroapartamenty w Starterze I powstały w budynku po Hotelu Asystenta, w którym wcześniej mieszkali doktoranci i pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nowy Starter powinien być gotowy w ostatnim kwartale tego roku. Ceny wahają się od około 170 do 570 tysięcy. Starter narodził się dzięki pomysłowi brytyjskiego modelu kameralnych mieszkań Student Castle w Manchesterze. We Wrocławiu pojawia się coraz więcej podobnych inwestycji. Oprócz Startera mamy też LAS na Ołbinie.

Tramwaje pojadą na Nowy Dwór dopiero w 2023, a budowa trasy może potrwać  nawet trzy lata. W sumie chodzi o 7 kilometrów. Tramwaje i autobusy będą wyruszać z placu Orląt Lwowskich, trasa poprowadzona zostanie w ciągu ulicy Strzegomskiej i Rogowskiej aż na Nowy Dwór. Już teraz prowadzone są intensywnie prace na odcinku od placu Orląt Lwowskich do ulicy Smoleckiej. Właśnie rozpoczynają się roboty przy wiadukcie na Smoleckiej. Zobaczcie zdjęcia - posługujcie się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Tak powstaje torowisko tramwajowe na Nowy Dwór [ZDJĘCIA]

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska