Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ryś w lesie na Dolnym Śląsku! Na szlaku spotkał go turysta, zobaczcie nagranie

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Ryś widziany w lasach na Dolnym Śląsku
Ryś widziany w lasach na Dolnym Śląsku kadr z nagrania
Leśnicy z Jugowa w gminie Nowa Ruda (woj. dolnośląskie) poinformowali, że na terenie nadleśnictwa zaobserwowano rysia. Dostojny, duży kot z charakterystycznymi pędzelkami na uszach szedł od strony Ścinawki w kierunku Nowej Rudy. Obejrzyjcie film poniżej.

Niezwykłe nagranie, którego bohaterem jest ryś, opublikowało Nadleśnictwo Jugów. Widać na nim, jak okazały osobnik wędruje przez noworudzkie lasy. To najprawdopodobniej ryś Zygmunt, który kilka dni temu widziany był także na drodze między Brzegiem Dolnym i Wołowem. Ma na szyi obrożę telemetryczną i prawdopodobnie jest to kot, który przywędrował na Dolny Śląsk z północy.

- Przechodził przez drogę na wysokości stawów. Zmierzał w kierunku południowo-zachodnim, najprawdopodobniej w kierunku gór. Miał nadajnik telemetryczny - opisuje autor filmu, Maciej Krakowski, który przesłał film do "Gazety Wrocławskiej".

W nadleśnictwie Jugów spotkał go również inny turysta, a spotkanie nagrał kamerą w telefonie.

Zobaczcie nagranie ze spotkania z rysiem:

- Ten chroniony w Polsce ssak prowadzi samotniczy tryb życia z wyjątkiem dwóch okresów: prowadzenia młodych oraz kontaktu podczas rui. Okres godowy przypada od stycznia do marca. W tym okresie osobniki są bardziej aktywne w ciągu dnia, spotykają się i zaczynają głośniej się odzywać. Wzrasta długość dobowych wędrówek samców - nawet do 17 km - opisują leśnicy.

Jak dodają, ryś prawdopodobnie wybrał się na poszukiwania partnerki. A to wcale nie jest łatwe. Szacuje się, że na Dolnym Śląsku żyje tylko 5 osobników tego gatunku.

- Podczas ewentualnego spotkania prosimy o zachowanie spokoju, nie zbliżanie się do osobnika oraz uszanowanie jego obecności w naturalnym środowisku - apelują leśnicy.

Warto dodać, że Ryś jest największym przedstawicielem dzikiego kota Europy. Rośnie do ok. 100, a nawet 150 cm. Waży do 34 kg. Z łatwością wspina się na drzewa i jest świetnym skoczkiem. Ma naturę samotnika.

Przeczytaj także:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska