Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył sezon grzewczy we Wrocławiu. Strażacy i kominiarze podpowiadają, co zrobić, aby uchronić się przed pożarem!

Karolina Kwiatek
Karolina Kwiatek
Paweł Relikowski
Paweł Relikowski
Wideo
od 16 lat
Czyszczenie oraz kontrolowanie przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych jest podstawowym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa sobie i swoim domownikom podczas sezonu grzewczego. Zaniedbanie któregoś z tych elementów może doprowadzić do prawdziwej katastrofy.

Od początku września na terenie województwa dolnośląskiego doszło do blisko 50 pożarów, które były związane z użytkowaniem przewodów kominowych i instalacji grzewczych. W zaledwie 1,5 miesiąca strażacy wyjeżdżali do około 10 akcji gaśniczych we Wrocławiu i na terenie powiatu wrocławskiego, a to dopiero początek sezonu grzewczego.

Nagrzana sadza zmienia komin w piec hutniczy

W poniedziałek (23 października) miała miejsce konferencja prasowa PSP, podczas której strażacy i kominiarze przekazali, co robić, żeby zapewnić swoim najbliższym bezpieczeństwo. Wśród najważniejszych elementów znalazły się:

  • montaż czujek na tlenek węgla,
  • wietrzenie pomieszczeń,
  • niezasłanianie krat wentylacyjnych,
  • wykonywanie okresowych przeglądów kominów.

Niestety okazuje się, że ostatni podpunkt bywa dość często "zapominany". Jak zauważają kominiarze, bagatelizowanie konieczności czyszczenia przewodów odbija się na eksploatacji urządzeń napędzanych m.in. paliwami tradycyjnymi jak węgiel, koks czy drewno.

Zobacz też:

- Niesezonowane drewno jest mokre, wilgotne i powoduje zanieczyszczenia przewodów kominowych sadzą twardą, szklistą, smolistą, która jest bardzo toksyczna i zapalna. Temperatura palności takiej sadzy wynosi około 1000-1200 st. C. To mały piec hutniczy. Przy takiej temperaturze następuje nagrzanie cegieł. One zaczynają powiększać swoją objętość i puszczać spoiny. Następuje zapalenie stropodachów, podłóg, elementów, które stoją przy przewodach kominowych - mówi Maciej Rogala, prezes Krajowej Izby Kominiarzy we Wrocławiu.

Czyszczenie i kontrola przewodów kominowych w budynkach jednorodzinnych to koszt około 200 - 250 zł rocznie.

Jeśli chcielibyście zamówić wizytę kominiarza, możecie skorzystać z wyszukiwarki zamieszczonej na stronie Stowarzyszenia Krajowej Izby Kominiarzy TUTAJ >>

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska