Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył Dolnośląski Festiwal Nauki (PROGRAM)

Jerzy Wójcik
Rozpoczął się Dolnośląski Festiwal Nauki. Czeka nas siedem dni z wykładami, pokazami i doświadczeniami.

Na tegorocznym Dolnośląskim Festiwalu Nauki będą rządzić chemicy. Dla wrocławian spragnionych wiedzy to doskonała informacja, bo nie zabraknie efektownych doświadczeń i pokazów, które zawsze budzą emocje podczas tej imprezy.

- Właśnie mamy międzynarodowy rok chemii, m.in. dlatego, że 100 lat temu Nagrodę Nobla otrzymała nasza rodaczka, Maria Skłodowska-Curie - tłumaczy prof. Kazimierz Orze-\chowski, koordynator festiwalu nauki. - Z tego powodu chemia będzie w tym roku przeplatała się nawet w wykładach z innych dziedzin nauki - dodaje.

Oficjalnie wrocławskie święto nauki wystartowało w czwartek. O godz. 14 uroczyste otwarcie miało miejsce w Auli Leopoldyńskiej. Następnie we wrocławskim Rynku przekonaliśmy się, co potrafią nasi młodzi chemicy. Przedstawiciele kół naukowych "podcinali" przechodniom żyły w taki sposób, że pojawiała się krew, a nikt nie został ranny (ech, ta chemia!). Nie zabrakło armaty zrobionej z kosza na śmieci czy efektownych baniek z suchego lodu i wody. Chemiczny happening miał służyć promocji nauki i całej imprezy. Dziś część naukową rozpocznie prof. Jan Miodek wykładem pt. "Rodzinna Europa". Jednego z najbardziej rozpoznawalnych wrocławskich naukowców będzie można posłuchać od godz. 10 na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego (budynek D, ul. Uniwersytecka 7/10), w sali im. Witolda Świdy.

Czego jeszcze nie można przegapić podczas tegorocznego festiwalu? Kliknij i zobacz szczegółowy PROGRAM.

Oto wybrane propozycje:

* Bardzo interesująca wystawa poświęcona naszej noblistce Marii Skłodowskiej-Curie. Można ją oglądać w holu głównym budynku Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego (ul. Joliot-Curie 14). Przez cały czas trwania festiwalu.

* Kawiarenka młodego chemika: program dla dzieci i ich rodziców. Podczas gdy 5-6 latki dowiadują się ciekawostek chemicznych, ich rodzice mogą przy kawie posłuchać o poważniejszych zagadnieniach naukowych. Impreza - 18 września od godz. 11, również w budynku Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Joliot-Curie 14.

* Pielgrzymka, wycieczka po Dzielnicy Czterech Świątyń. Po wyjątkowym we Wrocławiu miejscu tolerancji religijnej oprowadza prof. dr hab. Adam Jezierski. Zbiórka 19 i 22 września o godz. 16 przy kościele pw. św. Antoniego z Padwy parafii pw. św. Mikołaja (ul. św. Antoniego 30)

* Park Wiedzy, czyli wielki piknik naukowy w parku Staromiejskim. Wrocławianie spotkają się tutaj z nauką przez cały weekend - 17 i 18 września. Będzie się można między innymi dowiedzieć, czy nasz sposób żywienia ma wpływ na zdrowie, jakie ptaki żyją wokół nas, co potrafią zrobić roboty czy jak powstają naczynia ceramiczne. Poza tym młodzież będzie mogła wziąć udział w grze terenowej dotyczącej wrocławskiego Starego Miasta oraz poszukać ukrytego skarbu przy pomocy nawigacji GPS. Park Wiedzy to idealna impreza dla rodzin z dziećmi. Wystarczy się pojawić w sobotę od godziny 11.

Na niektóre imprezy festiwalowe wrocławianie muszą się wcześniej zapisać, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona (na stronie festiwalowej: www.festiwal.wroc.pl).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska