MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruch to mózg! Alkohol, papierosy, brak ruchu i otyłość zwiększają ryzyko udaru

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
O profilaktyce w udarach mózgu mówili na konferencji prasowej: wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii dr n. med. Marta Nowakowska-Kotas oraz kierownik Kliniki Neurologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu prof. Sławomir Budrewicz.
O profilaktyce w udarach mózgu mówili na konferencji prasowej: wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii dr n. med. Marta Nowakowska-Kotas oraz kierownik Kliniki Neurologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu prof. Sławomir Budrewicz. Janusz Gajdamowicz
Przypadający na 29 października Światowy Dzień Udaru Mózgu stał się okazją, aby przypomnieć, jak ważna jest profilaktyka tego wyjątkowo ciężkiego schorzenia. Dolny Śląsk aktywnie włącza się do tego działania.

"Mimo, że dzisiaj szczególnie skupiamy się na czwartej fali pandemii koronawirusa, to jednak nie możemy zapominać, jak ważna jest profilaktyka udarów mózgu, a jeśli one już się zdarzają, to - jak ważna jest szybka reakcja bez względu na obowiązującą sytuację epidemiologiczną" - podkreślał podczas spotkania z przedstawicielami mediów Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski. - "Szybkość reakcji i podjęcia fachowych działań przez lekarzy, może decydować o stanie, w jakim będzie znajdował się pacjent przez wiele lat, a wtedy jego życie o wiele trudniejsze".

Wojewoda podkreślił, że na Dolnym Śląsku od dwóch lat neurologia jest jedną z kluczowych dziedzin medycyny, na którą zwraca się szczególną uwagę. Mimo tego, w najbliższym czasie trzeba będzie zintensyfikować działania i jak najszerzej informować społeczeństwo, aby w przypadku jakichkolwiek symptomów wystąpienia udaru - szczególnie rodzina czy znajdujący się w otoczeniu chorego - natychmiast podejmowali niezbędne działania.

"Opadnięcie kącika ust, osłabienie siły kończyn, zawroty głowy, zaburzenia widzenia czy niewyraźna mowa, to symptomy, które wskazują, że nie należy ani chwili czekać i bezzwłocznie skorzystać z telefonu alarmowego 112, aby wezwać pomoc" – apelowała dr n. med. Marta Nowakowska-Kotas, konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii. - "Proszę dać szansę ochronie zdrowia. Mamy wypracowane procedury, oddziały udarowe i określone metody, jakie w tej sytuacji możemy zastosować, aby taki pacjent pozostał zupełnie sprawny, powrócił do pracy i pełnego życia w rodzinie oraz społeczeństwie".

Uczestniczący w konferencji prof. Sławomir Budrewicz, kier. Kliniki Neurologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu zapewnił, że na Dolnym Śląsku istnieje kilkanaście oddziałów udarowych, na których udziela się kompleksowej pomocy osobom z udarami. W USK przy ul. Borowskiej we Wrocławiu, w ramach pilotażu prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia, działa zaś specjalny oddział, na którym wykonuje się trombektomię mechaniczną, czyli zabieg usuwający zator z tętnicy mózgowej.

Medycy są zgodni co do faktu, że mimo skutecznych metod leczenia udaru najważniejsza jest jednak profilaktyka. Wśród czynników największego ryzyka znajduje się nadmierne spożywanie alkoholu i palenie papierosów, a to w połączeniu z miażdżycą, wysokim poziomem cholesterolu, nadciśnieniem i otyłością często kończy się leczeniem klinicznym.

"Ruch to mózg! Dlatego zachęcam do umiarkowanej, ale systematycznej aktywności fizycznej i wykluczenia z naszego trybu życia tych wymienionych czynników. Pamiętajmy też o prawidłowym odżywianiu i diecie. Warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który z wieloma czynnikami ryzyka z pewnością sobie poradzi" - zaapelowała dr Marta Nowakowska-Kotas.

Co roku udar mózgu zabija ok. 30 tys. Polaków. Według statystyk, udar mózgu w Polsce zdarza się średnio co sześć i pół minuty. Może dotknąć osób w każdym wieku, w każdym miejscu i czasie. Jest na trzecim miejscu jeśli chodzi o przyczyny śmierci i główne przyczyny trwałej niepełnosprawności u osób dorosłych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska