Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rowery, bieżnie elektryczne i karty podarunkowe mogą dostać od ministra zdrowia panie i panowie po czterdziestce. Jaki jest warunek?

Alina Gierak
Alina Gierak
W bezpłatnych badaniach profilaktycznych mogą wziąć udział wszystkie osoby po 40. roku życia
W bezpłatnych badaniach profilaktycznych mogą wziąć udział wszystkie osoby po 40. roku życia Polska Press
Rowery, bieżnie elektryczne i karty podarunkowe mogą dostać od ministra zdrowia panie i panowie po czterdziestce. Warunek? Należy wziąć udział w programie bezpłatnych badań Profilaktyka 40 PLUS.

Do tej pory zainteresowanie programem było słabe, więc Ministerstwo Zdrowia poszukało sposobów, by zachęcić osoby po czterdziestce do zadbania o siebie. Dlatego zaproponowało za udział w bezpłatnych badaniach profilaktycznych, udział w loterii. Łączna pula nagród wynosi 3,5 mln zł, a do wygrania są m.in. karty podarunkowe do sklepów sportowych, rowery, bieżnie elektryczne, wolnoobrotowe wyciskarki i elektroniczne gadżety.

Do skorzystania z pakietu Profilaktyka 40+ zachęcają także lekarze. Przekonują pacjentów, że ważne są badania, które pokażą, w jakiej formie jest nasz organizm. Z badań mogą skorzystać wszyscy, którzy skończyli czterdzieści lat, czyli nawet 80- czy 90-latkowie. Chodzi o szybkie wykrycie chorób, zwłaszcza cywilizacyjnych, takich jak choroby nowotworowe, nadciśnienie, cukrzyca czy miażdżyca. U osób powyżej 40. roku życia zwiększa się ryzyko zachorowań. Mogą zaostrzać się również choroby przewlekłe.

Udział w programie Profilaktyka 40 PLUS to najlepsza inwestycja w swoje zdrowie, bowiem wczesne wykrycie schorzeń to większa szansa na skuteczne leczenie

- podkreśla minister zdrowia.

Niestety, program nie cieszy się zainteresowanie. Do tej pory z 20 mln uprawnionych do skorzystania z darmowego pakietu badań zdecydowało się na nie niewiele ponad 1,5 mln osób. Może teraz, po akcji Ministerstwa Zdrowia, chętnych przybędzie. Program działać będzie do 31 grudnia 2023 roku.

Jakie badania w programie Profilaktyka 40 PLUS?

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera takie badania

  • morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
  • stężenie glukozy we krwi,
  • próby wątrobowe AlAT, AspAT, GGTP,
  • poziom kreatyniny we krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • poziom kwasu moczowego we krwi,
  • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera takie badania:

  • morfologia krwi obwodowej odsetkowym i płytkami krwi,
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
  • stężenie glukozy we krwi,
  • próby wątrobowe AlAT, AspAT, GGTP,
  • poziom kreatyniny we krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • poziom kwasu moczowego we krwi,
  • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT),
  • PSA – badanie w kierunku raka prostaty.

Pakiet badań diagnostycznych wspólny obejmuje

  • pomiar ciśnienia tętniczego,
  • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Atrakcyjne nagrody za udział w badaniach

Żeby wziąć udział w programie i wykonać badania diagnozujące stan zdrowia, trzeba wypełnić internetową ankietę, system informatyczny z automatu wystawi e-skierowanie na badania. Już za samo wypełnienie ankiety kwalifikującej do programu (bez wykonania badań) na przykład przez Internetowe Konto Pacjenta można otrzymać jeden los w loterii.

Pięć losów w loterii otrzymamy za wykonanie wszystkich zleconych badań diagnostycznych. Nie otrzymamy natomiast losów za wykonanie tylko części badań.  Jeśli pacjent wykona badania w ciągu 30 dni od daty otrzymania skierowania, podwoi liczbę losów.

Odbędzie się sześć losowań – pierwsze będzie 15 lutego 2023 roku. Kolejne: 8 marca 2023, 29 marca 2023, 19 kwietnia 2023, 16 maja 2023, 7 czerwca 2023.

Do wygrania są między innymi karty podarunkowe o wartości 500 zł do sklepów z akcesoriami sportowymi, vouchery na pobyt w ośrodkach SPA, smart bandy, wyciskarki wolnoobrotowe, rowery miejskie oraz bieżnie domowe.

Jak wziąć udział w loterii?

Aby wziąć udział w loterii, należy wypełnić ankietę dostępną na pacjent.gov.pl, wykonać badania i zgłosić się poprzez Indywidualne Konto Pacjenta (IKP), na infolinii DOM 48 22 735 39 53 w godzinach od 8.00 do 20. 00 lub przy pomocy swojego lekarza. Zgłoszenia można dokonać od 1 lutego do 31 maja 2023 roku.

Jak zapisać się na badania

Aby skorzystać z badań w ramach programu, należy wypełnić prostą ankietę i podać informacje dotyczące swoich parametrów ciała, takich jak waga i wzrost, oraz odpowiedzieć na pytania. Dzięki temu możliwe będzie indywidualne dopasowanie pakietu badań profilaktycznych do potrzeb, płci oraz zidentyfikowanych czynników ryzyka. Ankieta jest dostępna na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub w aplikacji gabinet.gov.pl.
Co dalej?

  • Po wypełnieniu ankiety otrzymamy e-skierowanie, które umożliwi skorzystanie z badań w ramach programu. Każda osoba po 40. roku życia otrzyma jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu diagnostycznego obejmującego od 6 do 12 rodzajów badań.
  • Ostatni krok, to zapisanie się na bezpłatne badania profilaktyczne w placówce realizującej program. W programie biorą udział przychodnie, szpitale i ośrodki zdrowia, które mają podpisany kontrakt z NFZ.
  • Osoby, które nie korzystają z internetu, mogą zapisać się na badania za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej nr tel. 800 137 200.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska