Reprezentacja do lat 19 nie awansowała do półfinału Euro. Remis z Włochami przesądził o odpadnięciu z turnieju. Czy należał nam się karny?

Jacek Czaplewski
Polska - Włochy 1:1. Włosi w półfinale
Polska - Włochy 1:1. Włosi w półfinale TVP Sport
Reprezentacja Polski do lat 19 nie wywalczyła awansu do półfinału Euro. W decydującym meczu zremisowała z Włochami 1:1 i z tego powodu skończyła turniej na trzecim miejscu w grupie A. Dalej grają Portugalczycy i Włosi.

Euro U-19. Polska odpadła po fazie grupowej

Polacy przegrali walkę o półfinał bilansem bramkowym. Gdyby tylko wbili Malcie jedną bramkę więcej i dzisiaj zremisowali to Włosi pakowaliby walizki. Tak się jednak nie stało.

Trener Marcin Brosz zaskoczył wyjściowym składem. Na ławce zaczęli choćby Kacper Urbański i Tomasz Pieńko, natomiast szansę od początku dostał ponownie Junior Nsangou. Wystąpił również Igor Strzałek, który zapracował na tę szansę w poprzednim, trudnym meczu, strzelając gola na 1:0 z Maltą.

Polska najpierw przetrwała natarcie Włochów. W grze utrzymał nas przede wszystkim bramkarz Oliwier Zych. Kapitan popisał się sytuacyjną interwencją, kiedy z bliska spróbował Francesco Esposito. W drugiej połowie nasz rodak także wygrał pojedynek jeden na jednego, wystawiając do strzału nogę.

Tylko zwycięstwo premiowało awansem. Biało-Czerwoni objęli prowadzenie już w 8 minucie. Decyzja o wystawieniu Strzałka okazała się trafna, bo to on zdobył bramkę. Kopnął zza pola karnego, po ręce bramkarza.

Polska bez karnego w końcówce. Włosi grają dalej

Niestety chwila nieuwagi sprawiła, że w 34 minucie Włosi doprowadzili do wyrównania. Wspaniały rajd przez połowę boiska zaliczył Samuele Vignato. Minął dwóch napotkanych rywali, po czym wystawił piłkę autorowi gola, Luisowi Hasie.

Mimo ambitnej walki Polacy nie zdołali strzelić decydującego gola. Zostali też pozbawieni okazji z rzutu karnego. Przy stanie 1:1 węgierski sędzia Gergo Bogar nie dostrzegł zagrania ręką u Michaea Kayode, którego nabił Tomasz Pieńko. A że VAR-u na turnieju nie ma, to od decyzji nie było odwrotu.

- Dobra postawa naszej reprezentacji do lat 19 niestety nie wystarczyła, by awansować do półfinału. Dziękuję chłopakom i trenerowi Marcinowi Broszowi za walkę do samego końca - napisał w mediach społecznościowych prezes PZPN, Cezary Kulesza.

Włosi zagrają w półfinale ze zwycięzcą grupy B, czyli Hiszpanią lub Norwegią (ostatnia kolejka w poniedziałek).

Mecz odbył się na stadionie Ta'Qali National Stadium - na Malcie

Polska: Zych - Bugaj (83' Kaczmarski), Smoliński, Matysik, Drapiński, Lewicki (56' Brzozowski) - Kowalczyk (46' Urbański), Kozubal, Strzałek (71' Kowalski) - Nsangou (46' Pieńko), Majchrzak.