Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Relikwie błogosławionej rodziny Ulmów z limanowskiej bazyliki trafią do Nowego Sącza. Trwa peregrynacja na Sądecczyźnie

Alicja Fałek
Alicja Fałek
peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów w Limanowej
peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów w Limanowej ks. Tomasz Śpiewak - Portal Diecezji Tarnowskiej
Trwa peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów na terenie diecezji tarnowskiej. Relikwiarz i obraz wyniesionej na ołtarze rok temu rodziny, która podczas II wojny światowej zginęła, bo ukrywała u siebie Żydów, odwiedziły już Tarnów, Bochnię i Limanową. Teraz trafią do Nowego Sącza i do kolejnych miast.

Peregrynacja relikwii bł. rodziny Umów

We wrześniu 2023 roku po raz pierwszy w historii Kościoła katolickiego na ołtarze wyniesiona została cała rodzina. Beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci: Stasi, Basi, Władzia, Frania, Antosia, Marysi i nienarodzonego, które było jeszcze pod sercem matki odbyła się w Markowej na Podkarpaciu, skąd pochodzili. Rodzina Ulmów została zamordowana 24 marca 1944 roku przez Niemców za pomoc Żydom. Tego dnia okupanci zabili także osiem ukrywanych przez nich osób z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów.

Zaledwie dwa tygodnie po beatyfikacji, relikwie męczenników rozpoczęły peregrynację po Polsce. Szczątki męczenników ukryte są w relikwiarzu, który ma formę drzewa. Na nim umieszczone zostały postaci Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich dzieci. Obok znajduje się też przedstawienie ich rodzinnego domu oraz kościoła w Markowej. Ma on 40 cm wysokości i wykonany jest z patynowego brązu. Wraz z relikwiarzem, kolejne parafie w kraju odwiedza także obraz z obliczem błogosławionej rodziny Ulmów.

Relikwie męczenników Ulmów na Sądecczyźnie

W sobotę (13 kwietnia) relikwie dotarły do diecezji tarnowskiej. Najpierw czuwać przy nich mieli okazję mieszkańcy Tarnowa oraz wszyscy, którzy odwiedzili tarnowską katedrę. Uroczystości związane z peregrynacją relikwii bł. rodziny Ulmów rozpoczęto mszą św., której przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Dzień później szczątki męczenników trafiły do Bochni, a od poniedziałku (15 kwietnia) gościły w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.

Limanowianie przez kilkanaście godzin mogli adorować relikwie bł. rodziny Ulmów i prosić o łaski. Męczennicy z Podkarpacia patronują m.in. rodzinom, małżeństwom czy osobom starającym się o potomstwo. We wtorek, 16 kwietnia, relikwie pożegnane zostaną specjalnym nabożeństwem.

Kolejny przystanek to Nowy Sącz. W Bazylice św. Małgorzaty we wtorek, 16 kwietnia, o godz. 17 odprawione zostanie nabożeństwo przyjęcia relikwii, a o godz. 18 odprawiona zostanie msza św., której przewodniczyć będzie biskup Artur Ważny. Na godz. 20.30 zaplanowano różaniec, o 21 apel i o godz. 22 mszę świętą. W międzyczasie będzie można indywidualnie adorować relikwię bł. rodziny Ulmów. W środę o godz. 6, 6.30, 7, 7.30, 8 i 9 odprawione zostaną msze święte. Do godz. 14 będzie można czuwać przy relikwiach indywidualnie, a o godz. 14 zostaną one pożegnane podczas nabożeństwa i przekazane dalej.

Ostatni przystanek na Sądecczyźnie to Grybów. W środę, 17 kwietnia, relikwie męczenników trafią do Bazyliki Mniejszej, gdzie o godz. 17 odprawiony zostanie różaniec, a o godz. 18 msza św. pod przewodnictwem bp. Stanisława Salaterskiego. Do późnych godz. nocnych będzie można adorować relikwie, zarówno samemu, jak i w czasie zaplanowanych nabożeństw. Podobnie w czwartek, 18 kwietnia. Już o 6.30 odprawiona zostanie msza św., a kolejne o 7 i 7.30. Między godz. 8 a 14 zaplanowano czas na prywatną adorację. Następnie o godz. 14 odprawiona zostanie msza św., po której relikwie przekazane zostaną delegacji z Pilzna.

Pustynia Błędowska, czyli największa atrakcja turystyczna w powiecie olkuskim

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska