Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

REFORMA OŚWIATY BEZ ZWOLNIEŃ?

Grażyna Szyszka
Jolanta Peciak, nauczycielka Gimnazjum nr 1 i wiceszefowa NSZZ Solidarność
Jolanta Peciak, nauczycielka Gimnazjum nr 1 i wiceszefowa NSZZ Solidarność Grażyna Szyszka
Jest już gotowa nowa siatka szkół podstawowych.

Od września tego roku znikają gimnazja, wraca 8-letnia szkoła podstawowa oraz 4-letnie liceum i 5-letnie technikum, a szkołę zawodową zastąpi dwustopniowa szkoła branżowa. Zmiany niosą wiele obaw, przede wszystkim rodziców, nauczycieli i samorządów, na których spoczywa ciężar przekształceń.

Prezydent miasta Rafael Rokaszewicz twierdzi, że robi co może, by ograniczyć do minimum ujemne skutki reformy.

- Podczas styczniowego spotkania z dyrektorami szkół i przedstawicielami związków zawodowych poinformowałem, że nie planujemy żadnych zwolnień pracowników, nawet jeśli po połączeniu szkół dojdzie do dublowania stanowisk -mówi. - W ciągu kilku lat trochę osób odejdzie na emerytury. Będą też przesunięcia, ale nie zwolnienia, dlatego nie będzie nowych przyjęć.

W Głogowie opracowano już sieć szkół podstawowych po reformie. Na bazie działających obecnie ośmiu SP i pięciu gimnazjów powstanie 1o szkół podstawowych. W trzech przypadkach gimnazja będą połączone z podstawówkami. Będą to SP 2 z G 1, SP7 z G4 oraz SP3 z G2. Gimnazja nr 3 i 5 staną się ośmioklasowymi podstawówkami.- Jednym z kryteriów, które przyjmowaliśmy jest demografia - dodaje prezydent Rokaszewicz. - W związku z tym zmienią się też obwody, by uczniowie mieli lepszą dostępność do szkół. Zmieniamy je również po to, by za kilka lat utrzymywało się w miarę wyrównane obłożenie szkół.

Projekt miasta jest optymistyczny, ale nauczyciele mówią, że diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego na prośbę związkowców z oświatowej Solidarności doszło do kolejnego spotkania w ratuszu, ale tym razem z naczelnik wydziału oświaty Beatą Stachak.

- Prezentacja przedstawiona przez miasto była jasna do roku 2010 - wyjaśnia Jolanta Peciak, nauczycielka z Gimnazjum nr 1 i wiceszefowa oświatowej Solidarności w Głogowie. - Tymczasem za trzy, cztery lata, w jednej ze szkół podstawowych będą klasy od 1 do 4. Obawiamy się więc o nauczycieli przedmiotów ze starszych klas, których fizycznie jeszcze w tej placówce nie będzie. Pani naczelnik uspokoiła nas, że powstanie coś takiego, jak bank nauczycieli. Dyrektor, u którego pojawi się nadmiar przedmiotowców będzie to zgłaszał, by można było przesunąć nauczyciela tam, gdzie jest potrzebny - dodaje Jolanta Peciak.

Związkowcy pytali też, po podziale miasta na nowe obwody będzie możliwość dowolnego przenoszenia dzieci do wybranych placówek, tak jak to było w gimnazjach. - I mamy zapewnienie, że obwody będą przestrzegane, a uczeń rozpocznie naukę w szkole, do której będzie przypisany - dodaje wiceszefowa związku.

Sieć szkół po reformie

SP 2 połączy się z G1 (w 2020 budynki będą w miarę równo obłożone, odpowiednio 14 oraz 15 oddziałów).

SP 3 będzie połączona z G 2 ( w 2020 roku będzie odpowiednio 17 i 21 oddziałów, będzie tam też nowe przedszkole).

SP 6 przekształci się w szkołę ośmioklasową (18 oddziałów w 2020, przejściowo klasa 7 i 8 będzie w budynku G 3).

SP 7 będzie połączona z G 4 (w 2020 będzie odpowiednio 16 i 23 oddziałów)

G 3 przekształci się w Szkołę Podstawową nr 8 z oddziałami integracyjnymi.

SP 10 będzie szkołą podstawową 8-klasową (z klasami dwujęzycznymi wypełniającymi lukę po likwidacji gimnazjum dwujęzycznego w ZSO, przejściowo klasy 7 i 8 będą w budynku G5).

G 5 przekształci się w SP 11 (czasowo przyjmie 7 i 8 klasy z SP 12 oprócz integracyjnych).

SP 12 prze kształci się w 8-letnią z oddziałami integracyjnymi.

SP 13 zostanie zespołem szkolno-przedszkolnym (8 oddziałów w szkole i 2 oddziały przedszkolne).

SP 14 będzie przekształcona w 8-klasową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska