Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacji we Wrocławiu. Tak będą likwidowane gimnazja [SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY]

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Protest przeciwko likwidacji gimnazjum w Gdańsku (grudzień 2016), zdjęcie ilustracyjne
Protest przeciwko likwidacji gimnazjum w Gdańsku (grudzień 2016), zdjęcie ilustracyjne Piotr Hukalo
Jak będą likwidowane wrocławskie gimnazja? Czternaście z nich magistrat chce włączyć do istniejących już dziś podstawówek. Dwanaście przekształcić w nowe szkoły podstawowe. Reforma edukacji - zaplanowana przez rząd - ma kosztować miejską kasę około 100 milionów złotych – ocenia urząd. Nie wiadomo ilu nauczycieli straci pracę. Będzie to wiadomo jak dyrektorzy szkół przygotują „siatki godzin” na nowy rok szkolny.

Prawie 60 milionów trzeba będzie wydać na przystosowanie szkolnych budynków – utworzenie kuchni i stołówek, stworzenie pracowni przedmiotowych (np. do chemii), nowe meble, czy nowe książki do bibliotek. Około 40 milionów to pieniądze na „ruchy kadrowe”. Jak mówi dyrektor Jarosław Delewski z Urzędu Miasta niekoniecznie oznacza to zwolnienia. To tez na przykład odejścia na emeryturę.

LIKWIDACJA GIMNAZJÓW WE WROCŁAWIU - KTÓRE DO ZAMKNIĘCIA, KTÓRE DO POŁĄCZENIA - SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY - KLIKNIJ TU, BY PRZEJŚĆ DO INFORMACJI O SZKOŁACH NA SWOIM OSIEDLU

We Wrocławiu na początku nowego roku szkolnego zatrudniono 260 osób. Liczba dzieci w szkołach – według szacunków magistratu – ma rosnąć. Ale nowych nauczycieli może przybywać w klasach młodszych a w klasach dzisiejszych gimnazjów i w szkoła ponadgimnazjalnych nauczycieli może być za dużo. Ale szczegóły poznamy dopiero gdy dyrektorzy szkół zaczną układać plany dla poszczególnych przedmiotów na nowy rok szkolny.

Dziś we Wrocławiu są 54 szkoły podstawowe sześcioletnie. Wszystkie zostaną przekształcone w podstawówki ośmioletnie. Powstanie też jedna zupełnie nowa podstawówka. Do tego w nowe podstawówki zostanie przekształconych dwanaście dotychczasowych gimnazjów. Przykład? Gimnazjum nr 1 na ul Jeleniej stanie się Szkołą Podstawową nr 5. Od września zaczną tu więc chodzić dzieci do pierwszej klasy nowej podstawówki. Będą też cały czas uczyć się tu uczniowie wygaszanego gimnazjum w klasach drugich i trzecich. Docelowo będzie tu ośmioletnia podstawówka.

Część gimnazjów będzie połączona z już działającymi szkołami podstawowymi. Czasami podstawówka i gimnazjum są dziś w jednym budynku a czasem w dwóch osobnych. W takiej sytuacji nowa podstawówka będzie w dwóch budynkach. Przykład: Szkoła Podstawowa nr 83 z ul Boya – Żeleńskiego zostanie połączona z Gimnazjum nr 24 z Przybyszewskiego. W tych dwóch budynkach będzie funkcjonować i podstawówka i wygaszane gimnazja.

Do wygaszenia – bez przekształcania w podstawówkę albo łączenia z nią – urząd przeznaczył czternaście wrocławskich gimnazjów. Będą funkcjonować do 2019 roku kiedy opuszczą je ostatni absolwenci. Pomieszczenia, w których dziś są – będą przeznaczone na potrzeby innych szkół. Ale szczegółów na razie nie ma.

Taka sytuacja – jedna szkoła w więcej niż jednym budynku – będzie tylko na czas przejściowy. Docelowo szkoła musi być w jednym budynku. Dyrektor Delewski mówi nam, że po wygaszeniu gimnazjów – czyli w 2019 roku – konieczna będzie kolejna zmiana sieci szkół i rejonów przydzielonych poszczególnym szkołom.

Dodajmy, że propozycję nowej sieci szkół – uwzględniającą rządową reformę – musi teraz zaakceptować Rada Miejska Wrocławia i Dolnośląski Kurator Oświaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska