Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacji. Oto najważniejsze założenia

Redakcja
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska brak
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska przedstawiła projekty ustaw dotyczących zmian w edukacji i omówiła najważniejsze założenia reformy.

Ustrój szkolny z obecnego systemu 6-letniej szkoły podstawowej, 3-letniego gimnazjum, 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum, 3-letniej zasadniczej szkoły zawodowej oraz szkoły policealnej ulegnie przekształceniu. MEN proponuje by nowa struktura szkolnictwa obejmowała:

  • 8-letnią szkołę podstawową
  • 4-letnie liceum ogólnokształcące
  • 5-letnie technikum
  • 3-letnią branżową szkołę pierwszego stopnia
  • 2-letnią branżową szkołę drugiego stopnia
  • 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy
  • szkołę policealną

Jak będzie wyglądał proces wygaszania gimnazjów?

Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018. Uczniowie kończący w tym roku szkolnym klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się stopniowe wygaszanie gimnazjów – nie będzie prowadzona rekrutacja do gimnazjum. W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci klas III ukończy gimnazjum. Z dniem 1 września 2019 r. nie będą funkcjonować gimnazja.

Wprowadzenie branżowej szkoły I stopnia, w miejsce zasadniczej szkoły zawodowej, planowane jest od 1 września 2017 r. Wprowadzenie branżowej szkoły II stopnia dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia rozpocznie się od roku szkolnego 2020/2021.

Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach zapoczątkowane mają być od roku szkolnego 2019/2020. Wtedy w klasach I liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia edukację rozpoczną dzieci kończące klasę III gimnazjum i dzieci kończące klasę VIII szkoły podstawowej. Uczniowie kończący gimnazjum będą kształcili się w 3-letnich liceach ogólnokształcących i 4-letnich technikach, natomiast dzieci kończące VIII klasę szkoły podstawowej rozpoczną naukę w 4-letnim liceum lub 5-letnim technikum. Uczniowie będą mogli także kontynuować naukę w I klasie branżowej szkoły I stopnia.

Ministerstwo zapowiada, że wygaszanie gimnazjum może być realizowane w różnych wariantach, tj. poprzez:

  • przekształcenie dotychczasowego gimnazjum w 8-letnią szkołę podstawową
  • przekształcenie gimnazjum w liceum ogólnokształcące albo technikum
  • włączenie gimnazjum do liceum ogólnokształcącego albo technikum
  • przekształcenie gimnazjum w branżową szkołę I stopnia
  • włączenie gimnazjum do branżowej szkoły I stopnia

Egzamin na koniec szkoły podstawowej

Ministerstwo planuje wprowadzić obowiązkowy zewnętrzny egzamin dla 8-klasisty. Składać się będzie z dwóch części: testowej i opisowej. Egzamin 8-klasisty będzie obejmował następujące przedmioty: język polski, matematykę, historię i język obcy nowożytny. Wyniki uzyskane na tym egzaminie nie będą miały wpływu na ukończenie szkoły, będą natomiast stanowiły jedno z kryteriów rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

MEN zakłada możliwość tworzenia oddziału dwujęzycznego w szkole podstawowej.

Przez najbliższy miesiąc będą trwały konsultacje nowych przepisów. Samorządy mają czas do końca stycznia 2017 roku przygotować nową sieć szkół.

Reforma edukacji: ZNP boi się zwolnień

Zmiany w edukacji krytykuje Związek Nauczycielstwa Polskiego i opozycja. Zdaniem ZNP planowana reforma edukacji wywoła "olbrzymi chaos i spowoduje masowe zwolnienia pracowników oświaty". Według wstępnych szacunków ZNP, zagrożone będą etaty co najmniej 37 tys. nauczycieli gimnazjów, a wypowiedzenia otrzymają dyrektorzy 7,5 tysiąca szkół.

- Minister Anna Zalewska propozycją reformy po raz kolejny udowodniła brak kompetencji i pomysłu na polską edukację. Złożymy wniosek o wotum nieufności - informuje Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska