Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raz na trzy lata - wielkie święto rysunku we Wrocławiu

Błażej Organisty
Błażej Organisty
Czy można odrzucić przeszłość i jednocześnie wpływać na przyszłość? Nie oglądaj się za siebie! W czwartek (7 kwietnia) rozpoczyna się Triennale Rysunku Wrocław 2022. W programie: trzy wystawy i szereg wydarzeń towarzyszących. Na wystawach zobaczymy zarówno rysunek tradycyjny, jak i w formie haftu lub w technice wideo i animacji.

To wydarzenie z bogatą historią i na wysokim poziomie. Pierwsza edycja odbyła się w 1965 roku i przyjęła formę otwartego konkursu. Przez ponad trzy dziesięciolecia wrocławskie Triennale było jedynym przeglądem rysunku w Polsce. Nowoczesne poglądy na sztukę inicjatorów i twórców, Andrzej Willa i Andrzeja Lachowicza, ich ciekawość i otwarcie na nowe artystyczne idee wyznaczały rozwój tego wyjątkowego na skalę kraju projektu. Jego ranga osiągnęła pułap w latach 70., gdy Wrocław został dostrzeżony na mapie Polski jako ważny ośrodek sztuki – za sprawą działalności Jerzego Ludwińskiego, uznanego krytyka sztuki współczesnej, jego galerii Mona Lisa i dzięki dokonaniom artystów skupionych wokół tej galerii.

Dzięki ambitnemu programowi i otwartej formule w Triennale Rysunku uczestniczyli artyści światowego formatu (np. Christo, Marlen Dumas, Nancy Spiro) oraz wybitni twórcy polskiej sztuki współczesnej (z Magdaleną Abakanowicz na czele).

Nie oglądaj się za siebie" - wystawa pokonkursowa

W tym roku zadaniem uczestników konkurs było podjęcie pytania: czy można odrzucić przeszłość i jednocześnie wpływać na przyszłość? Z wyłonionych 32 prac zestawiono wystawę główną „Nie oglądaj się za siebie”. - Jury konkursowe miało duży problem z wyborem, poza ścisłą czołówką poziom był bardzo wyrównany – przyznaje Przemysław Pintal, dyrektor programowy i kurator główny Triennale, profesor ASP Wrocław. - To prace, odnoszące się w bardzo ciekawy sposób do hasła „Nie oglądaj się za siebie”, i dobrze ze sobą korespondujące. To nie tylko rysunki sensu stricto, ale także prace realizowane zgodnie z rozszerzoną definicją rysunku, wykonane np. w formie obiektu rysunkowego czy w technice animacji i wideo – przybliża. - Zależało nam na pokazaniu szerokiego spectrum rozwiązań formalnych. Jednak przede wszystkim artyści wyrażają swoje indywidualne widzenie świata i to nas interesuje najbardziej - dodaje.

Hasło zostało wybrane ze względu na jego aktualność, pojemność i wielowątkowość. Dało twórcom możliwość eksplorowania rozmaitych kontekstów i znaczeń, odniesień do wątków historii dawnej i najnowszej, rzeczywistości pandemicznej, nowych i starych porządków, kultury, popkultury, religii, polityki oraz do wątków osobistych.

Wystawa pokonkursowa prezentowana będzie w Muzeum Współczesnym Wrocław od 7 kwietnia do 23 maja (wernisaż: 7 kwietnia o godz. 18.00). Miejsce ekspozycji ma odegrać kluczową rolę – „dawny bunkier przeciwlotniczy jest milczącym świadkiem skomplikowanej historii i tożsamości Wrocławia”. Na wernisażu poznamy zwycięzcę oraz nazwiska pozostałych nagrodzonych i wyróżnionych uczestników. Kuratorką jest Patrycja Sap.

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących: warsztaty, oprowadzania, spotkania.

Triennale to święto bogate, więc na jednej wystawie nie może poprzestać. Organizatorzy przygotowali jeszcze dwie: „World(s)” i „Uwaga! Zły pies”.

World(s)

Kurator, Honza Zamojski, zapowiada, że na tej wystawie rysunek wystąpi pod każdą postacią, stając się – w oderwaniu od rozwiązań formalnych – słowem, emocją oraz emancypacją.

"Koncepcja wystawy „WORLD(S)” jest ściśle związana z architekturą galerii BWA Wrocław Główny i jej dwóch skrzydeł przestrzeni wystawienniczych. Jedną część zajmuje świat jasny, drugą – ciemny. W każdym ze skrzydeł galerii ci sami artyści i artystki zaprezentują prace w tożsamych punktach przestrzeni poszczególnych sal." - Pisze kurator.

Miejsce: BWA Wrocław Główny
Termin: 20.05 – 26.06.2022
Wernisaż: 20.05.2022, 18:00
Cały opis przeczytaj TUTAJ i sprawdź nazwiska artystów.

Uwaga! Zły pies

To wystawa Moniki Drożyńskiej, laureatki poprzedniej edycji Triennale Rysunku. W pracy twórczej interesuje się językiem, który bada przy pomocy haftu ręcznego na tkaninie. - Prezentowane na wystawie prace okazały się bardzo aktualne, bo mówią o problemach naszych sąsiadów, o tym, kto jest obcy, a kto swój, o utracie sfery komfortu i bezpieczeństwa – mówi Przemysław Pintal.

„Uwaga! Zły pies” to wystawa o witaniu gości i strachu przed odwiedzinami. Znajdą się na niej prace z serii „Obrusy”. Artystka mówi, że obrus służy do celebracji życia we wspólnocie i w relacjach. „Nakrywam obrusem stół, gdy chcę uczcić dzień. Nakrywam obrusem stół, gdy będę̨ kogoś gościć. Siadamy do stołu. Obrus nas łączy.”

Kuratorka, Katarzyna Krysiak, dostrzega, że Hafty Moniki Drożyńskiej są zapisem przyczyn i skutków migracji, emigracji, podróżowania w jedną stronę oraz zaznaczeniem roli jaką w opowieści tej odgrywa język. Pełny opis TUTAJ.

Miejsce: Muzeum Współczesne Wrocław
Termin: 7.04 – 6.06.2022
Otwarcie: 7.04.2022, godz. 18:00
Kuratorka: Katarzyna Krysiak

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących: warsztaty, oprowadzania, spotkania.

Organizatorem Triennale Rysunku Wrocław 2022 jest Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Współorganizatorem wystaw jest Muzeum Współczesne we Wrocławiu. Wydarzenia dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska