Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking Perspektywy 2023. Które uczelnie we Wrocławiu są najlepsze?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Politechnika Wrocławska w tegorocznym Rankingu Perspektyw zajęła 8. miejsce w kraju.
Politechnika Wrocławska w tegorocznym Rankingu Perspektyw zajęła 8. miejsce w kraju. Paweł Relikowski / Polskapress
Fundacja Edukacyjna Perspektywy opublikowała swój coroczny Ranking Uczelni Akademickich 2023. Jego głównym celem jest pomoc maturzystom w wyborze uczelni na podstawie siedmiu kryteriów. W ogólnokrajowym zestawieniu tylko jedna wrocławska uczelnia znalazła się w pierwszej 10. Jak poszło innym?

Które uczelnie są najlepszymi w Polsce?

Ranking został przygotowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy już po raz 24. Pierwsza trójka najlepszych uczelni w Polsce pozostała bez zmian. W tym roku ex aequo pierwsze miejsce zajęły Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (w tamtym roku 2. miejsce) i Uniwersytet Warszawski (1. miejsce w 2022 r.). Trzecia najlepsza uczelnia to Politechnika Warszawska, która identyczną pozycję zajęła rok temu.

- Najważniejszymi odbiorcami naszego Rankingu są oczywiście maturzyści. Chcemy ułatwić młodym ludziom wybór kierunku studiów i uczelni. Ale Ranking Szkół Wyższych Perspektywy to także swego rodzaju "fotografia" polskich uczelni, zrobiona pod nieprzypadkowym kątem. Fotografia, która pomaga nam określić, w jakim miejscu jesteśmy, co powinniśmy poprawić, na co zwrócić szczególną uwagę w kolejnych latach - mówi Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji "Perspektywy", twórca polskich rankingów edukacyjnych.

Ranking Perspektywy 2023. Jak wypadł Wrocław? Najlepsze uczelnie we Wrocławiu

Tylko jedna wrocławska uczelnia znalazła się w pierwszej dziesiątce Rankingu Uczelni Akademickich 2023. To Politechnika Wrocławska, która w tym roku wylądowała na 8. pozycji. Zaliczyła spadek o jedno miejsce w stosunku do poprzedniego roku oraz o dwie pozycje do lat 2020 i 2021. 8. miejsce w kraju oznacza, że Politechnika Wrocławska jest jednocześnie najlepszą uczelnią we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

16. miejsce ex aequo z Uniwersytetem Gdańskim oraz Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie zajął Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, co czyni go drugą najlepszą uczelnią w mieście i województwie.

Na 19. pozycji w kraju znalazł się Uniwersytet Wrocławski. To trzecia najlepsza uczelnia we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

Kolejne miejsca zajęły:

  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (4. miejsce we Wrocławiu, 30. miejsce w Polsce),
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu (5. miejsce we Wrocławiu, 54-61 miejsce w Polsce),
  • Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (6. miejsce we Wrocławiu, 62-70 miejsce w Polsce),
  • Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu (7. miejsce we Wrocławiu, 71-82 miejsce w Polsce),
  • Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu (8. miejsce we Wrocławiu, 90+ miejsce w Polsce),
  • Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu (8. miejsce we Wrocławiu, 90+ miejsce w Polsce).

Jak oceniano uczelnie w rankingu?

W Rankingu Uczelni Akademickich Perspektywy 2023 ocenia się polskie uczelnie akademickie, zarówno publiczne, jak i niepubliczne (z wyjątkiem uczelni artystycznych). Aby były brane pod uwagę, muszą posiadać uprawnienia do nadawania stopnia doktora w co najmniej jednej dyscyplinie naukowej oraz posiadać minimum 200 studentów studiów stacjonarnych. Ranking obejmował uczelnie, które miały przynajmniej dwa roczniki absolwentów.

Przy ocenie pod uwagę brano:

  • Prestiż (12 proc. oceny) – wskazania danej uczelni w ankiecie przeprowadzonej wśród kadry akademickiej oraz pozycja uczelni w 2022 r. w innych rankingach z całego świata.
  • Absolwentów na rynku pracy (12 proc.).
  • Potencjał naukowy (15 proc.) - chodzi o ewaluację działalności naukowej, nasycenie kadry osobami o najwyższych kwalifikacjach, uprawnienia habilitacyjne oraz uprawnienia doktorskie.
  • Innowacyjność (8 proc.) - liczba patentów i praw ochronnych uczelni w Polsce i za granicą oraz wkład uczelni w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
  • Efektywność naukową (25 proc.) - m.in. sumę pozyskanych środków finansowych na badania i rozwój, rozwój kadry własnej, nadane stopnie naukowe, publikacje i cytowania.
  • Warunki kształcenia (10 proc.) - dostępność kadr wysokokwalifikowanych i posiadane akredytacje.
  • Umiędzynarodowienie (15 proc.).

Zobacz pełny Ranking Uczelni Akademickich 2023: CAŁY RANKING PERSPEKTYWY 2023

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska