Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rafał Dutkiewicz miasto swe widzi ogromne

Anna Szejda
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz dużo naobiecywał. Co z tych obietnic spełni?
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz dużo naobiecywał. Co z tych obietnic spełni? Mikołaj Nowacki
Kraina mlekiem i miodem płynąca? Taki właśnie obraz Wrocławia wyłania się z wyborczych obietnic prezydenta Rafała Dutkiewicza i jego ekipy, która zdobyła większość miejsc w radzie miejskiej. O tym, czego powinniśmy oczekiwać od prezydenta Dutkiewicza i jego ludzi w najbliższej kadencji - pisze Anna Szejda

Rafał Dutkiewicz w ostatnich wyborach triumfował nie tylko jako włodarz stolicy Dolnego Śląska (poparło go prawie 140 tys. wyborców - ponad 70 proc. głosujących). Doskonały wynik osiągnęli też członkowie Komitetu Wyborczego Wyborców Rafała Dutkiewicza, którzy skutecznie walczyli o głosy we wrocławskiej radzie miejskiej. Efekt? W mieście mają władzę, bo na 37 rajców przypada aż 19 związanych z prezydentem. Oznacza to, że do przegłosowania swoich pomysłów nie będą potrzebowali koalicjanta.

Co nas czeka przez najbliższe cztery lata? Jak zmieni się miasto pod rządami Dutkiewicza i jego ekipy?

Edukacja

Szkoły podstawowe, gimnazja i licea będą remontowane, a nowa siedziba zostanie wybudowana na potrzeby V LO. Placówki edukacyjne otrzymają nowy sprzęt, zwłaszcza służący pracowniom biologicznym, informatycznym, fizycznym i chemicznym. Ważny będzie też rozwój fizyczny dzieci i młodzieży. Powstaną nowe boiska i baseny. Nauczyciele otrzymają dodatki motywacyjne, jeśli ich praca przełoży się na dobre wyniki uczniów. Dostaną też wsparcie finansowe, gdy zdecydują się na studia podyplomowe. Miasto zbuduje nowe przedszkola.

Gospodarka

Gmina wesprze kadrę naukową wrocławskich uczelni oraz centrów badawczo-rozwojowych. Na pomoc będą mogły liczyć także firmy biorące udział w targach czy wystawach gospodarczych. Imprezy tego typu mają również częściej gościć we Wrocławiu. Odtworzony zostanie dawny trakt handlowy w ciągu ul. Łokietka - pl. św. Macieja - ul. Drobnera. Uruchomione zostanie Wrocławskie Centrum Badań EIT +, a Wrocławski Park Technologiczny czeka rozbudowa (powstaną w nim m.in. nowoczesne laboratoria).

Komunikacja

Większe inwestycje to rozpoczęcie budowy północnego odcinka obwodnicy śródmiejskiej oraz połączenie OŚ z lotniskiem i nowym stadionem. Wiele prac szykuje się w centrum miasta. Przebudowa czeka ulice o dużym znaczeniu dla ruchu, w tym m.in. Wyszyńskiego, Skłodowskiej-Curie, pl. Bema z odcinkiem ul. Bema od Prusa do Sienkiewicza. Mosty Młyńskie zostaną zmodernizowane, a torowiska oddzielone od ruchu samochodowego. Powstaną też pasy tramwajowo-autobusowe, pięć nowych odcinków dla Tramwaju Plus, nowe ścieżki rowerowe (oraz sieć wypożyczalni rowerów, która obejmie całe miasto), parkingi. W planach jest budowa nowego terminalu na lotnisku i poszerzenie sieci połączeń lotniczych ze stolicy Dolnego Śląska, zakup nowych tramwajów i modernizacja istniejącego taboru.
Sport i kultura

Powstaną Narodowe Forum Muzyki i Muzeum Sztuki Współczesnej, natomiast Teatr Muzyczny Capitol czeka rozbudowa. Podobnie jak ogród zoologiczny, gdzie ruszy kolejna atrakcja w postaci oceanarium. Opieką zostaną otoczone parki - Szczytnicki, Milenijny, Staszica i Wzgórza Polskiego, a tereny na Opatowicach, Osobowicach, Rędzinie i Janów-ku będą sukcesywnie zalesiane. Uruchomiony zostanie tramwaj wodny. Zwolenników aktywnego wypoczynku zapewne ucieszy wiadomość, że przy ul. Bardzkiej powstanie sztuczny stok narciarski, park wodny zostanie rozbudowany, a na Stadionie Olimpijskim rozpocznie się remont. I coś dla kibiców - koszykarski Śląsk czeka reaktywacja.

Informatyzacja

Wszystkie wrocławskie instytucje będą miały dostęp do szerokopasmowego internetu, a z bezpłatną siecią miejską połączymy się już nie na sześciu, a na 30 obszarach zlokalizowanych na terenie całej stolicy Dolnego Śląska. Mieszkańcy będą mieli dostęp do e-administracji, co oznacza, że większość spraw załatwią dzięki kliknięciu myszką i nie będą musieli przemierzać urzędowych korytarzy. Poprawi się też jakość pracy miejskich urzędników, którzy zamiast przekładać tony papierów, będą korzystali z elektronicznego obiegu dokumentów.

Rynek pracy

Około dwóch tysięcy bezrobotnych wrocławian skorzysta z szerokiego wachlarza szkoleń, które podniosą ich kwalifikacje. Nacisk zostanie położony na zajęcia, które pomogą otworzyć własny biznes, najlepiej taki, który sprawdzi się podczas mistrzostw Euro 2012. Chętni dostaną dotacje na założenie własnej firmy. Działania mniej namacalne to promocja niekonwencjonalnych form zatrudnienia czy zwiększenie roli Centrum Aktywizacji Zawodowej.

Rewitalizacja miasta

Kompleksową rewitalizację przejdą stare Psie Pole, Nadodrze, Dworzec Główny i jego otoczenie oraz Dzielnica Czterech Świątyń. Nadal realizowany będzie "Program 100 kamienic", co wiąże się z wymianą okien i dachów, remontami klatek schodowych oraz wykonaniem nowych elewacji w zabytkowych budynkach. Uzupełniane będą luki w zabudowie śródmiejskiej - m.in. ul. Wyszyńskiego i Benedyktyńskiej. Odtworzona zostanie historyczna zabudowa ścisłego centrum Wrocławia. Dla 80 proc. obszarów przeznaczonych do rewitalizacji mają powstać plany zagospodarowania przestrzennego.
Budownictwo

Przy ul. Górniczej i Kiełczowskiej staną nowe bloki komunalne, a spółka Towarzystwo Budownictwa Społecznego będzie mogła liczyć na wsparcie finansowe ze strony miasta. Gmina zadba również o sprawną sprzedaż terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową i weźmie na siebie część kosztów związanych z budową dróg na nowych osiedlach. MPWiK natomiast będzie współfinansować budowę sieci wodociągowej i kanalizacji w tych miejscach.

Bezpieczeństwo

Miejski monitoring zostanie rozbudowany, a w niebezpiecznych miejscach przybędzie latarni. Poprawi się też ochrona przeciwpowodziowa - Wrocławski Węzeł Wodny będzie zmodernizowany, a miasto pokryje część kosztów budowy wału na osiedlu Kozanów oraz przebudowy Śluzy Mieszczańskiej. Policja i straż pożarna będą pracowały w lepszych warunkach, dostaną też nowy sprzęt (m.in. wozy strażackie). Miasto zadba o likwidację dzikich wysypisk śmieci, rozbuduje Wrocławską Oczyszczalnię Ścieków i zmodernizuje zakłady produkcji wody. Mieszkańcy obrzeży mogą liczyć na kanalizację.

Przygotowania do Euro 2012

Wolontariusze nauczą się udzielać pierwszej pomocy i posługiwać językami obcymi, a służ-by dbające o bezpieczeństwo przejdą szkolenia z zakresu radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Dostaną też nowy sprzęt. MPK zostanie przygotowane do obsługi znaczniej większej liczby pasażerów, a gmina nawiąże kontakty z przedstawicielami branży hotelarskiej i gastronomicznej. Ma to zapewnić fachową obsługę turystów i kibiców. W najczęściej odwiedzanych częściach miasta powstaną punkty informacyjne.

To tyle obietnic wyborczych. Za cztery lata na pewno zweryfikujemy spis dokonań z powyższą listą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska