Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radio Rodzina promuje biuro podróży? Dyrektor rozgłośni: To dopełnienie ewangelizacji

Malwina Gadawa
Ksiądz Cezary Chwilczyński, dyrektor Radia Rodzina, nie uważa, żeby rozgłośnia  łamała prawo, prezentując jedno biuro podróży
Ksiądz Cezary Chwilczyński, dyrektor Radia Rodzina, nie uważa, żeby rozgłośnia łamała prawo, prezentując jedno biuro podróży Tomasz Hołod
Radio Rodzina reklamuje wrocławskie biuro podróży? Tego rozgłośni o charakterze społecznym robić nie wolno. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zajmie się sprawą i sprawdzi, czy radio łamie prawo.

"Z malowniczego wzgórza roztacza się widok na Kafarnaum, ponadto odwiedzamy jezioro Galilejskie, górę Tabor i bazylikę Przemienienia oraz stare miasto - Jerozolimę. Zapraszamy także na pielgrzymki do Włoch i do grobu Ojca Świętego Jana Pawła II w Rzymie" - to fragment tekstu, który można między audycjami usłyszeć w Radiu Rodzina - rozgłośni archidiecezji wrocławskiej. Na końcu słyszymy numer telefonu i informację, że tam można się dowiedzieć więcej na temat wyjazdu.

Problem w tym, że numer ten nie jest telefonem do radia, lecz do prywatnego biura podróży Panorama we Wrocławiu. A katolickiej rozgłośni, jako nadawcy społecznemu, nie wolno emitować reklam. Ofertę pielgrzymki z numerem do biura podróży można usłyszeć kilka razy dziennie. Na stronie internetowej rozgłośni jest też specjalna zakładka, która przekierowuje na stronę internetową biura Panorma.

Katarzyna Twardowska, rzecznik prasowy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, mówi, że Rada zajmie się sprawą i zwróci się o wyjaśnienia do rozgłośni. Po tym będzie można mówić o ewentualnych karach.

Co na to kuria? Ks. Rafał Kowalski, rzecznik arcybiskupa, odsyła do Radia Rodzina. Mówi, że choć rozgłośnia podlega kurii, to ma autonomię w działaniu.

- Nad pielgrzymkami organizowanymi przez biuro podróży Panorama dla wiernych naszej archidiecezji Radio Rodzina ma stały patronat. Często są to pielgrzymki realizowane na zlecenie naszych parafii - tłumaczy działanie radia jego dyrektor ksiądz Cezary Chwilczyński. - Funkcją radia archidiecezjalnego jest promowanie wydarzeń religijnych. Panorama organizuje najwięcej pielgrzymek w diecezji. W ostatniej takiej pielgrzymce do Lourdes wziął udział abp Józef Kupny - dodaje ks. Chwilczyński. - Jeżeli zgłosi się do nas proboszcz organizujący pielgrzymkę, zawsze znajdzie się dla niego miejsce na antenie, żeby mógł opowiedzieć o wyjeździe – mówi.

Nie dodaje jednak, że zapewne nikt wtedy nie podaje numeru telefonu do biura podróży, tylko do parafii. - Przewodnicy z biura Panorama opowiadają bezpłatnie w naszym programie o miejscach pielgrzymkowych. Są doskonale przygotowani pod względem teologicznym do organizowania tego typu wydarzeń, tworząc na wyjazdach atmosferę religijną, czego niestety nie potrafią zapewnić inne biura podróży - tłumaczy ks. Chwilczyński. - Współpraca radia z biurem Panorama nie ma charakteru komercyjnego, a jest przede wszystkim dopełnieniem misji Kościoła, tj. ewangelizacji i umożliwienia wiernym modlitwy w miejscach ważnych dla chrześcijaństwa. Zawsze na pielgrzymkach obecna jest osoba duchowna - zapewnia szef radia.

Maria Kulbida, właścicielka biura podróży Panorma, zarzeka się, że nie płaci za reklamę w Radiu Rodzina. Jednak na pytanie, czy ma jakąkolwiek umowę o współpracę podpisaną z radiem, odpowiada: "to jest tajemnica handlowa".

Problemy rozgłośni z SMSami - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Pytania o ukrytą reklamę to niejedyne problemy katolickiej rozgłośni z Wrocławia. Rok temu pisaliśmy, że Radio Rodzina prowadziło nielegalną zbiórkę pieniędzy za pomocą esemesów. Akcja nie miała odpowiednich zezwoleń. Co więcej, pieniądze nie trafiały na konto rozgłośni, tylko prywatnej firmy Polest Estrada Dolnośląska, która zajmuje się m.in. organizacją koncertów w kościołach. Po tekście na Ostrowie Tumskim od dobrze poinformowanych księży słyszeliśmy, że ks. Chwilczyński miał się chwalić, że rozwiązanie problemu załatwi sobie z wiceministrem administracji Stanisławem Huskowskim. Teraz temu zaprzecza. Wiceminister nie odbierał od nas telefonu. Problem rozwiązano tak, że teraz za kwoty (od 2 zł do 19 zł) "wszyscy ofiarodawcy objęci są modlitwą na antenie Radia Rodzina". Pieniądze jednak nadal trafiają na konto firmy, a nie radia. Ks. Chwilczyński twierdzi, że przekazywane są w całości dla rozgłośni, a Polest nie pobiera żadnej prowizji z tego tytułu. Robi to, by pomóc rozgłośni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska