Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyjąłeś Ukraińców pod swój dach? Zobacz, jak załatwić sprawy urzędowe

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Anna Kaczmarz / Polska Press
Przyjąłem Ukraińców pod swój dach i co dalej? - pytają rodziny, które zdecydowały się pomóc uchodźców. Najczęściej to właśnie Polacy pomagają im na starcie w nowej rzeczywistości. Gdzie się udać w sprawie pomocy dla migrantów, gdzie zarejestrować samochód, gdzie zwrócić się z prośbą o leki? Sprawdziliśmy.

We Wrocławiu powstało kilka punktów informacyjnych, do których można udać się z Ukraińcami, by pomóc im w załatwieniu najważniejszych spraw.

To punkty:

  • Punkt na Dworcu Głównym PKP przy ul. Piłsudskiego 105;
  • Przejście Dialogu przy ul. Świdnickiej 19 (czynny codziennie w godz. 9.00 - 20.00)
  • Instytut Praw Migrantów, tel. 510 011 846, [email protected] oraz ul. Ruska 46A/202 (nr 3 na domofonie).

Legalizacja pobytu

Na razie obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny, nie muszą się martwić o legalizację swojego pobytu. Nie obowiązuje ich także kwarantanna z powodu COVID-19. Nie trzeba więc składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców czy urzędzie wojewódzkim. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność.

Pieczątka w paszporcie lub zaświadczenie wystawione przez polską Straż Graniczną przy wjeździe do Polski od 24 lutego 2022 r. są wystarczającymi dokumentami, jakich aktualnie potrzebują obywatele Ukrainy.

Opieka nad dziećmi

Start w nowej rzeczywistości może być trudny, a osoby z Ukrainy, które potrzebują pozostawić dzieci pod opieką, by móc załatwić najważniejsze sprawy, mogą skorzystać ze świetlic.

Takie świetlice działają m.in.:

  • SP 84, ul. Górnickiego 20;
  • SP 108, ul. B. Chrobrego 3;
  • SP 37, ul. Sarbinowska10;
  • Przedszkole nr 55, przy ul. Nowowiejska 36;
  • Przedszkole nr 31, ul. Kolbuszowska 6;
  • Przedszkole nr 35 przy ul. Pułaskiego 20a;
  • Galileo Autorska Szkoła Podstawowa, ul. Fabryczna 13, poniedziałek-piątek, godz. 16-20
  • od 7.03 Kolejkowo w SKy Tower, ul. Powstańców Śl. 95/I piętro, poniedziałek-piątek, godz. 10-15, dla dzieci w wieku 5-14 lat
  • od 8.03 Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5, wtorek-piątek w godz. 10-14
  • od 8.03 Szkoła Podstawowa nr 108, ul. B. Chrobrego 3,poniedziałek-piątek 16.30-18, dla dzieci 7-15 lat
  • od 10.08 Hydroplis, ul. Na Grobli 17, dla dzieci/uchodźców wieku od 6 do 14 lat,

Szkoła dla dzieci z Ukrainy

Dzieci w wieku 7–18 lat mają prawo do bezpłatnej nauki w polskiej szkole. By dowiedzieć się więcej, wystarczy zadzwonić na numer 22 34 74 708 lub napisać e-mail na adres: ukraina–[email protected].

Jak szukać pracy?

Obywatele Ukrainy szukający pracy mogą udać się do Powiatowego Urzędu Pracy. Powstał tam punkt informacyjny dla uchodźców. Można tam uzyskać szczegóły na temat legalnego zatrudnienia w Polsce i poznać oferty pracy. Polski rząd już zapowiedział zmiany, które mają ułatwić zatrudnianie osób z Ukrainy.

Można też wejść na stronę internetową oferty.praca.gov.pl – strona ta jest dostępna w języku ukraińskim i rosyjskim.

Jak zarejestrować samochód?

Obywatel Ukrainy może zarejestrować swój samochód w Polsce i opłacić wszystko legalnie, tylko musi mieć przynajmniej czasowe zameldowanie i adres pobytu (tu wystarczy podać adres polskiej rodziny, u której obywatel Ukrainy czasowo mieszka).

Jak wynająć mieszkanie?

W polskim prawie obowiązują dwie formy wynajmu: na zwykłą umowę i tzw. najem okazjonalny. Ten ostatni wymaga udania się do notariusza. Najemcy wyrażają wtedy zgodę na dobrowolne poddanie się eksmisji w razie np. niepłacenia czynszu czy wygaśnięcia umowy. Zwykła umowa tego nie umożliwia. Ogromna większość osób wynajmujących mieszkania, w przypadku osób z Ukrainy, życzy sobie właśnie podpisania umowy u notariusza.

Opieka medyczna

Obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie korzystać z polskiej służby zdrowia. Wystarczy zgłosić się publicznej przychodni lekarskiej lub zadzwonić na numer 800 190 590 – na tej infolinii można rozmawiać po ukraińsku. W godzinach nocnych i w święta można otrzymać poradę lekarza na telefon. W takiej sytuacji trzeba dzwonić na numer: 800 137 200 – na tej infolinii też można rozmawiać po ukraińsku.

Komunikacja we Wrocławiu

Do 31 marca przejazdy komunikacją miejską są dla osób z Ukrainy darmowe, wystarczy mieć ze sobą dokument potwierdzający wjazd do Polski po 24 lutym.

Pamiętajcie, że niektóre dolnośląskie gminy, np. Mietków, wymagają zarejestrowania przez polskich obywateli faktu, że przyjęli pod swój dom uchodźców. Skontaktuj się z urzędem swojej gminy, czy masz taki obowiązek.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska