Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Przeważa bierność i brak aktywności". We Wrocławiu chcą bezpłatnie pomóc seniorom

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
We Wrocławiu ruszają darmowe zajęcia terapeutyczne dla wrocławskich seniorów. Wszystko po to, by ćwiczyć pamięć i wyrwać wrocławskich seniorów z bierności. A to jest problem, bo jak zaznacza neuropsycholog, Daniel Wójcik, wśród seniorów przeważa bierność i brak aktywności.

Bezpłatne zajęcia są skierowane do osób z łagodnym otępieniem, a udział w grupie poprzedzony jest bezpłatnym badaniem pamięci. Podczas zajęć, które będą odbywały się raz w tygodniu pod nadzorem psychologa, seniorzy będą rozwijać ćwiczyć pamięć oraz uczyć się, jak utrzymać sprawność umysłową i językową.

Neuropsycholog, Daniel Wójcik, przyznaje, że we Wrocławskim Centrum Alzheimerowskim (gdzie odbywają się badania i terapia) u około 20 proc. badanych seniorów diagnozuje się zaburzenia pamięci, z czego około 10% ma już otępienie.

- Demencja jest spowodowana wieloma schorzeniami, w przebiegu których dochodzi do uszkodzenia mózgowia. Najczęściej są to procesy neurozwyrodnieniowe, czyli takie które charakteryzują się odkładaniem toksycznych białek w mózgu, wieloma zmianami metabolicznymi i biochemicznymi w komórkach nerwowych, które doprowadzają do ich uszkodzenia, gorszego funkcjonowania a następnie do obumierania i zanikania - wyjaśnia Wójcik i dodaje, że choroba Alzheimera jest najbardziej znaną chorobą neurozwyrodnieniową – otępienną i występuje najczęściej. "Alzheimer" odpowiada za przeszło połowę przypadków demencji.

Wójcik przestrzega, że początki otępienia zauważa tylko i wyłącznie osoba chora, bo występują u niej subiektywne zaburzenia pamięci. Potem przychodzą łagodne zaburzenia pamięci, które są zauważalne przez osoby bliskie. - Najczęściej u chorych obserwuje się osłabienie pamięci - początkowo krótko terminowej, potem każdego typu, problemy z wysławianiem się, trudności w planowaniu złożonych działań i z ich realizacją, osłabienie orientacji w terenie, spowolnienie myślenia i działania. Obserwujemy też u pacjentów zmiany w osobowości, w nastroju i zachowaniu - wylicza neuropsycholog.

Najważniejsza w hamowaniu objawów otępiennych jest gimnastyka dla umysłu, czyli uczenie się nowych rzeczy. - Zachęcamy osoby starsze, aby zwalczały rutynę w swoim życiu codziennym. Można zacząć uczyć się języka, zupę pomidorową można zrobić na nowy sposób a zakupy robić w różnych sklepach. Pomaga też gra w karty a ponad wszystko spotkania z innymi ludźmi i śmiech - radzi Daniel Wójcik.

Bezpłatne zajęcia terapeutyczne oraz badania pamięci odbywają się we Wrocławskim Centrum Alzheimerowskim przy ul. Hallera 190 lok.2. Na darmowe zajęcia terapeutyczne można się zapisywać pod numerem tel: 533 260 085.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska