Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepisy siostry Anieli na święta Bożego Narodzenia. Rozmawiamy też o tradycjach nadchodzących świąt

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Świąteczne przepisy siostry Anieli Gareckiej z Dolnego Śląska to prawdziwa gratka
Świąteczne przepisy siostry Anieli Gareckiej z Dolnego Śląska to prawdziwa gratka Remigiusz Biały / Polska Press
Świąteczne przepisy siostry Anieli Gareckiej z Dolnego Śląska to prawdziwa gratka. Siostra od 40 lat pracuje jako szefowa kuchni w Wyższym Seminarium Duchownym Salwatorianów w Bagnie w pow. Trzebnickim na Dolnym Śląsku. Z nami porozmawiała o kulinarnych tradycjach, wigilii Świąt Bożego Narodzenia, postnych daniach czy pustym miejscu dla wędrowca. Podzieliła się też kilkoma przepisami na wigilijną wieczerzę.

Siostra Aniela Garecka to Salwatorianka. Pochodzi z Kielecczyzny i choć ma już 82 lata to nadal pracuje w kuchni w Wyższym Seminarium Duchownym w Bagnie i to już od ponad 40 lat. Wydała siedem książek kucharskich z autorskimi przepisami i prowadziła program kulinarny „Anielska Kuchnia” w stacji telewizyjnej Religia.tv. Jej pasją jest też ogrodnictwo.

- Z czasów dzieciństwa została mi umiejętność organizacji pracy przed świętami. Ważne jest, aby rozłożyć wszystkie związane z tym obowiązki na etapy, by nie robić wszystkiego na ostatnią chwilę, bo potem człowiek nie znajdzie czasu dla siebie czy na modlitwę. A chodzi o to, aby święta były przede wszystkim przeżyciem duchowym i do tego służy adwent. Dlatego ja rozkładam prace na dwa tygodnie przed świętami i co mogę to przygotowuje wcześniej i codziennie mam czas dla siebie. Trudno robić szopkę ze świętą rodziną i nie myśleć przy tym o Panu Bogu - mówi s. Aniela Garecka.

Siostra Aniela Garecka z rozrzewnieniem wspomina dzieciństwo, a zwłaszcza Święta Bożego Narodzenia. Codziennie rodzina Gareckich chodziła na roraty z Piotrkowiczek do kościoła w Wysokim Kościele. Co roku s. Aniela z rodzeństwem przygotowywali też ozdoby na choinkę z papieru, które wisiały razem ze świeczkami na spinaczach.

- Święta Bożego Narodzenia to czas dla rodziny dlatego warto zaangażować np. dzieci w ozdabianie pierników czy lepienie pierogów, aby być wtedy razem. To też się miło później wspomina np. wspólne lepienie pierogów z babcią. - dodaje.

S. Aniela Garecka już przygotowuje wigilię w WSD Salwatorianów w Bagnie na Dolnym Śląsku

Tradycyjnie na stole wigilijnym powinno być 12 potraw, co symbolizuje 12 apostołów. U Salwatorianów jest ich więcej, bo nawet 20. Siostra Aniela nie przygotowuje ich w dużej ilości. Bardziej stawia na różnorodność wyboru. Zwykle przygotowuje trzy zupy: Barszcz z uszkami, grzybową lub postny żurek z grzybami i rybną. Dwa rodzaje pierogów z kapustą i grzybami oraz ruskie. Do tego:

  • karpia,
  • rybę po grecku,
  • rybę w galarecie,
  • krokiety i gołąbki z kaszą i grzybami.

Na słodko są pierniki i makówki, czyli masa makowa na chałwie. Do picia kompot z suszu.

Nie ma wigilii Świąt Bożego Narodzenia bez dodatkowego nakrycia i opłatka u Salwatorianów

- Nie wyobrażam sobie wigilii Świąt Bożego Narodzenia bez opłatka. To jest symbol jedności i takiej otwartości na drugiego człowieka, zgody i przebaczenia. Wszystkiego co, wiąże się z miłością. Nawet posłowie też się kłócą, ale opłatkiem się dzielą. - mówi s. Aniela Garecka.

Nim klerycy, zakonnicy i zakonnice ze zgromadzenia Salwatorianów zasiądą do stołów, wieczerzę wigilijną zaczynają od modlitwy i czytania Pisma Świętego. Następnie wszyscy dzielą się opłatkiem. Po kolacji wszyscy przez godzinę śpiewają kolędy.

- Zawsze jest u nas jedno dodatkowe nakrycie przy stole dla nieznajomego gościa. Zdarzało się czasami, że ktoś do nas przyszedł, ale rzadko. W Polsce jest taki zwyczaj, że jak ktoś widzi człowieka w potrzebie, to przyjmuje go i to jest dobre. Mieliśmy także, takie wigilie, gdzie ksiądz proboszcz z Bagna zapraszał do nas ludzi samotnych, aby nie spędzali sami wigilii - dodaje s. Aniela.

Świąteczne przepisy siostry Anieli Gareckiej z Dolnego Śląska to prawdziwa gratka

Przepisy siostry Anieli na święta Bożego Narodzenia. Rozmawi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska