Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed nami noc efektownych meteorów. Kiedy oglądać Bootydy?

JEW
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Czerwcowa ciekawostka dla miłośników obserwacji nieba. Będzie można podziwiać bardzo jasne i lecące stosunkowo wolno meteory - tzw. Bootydy. Bootydy czerwcowe są najbardziej aktywne od 22 czerwca do 2 lipca. Maksimum roju bootydów przypada jednak na noc z 26 na 27 czerwca czyli już dziś w nocy. To jedno z najbardziej atrakcyjnych i tajemniczych zjawisk astronomicznych.

Gdzie obserwować czerwcowe BOOTYDY - BOOTYDY 2017 - METEORYTY 2017

Oczywiście nie mamy żadnej gwarancji, że w tym roku i właśnie najbliższej nocy będziemy mogli podziwiać piękny spektakl na niebie. Aktywnością bootydów rządzą różne zależności. Rój Bootydów czerwcowych dał o sobie znać na początku XX wieku. Jego bardzo wyraźną aktywność mogliśmy obserwować w latach 1916, 1921 i 1927. Później pozostawał jednak uśpiony przez siedemdziesiąt lat.

Bootydy są bardzo nieprzewidywalne. Zazwyczaj na początku lata gołym okiem można dostrzec 15 - 20 takich zjawisk. Jednak na przykład w 2010 roku przewidywano ich aktywność na poziomie 20 - 50 meteorów na godzinę, w rzeczywistości nie przekroczyła 10 sztuk. Nigdy nie można być do końca pewnym co Bootydy pokażą w danym roku. Jednak warto próbować ich wypatrywać, bo są wyjątkowo pięknym zjawiskiem meteorologicznym.

Ogromną niespodziankę Bootydy sprawiły w czerwcu 1998 roku, kiedy to wielu obserwatorów na całym świecie doniosło o aktywności roju, przekraczającej sto meteorów na godzinę. Spektakl był tym bardziej ciekawy, że Bootydy są zjawiskami jasnymi i bardzo wolnymi, a przez to łatwo dostrzegalnymi.

BOOTYDY 2017 - KIEDY NAJLEPIEJ ICH WYPATRYWAĆ NA NIEBIE?

Najciekawszymi nocami do obserwacji bootydów są te z 26 na 27 i z 27 na 28 czerwca.

"Miejsce na niebie" (tzw. radiant) z którego zdają się wylatywać meteory z tego roju, znajduje się w gwiazdozbiorze Wolarza. Nie należy jednak spoglądać bezpośrednio w kierunku tej konstelacji, bo meteory powinny pojawiać się na całej sferze niebieskiej.

ZOBACZ TAKŻE: ZORZA POLARNA I DESZCZE METEORYTÓW WIDZIANE Z TASMANII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska