Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest cudzoziemców we wrocławskim Urzędzie Wojewódzkim. Domagają się zmian w systemie

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Imigranci mieszkający we Wrocławiu weszli w piątek (12 kwietnia) do Urzędu Województwa Dolnośląskiego, aby zaprotestować przeciwko zamknięciu biura informacji dla cudzoziemców. To jednak tylko jeden z problemów, o jakich mówili na dzisiejszym proteście. Domagają się sprawiedliwych praw obywatelskich. O szczegółach przeczytasz poniżej.

W piątek (12 kwietnia) cudzoziemcy mieszkający we Wrocławiu protestowali w Urzędzie Wojewódzkim, domagając się równych praw. Według nich, dostęp do informacji i procedur pozwalających na pobyt w Polsce jest ograniczony Na wydanie dokumentów często czekają latami, a bariera językowa utrudnia składanie wniosków.

Organizatorzy protestu: Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza wsparta przez Stowarzyszenie Nomada podważyli dziś pracę Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców. Zgromadzeni skandowali hasła takie jak "Prawo do pobytu" czy "Legalny pobyt, bezpieczna praca", a następnie weszli do urzędu, by przedstawić swoje postulaty.

Protestowali migranci z krajów latynoskich oraz Ukrainy

Protestujący domagali się:

  • ponownego otwarcia punktu informacyjnego dla migrantów w godzinach pracy urzędu,
  • dostępu do informacji w takich językach jak: francuski, hiszpański czy arabski,
  • przyspieszenia procesów, które utknęły w biurze na ponad dwa lata.

- My mówimy o łatwym dostępie do informacji dla cudzoziemców. Dziś cały system to jedno czynne okienko i ciągle zajęta linia telefoniczna - mówił organizator protestu Freddy Abadia z Kolumbii.

Migranci latami czekają na dokumenty

Inną sprawą jest opóźnione postępowanie administracyjne, np. wydawanie dokumentów czy legalizacja pobytu.

- Zamiast czekać kilka miesięcy na dokumenty, ludzie czekają kilka lat! Nie mogą nigdzie wyjechać, zmienić pracy. To nie powinno mieć miejsca w tak dużym mieście - mówi Oleksander Ostapchuk ze stowarzyszenia Nomada.

We Wrocławiu mieszka ok. 200 tys. obcokrajowców. Jak przekazuje Urząd Wojewódzki w roku 2023 w wydziale ds. cudzoziemców złożono ponad 54 tys. wniosków, natomiast pracowników, którzy muszą je obsłużyć jest zaledwie 78.

- Zdajemy sobie sprawę, że problem istnieje na państwowym szczeblu - niewystarczające finansowanie i kadry - ale uważamy, że tak nie może być - dodaje Ostapchuk.

Urząd wojewódzki informuje, że wydział ds. cudzoziemców został już wstępnie zreformowany, jednak na efekty trzeba nieco poczekać.

- Wnioskowaliśmy do MSWiA o środki na rozbudowę wydziału oraz nowe etaty, aby usprawnić działalność wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców. Zapewniam, że poprawa będzie widoczna niedługo. Procedowany jest wniosek o 13,8 mln zł z Funduszu Azylu Migracji i Integracji na rozbudowanie i poprawę funkcjonowania wydziału - mówi Bartosz Wojciechowski, rzecznik prasowy wojewody dolnośląskiego.

Urzędnicy też chcą poprawy?

W trakcie protestu urzędnicy przekazali informację o ponownym otwarciu punktu informacyjnego od przyszłego tygodnia.

- Punkt informacyjny wróci w nieco okrojonej formie od poniedziałku (15 kwietnia), dlatego liczymy na poprawę i powrót do normalności w funkcjonowaniu wydziału. Niemniej, prosimy o cierpliwość, mamy ogromne zainteresowanie cudzoziemców i zaległości z ubiegłych lat. Rozumiemy ten protest, ale wymaga czasu by sprostać tym potrzebom - dodaje Bartosz Wojciechowski.

Zobacz zdjęcia z protestu:

Przeczytaj także:

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska