Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy MPK murem za kierownikiem. Prezes: Nie był kompetentny!

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Fot. Michal Pawlik / Polskapresse
MPK zwolniło kierownika zajezdni na Ołbinie. Petycję za jego przywróceniem do pracy podpisało 200 pracowników, którzy podkreślają jego zaangażowanie i wprowadzane usprawnienia. Ich zdaniem tylko dzięki kierownikowi, Przemysławowi Frączkowi najstarsze tramwaje, a takie są na „Ołbinie”, jeszcze w ogóle jeżdżą. Zupełnie inaczej widzi sprawę prezes MPK, na którym petycja pracowników nie robi wrażenia. Krzysztof Balawejder zwraca uwagę, że kierownik nie był efektywny i brakowało mu kompetencji.

W zajezdni tramwajowej nr 2 „Ołbin” wrze. Pracownicy techniczni i motorniczowie nie mogą pogodzić się ze zwolnieniem kierownika głównego zajezdni Przemysława Frączka. Pracujący na tym stanowisku inżynier otrzymał wypowiedzenie w ostatnich dniach stycznia. Załoga stanęła za nim murem.

Nawet najstarsi pracownicy twierdzą, że był on najlepszym kierownikiem, jakiego mieli. Podkreślają, że po latach zaniedbań Frączek zaczął z zaangażowaniem reformować pracę zajezdni, a stary tabor, który jest na Ołbinie, tylko dzięki jego staraniom jeszcze jeździ. Motorniczowie godzinami, jeden przez drugiego, opowiadają o większych bądź mniejszych usprawnieniach dokonanych przez zwolnionego kierownika. O jednym z nich napisali w petycji w sprawie przywrócenia kierownika: zaznaczają, że to właśnie ten kierownik zawrócił uwagę, że podczas remontowania wózków i przekładni do starych tramwajów 105-Na nie były regenerowane hamulce szynowe i sprzęgła. Pasażerowie tramwaju odczuwają to jako szarpanie. Przede wszystkim jednak rozpoczęcie regeneracji tych elementów wpłynęło na bezpieczeństwo, ponieważ pozwala skrócić drogę hamowania.

Pod petycją w kilka dni podpisało się około 200 pracowników zajezdni nr 2. Dokument złożyli 27 stycznia w MPK oraz w urzędzie miasta.

Taka solidarność pracowników z szefem nie robi wrażenia na prezesie MPK Wrocław Krzysztofie Balawejderze: - Ta decyzja stanowi niewątpliwie wyraz sympatii współpracowników, jednakże nie uwzględnia szerokiego zakresu dokonanej przez zarząd oceny efektywności realizowanych przez niego zadań i kompetencji niezbędnych na powierzonym mu stanowisku, a to ona musi być podstawą do podejmowania decyzji przez pracodawcę – mówi prezes. Wspomniany "zarząd" to właśnie Krzysztof Balawejder. W MPK jest on jednoosobowy.

Kierownik pełnił swoją funkcję blisko trzy lata. Teraz, zdaniem Balawejdera, nie nadaje się. Jednocześnie prezes MPK przyznaje, że zaproponował zwalnianemu stanowisko zastępcy kierownika: - Mógł od pierwszego lutego być zastępcą kierownika, aby podszlifować pewne swoje umiejętności. Tak, żeby braki, które zostały zidentyfikowane, mogły być naprawione, niestety z tej propozycji nie skorzystał – mówi Balawejder.

O przyczynach zwolnienia zapisanych w wypowiedzeniu żadna ze stron – ani zwolniony kierownik, ani prezes MPK – nie chce się wypowiadać. Motorniczowie podpisani pod petycją twierdzą, że oficjalne powody są wyssane z palca. Uważają, że kierownik musiał odejść, bo nie pasował do wizji prezesa i potrafił mieć swoje zdanie.

Pracownicy zajezdni w petycji piszą, że w okresie pracy kierownika zmniejszyła się ilość zjazdów awaryjnych tramwajów do zajezdni, było mniej strat kursów i więcej pasażerów zostało dowiezionych do celu podróży.

Ocena działań kierownika różni pracowników i prezesa. Np. motorniczym podobał się pomysł wprowadzenia kaucji na skargę składaną przez pasażerów: w przypadku, jeśli skarga okaże się zasadna, kaucja byłaby zwracana. - Trudno współpracować z kierownikiem, który uważa, że sposobem na ograniczenie skarg od pasażerów jest wprowadzenie opłaty za możliwość złożenia skargi – krytykuje ten pomysł Balawejder.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska