Poznaliśmy laureatów 71. Plebiscytu Gazety Wrocławskiej na Sportowca i Trenera Roku

od 7 lat
Hubert Hurkacz Sportowcem Roku 2023 na Dolnym Śląsku! Pochodzący z Wrocławia tenisista wygrał 71. Plebiscyt Gazety Wrocławskiej. W czołowej trójce uplasowali się również golfista Adrian Meronk i kapitan piłkarskiego Śląska Wrocław Erik Expósito. W kategorii trenerów triumfowała Bożena Karkut, która w 2023 roku poprowadziła piłkarki ręczne KGHM MKS Zagłębia Lubin do mistrzostwa i Pucharu Polski.

Hubert Hurkacz w 2023 roku wygrał dwa turnieje (ATP Masters 1000 w Szanghaju oraz ATP 250 w Marsylii), ponadto dobrze pokazał się na Wimbledonie, gdzie napędził stracha samemu Novakowi Djokoviciowi. Pochodzący z Wrocławia tenisista zdaniem wielu ekspertów w 2023 roku jeszcze mocniej rozwinął swój główny atut, jakim jest serwis. Rok 2023 zakończył na 9. miejscu w rankingu ATP. 27-latek nie mógł pojawić się osobiście na Dolnośląskiej Gali Sportu. Nagrodę w jego imieniu odebrali rodzice Zofia i Krzysztof.

Zwycięzca 71. Plebiscytu Gazety Wrocławskiej to obieżyświat, podobnie jak zdobywca drugiego miejsca. Golfista Adrian Meronk od kilku lat plasuje się w czołówce naszego plebiscytu. Ostatni sezon był w jego wykonaniu wyjątkowo udany. Wygrał trzy turnieje rangi DP World Tour (Australian Open, Italian Open i Andalucia Masters). Jak sam twierdzi, jeszcze przez 20 lat będzie znajdował się w światowej czołówce.

Plebiscytowe podium zamyka Erik Expósito – piłkarz rodem z Hiszpanii, który przez kibiców Śląska Wrocław traktowany jest jak swój. W WKS-ie zapracował na duże zaufanie fanów i kolegów z szatni. Wiosną 2023 roku jego bramki dały „Wojskowym” utrzymanie w Ekstraklasie, natomiast jesienią pozycję lidera tabeli. Expósito z 14 golami na koncie zmierza po koronę króla strzelców.

Trenerka-dominatorka
W plebiscycie na Trenera Roku nie mogło być innego rozstrzygnięcia. Bożena Karkut w 2023 roku poprowadziła piłkarki ręczne KGHM MKS Zagłębia Lubin do mistrzostwa i Pucharu Polski. „Miedziowe” dokonały tego w imponującym stylu, wygrywając wszystkie 30 meczów we wszystkich rozgrywkach! Warto podkreślić, że podopieczne Karkut mogą pochwalić się trzema tytułami mistrzowskimi z rzędu i obecnie są na autostradzie do czwartego.

Za plecami Karkut uplasował się Marek Rożej. Jego podopieczna, Natalia Kaczmarek, co prawda nie jest już zawodniczką AZS-u AWF-u Wrocław, ale jej trener niezmiennie pozostaje na Dolnym Śląsku. W 2023 roku Kaczmarek przywiozła z Budapesztu srebrny medal mistrzostw świata w biegu na 400 metrów.

W czołowej trójce znalazła się także Krystyna Leśkiewicz-Lewińska. To była gimnastyczka, olimpijka z Atlanty 1996. W jej ślady poszła córka, 14-letnia Liliana, która w lipcu została pierwszą polską mistrzynią świata w gimnastyce artystycznej. W rumuńskiej Cluj–Napoce wywalczyła dwa złote medale – w finale układu z maczugami i ze wstążką.

Drużyna, Odkrycie i Impreza Roku

Tradycyjnie przyznaliśmy także kilka innych nagród. Tytuł Drużyny Roku wpadł w ręce piłkarek ręcznych KGHM Zagłębia Lubin, które w 2023 roku sięgnęły po mistrzostwo i Puchar Polski.

Odkryciem Roku została Hanna Mazur – 15-latka wywalczyła brązowy medal w Pucharze Świata Juniorów na torze długim. Hanna na co dzień trenuje w klubie UKS Orlica Duszniki-Zdrój.

W kategorii Impreza Roku nagrodziliśmy dwa wydarzenia: pływacki XXXIV Memoriał Marka Petrusewicza oraz galę bokserką na Tarczyński Arenie, podczas której Ołeksandr Usyk i Daniel Dubois walczyli o tytuł mistrza świata wagi ciężkiej w federacjach WBA, WBO i IBF.

Nagrody dla laureatów (łącznie 30 tys. zł) przekazał Samorząd Województwa Dolnośląskiego, który jest współorganizatorem plebiscytu. Partnerami głównymi wydarzenia są Volvo V-Motors i Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna, a partnerami - Aquapark Wrocław, Lotto, Chemeko-System i Klimza.