Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstają hale, w których będą pracowali więźniowie

Redakcja
Program ogłosili szefowie krajowej Służby Więziennej
Program ogłosili szefowie krajowej Służby Więziennej Piotr Smolinski
Służba Więzienna w całości finansuje budowę nowych hal produkcyjnych. Zadaniem przedsiębiorcy, który zechce przenieść tam swoją produkcję, będzie wyposażenie pomieszczeń.

W sumie na dolnośląskich przedsiębiorców będzie czekać 19 400 m. kw. powierzchni inwestycyjnych. To wszystko w ramach programu Ministerstwa Sprawiedliwości „Praca więźniów”. Pracodawcy, którzy zechcą zatrudnić więźniów mogą liczyć na bezzwrotną dotację, czy nieoprocentowaną pożyczkę.

Służba Więzienna dysponuje terenami inwestycyjnymi, na których powstaną strefy przedsiębiorczości. Hale produkcyjne mają powstać przy Zakładach Karnych w Kłodzku, Zarębie (pow. lubański), Głogowie i Strzelinie.

Przedsiębiorcy, którzy zatrudnią więźniów otrzymają częściowy zwrot pensji wypłaconych więźniom. Obecnie wynosi on 20 proc, ale planuje się, żeby zwrot wynosił nawet do 40 proc. Firmy zatrudniające więźniów nie muszą także odprowadzać składki zdrowotnej, nie płacą też za zasiłek chorobowy.

Średnie wynagrodzenie więźniów zatrudnionych w prywatnych firmach wg. danych z marca wynosiło 1219,61 zł brutto

Ministerstwa Sprawiedliwości realizując ten program liczy na to, że pracujący więźniowie będą mogli spłacać swoje długi. Chodzi np. o zaległe alimenty. Pracownicy służby więziennej podkreślają też, że praca dla skazanych jest najlepszą formą resocjalizacji.

Według szacunków Dolnośląskiej Służby Więziennej pierwsze 4 hale przemysłowe przy zakładach karnych, wskazane w programie Ministerstwa Sprawiedliwości, w których zatrudnienie znajdzie ponad 200 osadzonych mogą zostać wybudowane już w 2017 roku.

W sumie, w Polsce ma powstać 40 hal produkcyjnych przy zakładach karnych. Pierwsza już działa. 2 czerwca na terenie Zakładu Karnego w Krzywańcu otwarta została hala stolarsko-tapicerska, w której zatrudnienie znajdzie co najmniej 150 osadzonych. - Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak włącza się w promocje rządowego programu. Spotkał się już z przedstawicielami służby więziennej- informuje Sylwia Jurgiel, rzeczniczka wojewody. - Na przełomie sierpnia i września w urzędzie zaplanowano spotkanie z dolnośląskim przedsiębiorcami. Zostaną im przedstawione założenia programu - dodaje rzeczniczka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska