Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posąg Perseusza powrócił do Pałacu Marianny Orańskiej. Trwa rewitalizacja tarasów pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim od kilku lat przechodzi rewitalizację. Obecnie trwają prace nad remontem i odtworzeniem tarasów wokół pałacu. Na tylnym tarasie. Zamontowano 3,5 metrową rzeźbę herosa Perseusza, który kiedyś zdobił taras wodny.
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim od kilku lat przechodzi rewitalizację. Obecnie trwają prace nad remontem i odtworzeniem tarasów wokół pałacu. Na tylnym tarasie. Zamontowano 3,5 metrową rzeźbę herosa Perseusza, który kiedyś zdobił taras wodny. Pałac Marianny Orańskiej
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim od kilku lat przechodzi rewitalizację. Obecnie trwają prace nad remontem i odtworzeniem tarasów wokół pałacu. Na tylnym tarasie. Zamontowano 3,5 metrową rzeźbę herosa Perseusza, który kiedyś zdobił taras wodny.

W Grocie Perseusza przy Pałacu Marianny Orańskiej zainstalowano marmurową rzeźbę herosa Perseusza, która oryginalnie zdobiła taras wodny. Rzeźba została wykonana na podstawie dostępnej ikonografii z włoskiego marmuru karraryjskiego. Cały blok na początku ważył ponad siedem ton, a sama rzeźba obecnie około dwie tony i mierzy aż 3,5 metra. Prace nad posągiem trwały rok.

- Pomnik musiał zostać wyrzeźbiony od nowa. Został rozbity gdzieś w okresie między schyłkiem II wojny światowej a latami 50 XX wieku. Z oryginalnego zostało tylko kilka fragmentów, ale za to bardzo ciekawych. Na jednym z nich zachowała się połowa daty i połowa nazwiska rzeźbiarza. To pomogło ustalić faktycznego autora rzeźby. Jest nim Juliusz Troschel. Przez lata myślano, że Perseusza z Kamieńca Ząbkowickiego wyrzeźbił Christian Daniel Rauch, który nie mógł tego zrobić, bo gdy urządzano wodny parter to już nie żył. Jednak Juliusz Trochel to uczeń Christiana Daniela Raucha – mówi Sławomir Radzik, historyk i administrator Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim.

Przed Grotą Perseusza rewitalizowany jest akwen o powierzchni lustra wody około 900 metrów kwadratowych z pięcioma tryskającymi fontannami. Dwie z nich będą zwieńczone rzeźbami chłopca z gęsią i chłopca z rakiem. Nad całością będzie górował trzymetrowy pomnik bogini zwycięstwa Nike, który będzie odlany z brązu i posadowiony na 10 metrowej granitowej kolumnie. Wodny parter, czyli kompleks fontann w Pałacu Marianny Orańskiej ma być gotowy w 2024 roku.

- W sposób symboliczny na jednym terenie pałacowych tarasów, na tzw. parterze wodnym swoimi dziełami spotkali się Mistrz i jego Uczeń - na górze, nad grotą kolumna zwycięstwa z pomnikiem Nike Daniela Raucha (kopia) a pod spodem, w grocie Perseusz jego ucznia Juliusa Troschela – dodaje Sławomir Radzik.

O pałacu Marianny Orańskiej

Okazała XIX-wieczna budowla wzniesiona została dla Marianny Orańskiej, córki króla Niderlandów Wilhelma I. Pałac, zaprojektowany przez słynnego architekta Karla Friedricha Schinkla, stoi na wzgórzu, a jego wieże z intensywnie czerwonej cegły są widoczne już z daleka. Oprócz wspaniałej neogotyckiej architektury otoczony urokliwym parku. Pałac pod II wojnie światowej został zdewastowany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska