Portugalia – Polska 1:3. Reprezentacja Polski z awansem na mistrzostwa Europy U-21!

Lucyna Nenow / Polska Press
Reprezentacja Polski do lat 21 awansowała na mistrzostwa Europy! Zespół prowadzony przez Czesława Michniewicza w rewanżowym meczu barażowym pokonał Portugalię 3:1.

W pierwszym meczu rozegranym w Zabrzu Polacy, pomimo tego, że stworzyli sobie kilka dogodnych sytuacji, ulegli rywalom 0:1. Taki rezultat przed wczorajszym rewanżem w Chaves podopiecznym Czesława Michniewicza nie odbierał szans na awans.

Biało-czerwoni mieli wręcz wymarzony początek spotkania. W8. minucie nasza reprezentacja po strzałach głową prowadziła już 2:0! Najpierw po dośrodkowaniu z rzutu rożnego najlepiej w polu karnym odnalazł się Krystian Bielik. Chwilę później Szymon Żurkowski zauważył wbiegającego za plecy Portugalczyków Dawida Kownackiego, który skierował piłkę w samo okienko.

W 24. minucie prowadzenie Polaków podwyższył Sebastian Szymański, który wykorzystał dogranie z prawej strony Bartosza Kapustki. Szczęścia przy tej akcji nie miał Joel Pereira. Futbolówka odbiła się od interweniującego golkipera i potoczyła za linię bramkową.

Spory udział w zwycięstwie nad Portugalią miał również Kamil Grabara. Tuż po przerwie 19-latek dwukrotnie popisał się refleksem, ratując nasz zespół przed stratą bramki. W 52. minucie w polu karnym uprzedził go jednak Diogo Jota, który przywrócił Portugalczykom nadzieję na odrobienie strat.

W drugiej połowie Polacy w głównej mierze skupiali się na rozbijaniu ataków rywali. Ostatecznie pozwolili im na tylko jedno trafienie, co oznacza, że na przyszłorocznych mistrzostwach Europy do lat 21 we Włoszech wystąpią biało-czerwoni, a nie Portugalczycy!

Portugalia – Polska 1:3 (0:3)
(w pierwszym meczu 1:0)

Bramki: Jota 52 – Bielik 5, Kownacki 8, Szymański 24.

Żółte kartki: 42. Fernandes (POR), 56. Eustaqio (POR) – 34. Jagiełło (POL), 40. Kapustka (POL), 78. Dziczek (POL).

Portugalia: Joel Pereira – Gonçalves, Jorge Fernandes (69. Xadas), Leite, Ribeiro – Horta, Eustaquio, Gedson Fernandes – Félix, Carvalho (38. Leao), Jota.

Polska: Grabara – Gumny, Wieteska, Bielik, Pestka – Kapustka, Jagiełło (53. Michalak), Dziczek, Żurkowski, Szymański (69. Jóźwiak) – Kownacki (90+4. Świderski).