Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poniemieckie nagrobki wróciły na cmentarz ewangelicki na Dolnym Śląsku. To prawdziwy świadek historii regionu

OPRAC.:
Karolina Kwiatek
Karolina Kwiatek
Niesamowity cmentarz na Dolnym Śląsku. To prawdziwy świadek historii naszego regionu.
Niesamowity cmentarz na Dolnym Śląsku. To prawdziwy świadek historii naszego regionu. PAP/Maciej Kulczyński
W Gostkowie, niewielkiej wsi pod Wałbrzychem, znajduje się wyjątkowy cmentarz ewangelicki sprzed ponad 150 lat. To właśnie do niego trafiło kilkadziesiąt poniemieckich nagrobków, które w przeszłości wykorzystano do... budowy mostu. Nekropolia została zakupiona przez Halinę Bryk, która wraz z córką - Andżeliką dba, by miejsce nie zostało zrównane z ziemią.

Cmentarz ewangelicki w Gostkowie na Dolnym Śląsku to niezwykłe miejsce na mapie naszego regionu. Nekropolia została założona w połowie XIX wieku i przez wiele lat była miejscem spoczynku lokalnej ludności, jednak po zakończeniu II wojny światowej obiekt popadał w ruinę.

Gmina postanowiła wystawić teren na sprzedaż. Jego nową właścicielką stała się Halina Bryk, która wraz z córką Andżeliką Babulą w 2016 roku utworzyła Fundację Anna w Gostkowie. Ich głównym celem jest opieka nad cmentarzem.

- Bardzo mi zależało, żeby ten zabytek został w Gostkowie, żeby nie został zrównany z ziemią jak kościół ewangelicki w Starych Bogaczowicach, z którego po dwóch tygodniach nie było kamienia. To nikomu nie przeszkadza, nie jest to teren potrzebny nikomu pod zabudowę. To nie jest miasto, że jest potrzebne pod drogi, place czy inne. To jest na końcu wsi, po prostu jedyna ciekawa rzecz, jaka jest w Gostkowie - przekazała w rozmowie z PAP Halina Bryk.

Zmiany, jakie zaszły na terenie cmentarza, można dostrzec gołym okiem. Wywieziono śmieci, postawiono leżące nagrobki i posadzono nowe rośliny. Jednak w ostatnim czasie w nekropolii pojawiło się coś jeszcze: kilkadziesiąt, dobrze zachowanych poniemieckich nagrobków, które przed laty zostały wykorzystane przy budowie mostu. Przypomnijmy, że podobne praktyki miały miejsce we Wrocławiu, a steli często używano jako budulca np. dróg.

Obiekt zdążył zniszczeć do tego stopnia, że nie można było przez niego przejść. Gdy pojawiła się osoba, która podjęła się rozbiórki, skorzystano z okazji i przetransportowano zabytkowe nagrobki z powrotem na cmentarz. Jak dodaje Pani Halina, teraz zostaną ustawione na miejscach, z których niegdyś zostały zabrane.

Niesamowity cmentarz na Dolnym Śląsku. To prawdziwy świadek historii naszego regionu.

Poniemieckie nagrobki wróciły na cmentarz ewangelicki na Dol...

W tym miejscu znajduje się zabytkowy cmentarz:

źródło: PAP

***
Zobacz też:

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska