Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 9 tys. skarbów z wrocławskiej przeszłości w internecie. Muzeum udostępnia je w ramach cyfryzacji zasobów

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Plac Kościuszki, lata 30.
Plac Kościuszki, lata 30. Muzeum Architektury we Wrocławiu
Muzeum Architektury we Wrocławiu kończy już drugi etap cyfryzacji, opracowywania i udostępniania swoich zbiorów. Projekt ten, wsparty przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obejmuje przedmioty z różnych dziedzin muzealnych i prezentuje imponującą kolekcję, która do tej pory była jedynie częściowo dostępna dla publiczności. Chcecie zobaczyć, jak wyglądał kiedyś Wrocław? Sprawdźcie!

Tak wyglądał Wrocław! Muzeum Architektury cyfryzuje zbiory

Rozpoczęta w 2019 roku cyfryzacja muzealnych zbiorów umożliwiła Muzeum Architektury we Wrocławiu zdigitalizowanie, opracowanie i udostępnienie w sieci ponad 5000 obiektów dokumentujących architekturę polską XX wieku. Ten zbiór skarbów, związanych z pracami najwybitniejszych polskich architektów, jak Bohdan Lachert, Maciej Nowicki, czy Maria i Witold Moliccy, stał się dostępny dla wszystkich za pośrednictwem internetowej wyszukiwarki na stronie muzeum.

- Do tej pory tylko niewielka część z nich była pokazywana – podczas czasowych wystaw lub na stałej ekspozycji rzemiosła artystycznego. Teraz, dzięki zakończeniu II etapu digitalizacji i udostępniania zbiorów #MA, możecie tę imponującą kolekcję obejrzeć w sieci – właśnie trafiło tam ponad 9.000 obiektów z naszych zbiorów, od starożytności po czasy współczesne. Na naszej stronie znajdziecie detale i rzeźby architektoniczne, rzemiosło artystyczne, ikonografię architektury w formie m.in. grafik i fotografii oraz obrazy z kolekcji sztuki - zachęcają pracownicy Muzeum.

Wszystko można oglądać online

Dzięki ministerialnemu projektowi cyfryzacji dostęp do nich stał się możliwy w każdym miejscu i czasie – wystarczy skorzystać z internetowej wyszukiwarki w zakładce KOLEKCJA na stronie internetowej. Wyszukiwarka dostępna jest >TUTAJ<.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądały:

  • gmach sądu przy Podwalu w latach 30,
  • ulica Legnicka w przedwojennej zabudowie
  • osiedle Popowice, zanim powstały tu pierwsze bloki
  • jak funkcjonował Rynek przed II wojną światową,
  • w jakim stopniu zniszczenia zmieniły miasto...

to przykłady dawnych zdjęć, rycin i innych dokumentów znajdziesz w galerii poniżej. Na zdjęciach uchwycone jest życie codzienne wrocławian, od lat 10. do 70. XX wieku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska