Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Odry odsłonięty. Co dalej? Najpierw śluza, potem tramwaj wodny

Redakcja
Pomnik Odry we Wrocławiu
Pomnik Odry we Wrocławiu Fot. Tomasz Hołod / Polska Press
Na bulwarze Włostowica blisko Przystani Kardynalskiej, stanął pomnik Odry. Na płaskorzeźbie wyżłobiono koryto Wrocławskiego Węzła Wodnego, który mogą wyczuć pod palcami osoby niewidome i niedowidzące. Są także zaznaczone ważniejsze miejsca w mieście i budowle hydrologiczne. W realizacji są też inne pomysły, które zareklamują wrocławianom Odrę i jej nabrzeża. Mamy szansę na szybkie otwarcie śluzy Mieszczańskiej i tramwaj wodny.

Pomysł, by we Wrocławiu stanął pomnik Odry, zrodził się w głowie Kamila Zaremby trzy lata temu. – Chcieliśmy pokazać, że to rzeka stworzyła to miasto, a nie na odwrót – mówi Zaremba. Trudno o większego miłośnika Odry w tym mieście. Kamil Zaremba nie dość, że mieszka w domu na wodzie, to jeszcze założył edukującą dzieci fundację Onwater.pl. Tłumaczy dzieciom, skąd się bierze rzeka, co nam daje i jak możemy z niej korzystać. Właśnie z członkami fundacji zaprojektował pomnik Odry, by mogły dowiedzieć się o niej więcej także osoby niewidome i niedowidzące.

ODRA MA EDUKACYJNY POMNIK, BĘDĄ TEŻ TABLICE
Pomnik Odry to model edukacyjny: na sporej płaskorzeźbie wyżłobione jest koryto Wrocławskiego Węzła Wodnego. Można wodzić po nim palcami i odczytać przebieg rzeki. Są także opisy w języku Braille'a. Na mapie znajdziemy ważne miejsca w mieście, np. Rynek i budowle hydrologiczne. Są planowane lekcje z wykorzystaniem nowego pomnika, które będzie można prowadzić z dziećmi niedowidzącymi i niewidomymi.

Pomnik odsłonili m.in. Jan Pyś, dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej, Paweł Rańda – medalista olimpijski w wioślarstwie i radny miejski, Joanna Przybyszewska z urzędu marszałkowskiego i Waldemar Lisowski z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Ale to nie koniec pomysłów. 15 grudnia ma zostać odsłonięte 12 dużych tablic nad Odrą, gdzie znajdziemy informacje po polsku i po angielsku na temat Odry, portów, czy śluz. Tablice staną m.in. na bulwarach Dunikowskiego oraz Kaczyńskich, Wyspie Słodowej, w Porcie Miejskim i przy śluzach. – Wymiary tych tablic to 2,5 na 1,1 metra. Będą nowoczesne i odporne na dewastację. Znajdą się na nich kody QR, a po ich zeskanowaniu zobaczymy archiwalne materiały o Odrze – opowiada Kamil Zaremba.

CO ZE ŚLUZĄ MIESZCZAŃSKĄ I TRAMWAJEM WODNYM?
W te wakacje głośno było o otwarciu śluzy Mieszczańskiej. Współpracowały nad tym Urząd Żeglugi Śródlądowej, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej i urząd miasta. Skłonili ich do tego sami wodniacy: właściciele barek, rowerów wodnych, statków wycieczkowych, armatorzy, właściciele barów na wodzie, a nawet harcerze. Uruchomienie śluzy umożliwiłoby przeprawę przez Odrę w centrum miasta, bez konieczności płynięcia dookoła miasta np. na Kozanów.

Wiadomo nieco więcej w tej sprawie. Otwarcie śluzy Mieszczańskiej możliwe jest na wiosnę. Przygotowywany jest projekt modernizacji śluzy. Przebudowa umożliwi bezpieczne przepływanie i skrócenie drogi wodnej z okolic nadodrzańskich wysp w okolice mostu Sikorskiego. Potrzebne jest jeszcze uzyskanie odpowiednich pozwoleń.

Nieco więcej czasu będziemy musieli poczekać na tramwaj wodny. Piotr Misiak, oficer rzeczny Wrocławia, nie ucieka od tego tematu, jest on nadal aktualny. Z tym, że nie ma na razie żadnych konkretów w tej sprawie. Projekt tramwaju wodnego okazuje się być ciężkim orzechem do zgryzienia, jeśli chcemy by miał funkcję komunikacyjną, a nie turystyczną. By wrocławianie nie wybierali zwykłego tramwaju czy autobusu, a wodny tramwaj, konieczne jest udrożnienie śluzy Mieszczańskiej. I tu koło się zamyka. O tramwaju będziemy wiedzieć więcej, gdy urzędnicy zaczną o tym debatować już po otwarciu śluzy Mieszczańskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska