Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Czynu Zbrojnego Proletariatu Krakowa przejdzie renowację

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Pomnik Czynu Zbrojnego Proletariatu Krakowa przy al. Daszyńskiego jest tradycyjnym miejscem manifestacji środowisk lewicowych z okazji Święta Pracy 1 Maja
Pomnik Czynu Zbrojnego Proletariatu Krakowa przy al. Daszyńskiego jest tradycyjnym miejscem manifestacji środowisk lewicowych z okazji Święta Pracy 1 Maja Adam Wojnar
Gmina Kraków uzyskała dofinansowanie na renowację tego stojącego od 1986 r. przy al. Ignacego Daszyńskiego pomnika, w ramach programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku - "Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024". Do udziału w programie zgłosiło się 166 instytucji, a Pomnik Czynu Zbrojnego Proletariatu Krakowa znalazł się wśród 25 rzeźb, które otrzymały dotację.

Pomnik został wzniesiony w 1986 r. dla uczczenia pięćdziesiątej rocznicy strajku okupacyjnego w Krakowskiej Fabryce Polskich Zakładów Gumowych "Semperit", podczas którego zginęło siedmiu robotników. Autorem projektu był krakowski rzeźbiarz Antoni Hajdecki (1927-1991). Od lat pod pomnikiem odbywają się obchody i manifestacje pierwszomajowe.

Usytuowanie monumentu nawiązuje do robotniczego charakteru dzielnicy Grzegórzki, gdzie mieściły się zakłady przemysłowe. Wykonany z betonu i żelbetu z grupami figuralnymi odlanymi w brązie. Na cokole znajduje się kompozycja z dwóch bloków nawiązujących formą do skrzydeł, skręconych względem postumentu, pomiędzy którymi są dwie grupy rzeźbiarskie z postaciami robotnic i robotników, nawiązujących do sztuki radzieckiego socrealizmu. Z prawej strony pomnika znajduje się znicz z brązu z nazwami zakładów przemysłowych których pracownicy brali udział w strajku 1936 roku.

- Pomnik Czynu Zbrojnego Proletariatu Krakowa wymaga przeprowadzenia kompleksowej konserwacji, dotyczącej metalu - odlewu z brązu oraz żelbetowych części. Od czasu wzniesienia pomnika w latach 80. nie przeszedł on żadnych gruntownych remontów. Po upływie blisko 40 lat należy przy użyciu obecnie stosowanych środków usunąć szkodliwe nawarstwienia, zahamować procesy niszczące i wykonać zabiegi profilaktyczne oraz pełnej konserwacji, pozwalające na dalsze, bezpieczne trwanie obiektu - informuje Zarząd Dróg Miasta Krakowa.

Dlaczego ks. Michał Olszewski został aresztowany? - rozmowa z adwokatem

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski