Zgrzyt na linii Niemcy-Turcja ws. ruchu bezwizowego."Europa...

  Zgrzyt na linii Niemcy-Turcja ws. ruchu bezwizowego."Europa nie da się szantażować"

  Maciej Deja (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Sigmar Gabriel

  Sigmar Gabriel ©Wolfgang Kumm

  – Europa nie może dać się szantażować w rozmowach o zniesieniu wiz dla obywateli Turcji – powiedział wicekanclerz Niemiec, Sigmar Gabriel. To kolejny dyplomatyczny zgrzyt na linii Niemcy-Turcja.
  Sigmar Gabriel

  Sigmar Gabriel ©Wolfgang Kumm

  Ruch bezwizowy do krajów Unii Europejskiej to zapłata, jaką próbują wymóc na tamtejszych decydentach Turcy, w zamian za powstrzymywanie napływu imigrantów do Europy. Choć szanse na zniesienie wiz dla obywateli kraju nad Bosforem nie były duże (Turcja nie spełniła żadnego z postawionych przez UE warunków koniecznych do włączenia w strefę ruchu bezwizowego), po lipcowym puczu, zmalały one niemal do zera. Choć żaden z dyplomatów otwarcie nie powie, że zamach stanu zainscenizował sam Recep Tayyip Erdoğan, na szczeblu gabinetów politycznych jest to wręcz oczywiste.


  CZYTAJ TAKŻE: Turcja: Aresztowano żołnierzy, którzy próbowali pojmać Erdogana w czasie puczu

  Skala terroru, który prezydent Turcji stosuje przeciw swoim politycznym rywalom, oskarżając ich o udział w puczu, skutecznie utrudnia kreowanie z Unią Europejską wspólnej polityki migracyjnej. – To, czy Turcy będą mogli podróżować do Europy bez wiz, zależy tylko od Turcji – powiedział Sigmar Gabriel. Wicekanclerz Niemiec uważa, że Turcja „drastycznie zdystansowała się od Europy” przez działania mające na celu przywrócenie kary śmierci, co jest rażącym naruszeniem Karty Praw Podstawowych UE. – Jeśli Turcja chce zbliżyć się do Unii, musi przestrzegać praw, które są jej istotną częścią – powiedział Gabriel.

  Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział w weekend, że jego kraj może zerwać porozumienie zawarte wiosną z Unią Europejską odnośnie powstrzymywania napływu uchodźców do na Stary Kontynent, jeżeli ograniczenia wizowe nie zostaną zniesione. W odpowiedzi na ten komentarz Niemcy poradziły Turcji prezentowanie bardziej wyważonej postawy. – Niemcy i Europa nie powinny być szantażowane, niezależnie od okoliczności – powiedział wprost wicekanclerz Niemiec. Gabriel poparł również decyzję niemieckich władz, które nie zezwoliły na połączenie wideo z prezydentem Turcji podczas marszu poparcia, jaki jego rodacy urządzili mu w niedzielę w Kolonii. Rzecznik prasowy prezydenta, Ibrahim Kalin powiedział, że Niemcy winni są Erdoğanowi „satysfakcjonujące wyjaśnienia”, a niemiecki ambasador w Ankarze został w tej sprawie wezwany na dywanik.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dyktator

   analityk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   To jest człowiek jest chory na władzę. Dla niego dobro ludzi jest niczym. Pogrąży kraj w chaosie. Pomogą mu w tym wyznawcy Allacha i jego mułłowie. Ciemny lud, który głosował na niego za ten chaos...rozwiń całość

   To jest człowiek jest chory na władzę. Dla niego dobro ludzi jest niczym. Pogrąży kraj w chaosie. Pomogą mu w tym wyznawcy Allacha i jego mułłowie. Ciemny lud, który głosował na niego za ten chaos zapłaci. Ale kogo to obchodzi ? Inne kraje na tym chaosie zrobią pieniądze i oto chodzi.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama