Zbigniew Brzeziński nie żyje. Miał 89 lat

  Zbigniew Brzeziński nie żyje. Miał 89 lat

  Kazimierz Sikorski, AIP

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zbigniew Brzeziński nie żyje. Miał 89 lat

  ©screen youtube.com

  Był jednym z najbardziej przenikliwych analityków, osobą bardzo wpływową w USA, przez co i na świecie. Zmarł Zbigniew Brzeziński. Miał 89 lat, a o jego śmierci poinformowała córka profesora Mika Brzezinski, prowadząca w stacji MSNBC program „Morning Joe.” Od dwóch dni, jak zauważyło wielu Mika nie pojawiała się na antenie, co sugerowało, że zajmuje się chorym ojcem.
  Zbigniew Brzeziński nie żyje. Miał 89 lat

  ©screen youtube.com

  Profesor zmarł w szpitalu Inova Fairfax w Fall Church w stanie Wirginia. Był m.in. doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmy Cartera podczas trudnego dla Ameryki czasu, kiedy to irańscy bojownicy przez ponad rok więzili amerykańskich zakładników w Teheranie, doprowadzając do wzrostu napięcia między Waszyngtonem i Teheranem oraz w całym rejonie.

  Dla dzieci był Zbigiem, dla swoich wnuków... Wodzem


  Podobnie, jak jego poprzednik Henry A. Kissinger, Brzeziński też pochodził spoza Ameryki (Był Polakiem, Kisssinger pochodził z Niemiec), który wywierał ogromny wpływ na globalną politykę nim doszedł do prestiżowego stanowiska u boku prezydenta Cartera. W swojej fundamentalnej książce o tych czterech latach na wstępie podkreślił, że jest Polakiem i czuje się Polakiem.

  Urodził się 28 marca 1928 roku w Warszawie szlacheckiej rodzinie. Jego ojciec, Tadeusz Brzeziński, był prawnikiem i dyplomatą, pracował m.in. na placówkach w Essen, Lille, Lipsku i Montrealu. W latach 30., będąc na placówce w Niemczech, zaangażował się w pomoc Żydom. Mniej znanym epizodem z tego okresu jest jego udział w odzyskaniu manuskryptów Fryderyka Chopina, które obecnie znajdują się w polskich archiwach. Rok przed wybuchem II wojny światowej Tadeusz Brzeziński został konsulem w Kanadzie. Zbigniew Brzeziński studiował ekonomię i politologię na słynnym uniwersytecie McGill w Montrealu, na którym w 1950 roku uzyskał dyplom, natomiast po przeprowadzce do Stanów, obronił doktorat z nauk politycznych na Harvardzie. Był przez lata wykładowcą na tej prestiżowej uczelni, był też członkiem Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie.

  Szybko został uznany za czołowego sowietologa, który przewidział upadek ZSRR i odzyskanie wolności przez kraje bloku wschodniego. Jedną z jego studentek była Madeleine Albright, za kadencji której Polska przystąpiła do NATO.

  Brzeziński współpracował z administracjami wielu prezydentów, począwszy od Johna F. Kennedy`ego. Podczas kampanii prezydenckiej w 1976 r. był głównym doradcą ds. zagranicznych Jimmy`ego Cartera, a w latach 1977–1981 doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA.

  Od początku prezydentury Cartera Brzeziński miał ogromny wpływ na amerykańską politykę. Zarezerwował sobie prawo do przedstawiania prezydentowi każdego dnia przeglądu informacji wywiadowczych, co do tej pory było zastrzeżone tylko dla Centralnej Agencji Wywiadowczej(CIA). Jego wielkim niepowodzeniem była inicjatywa próby odbicia zakładników przetrzymywanych przez t rewolucjonistów w ambasadzie USA w Teheranie.

  Bardzo często zapraszał Brzeziński do swojego biura dziennikarzy, który przedstawiał „ekskluzywne” informacje na interesujące sprawy polityki zagranicznej. Choć nazywano go poufale Zbig, to jednak stanowczo reagował, kiedy któryś z dziennikarzy sprzeciwiał się jego przemyśleniom. - Głowę ci urwę- taka ripostę miał usłyszeć od Brzezińskiego jeden z dziennikarzy. Zajmował się głównie relacjami Ameryki z ZSR, był za wzmacnianiem afgańskich bojowników walczących przeciwko radzieckim okupantom, wspierał też polską "Solidarność". Miał ogromny wpływ, jak się ocenia na udaremnienie agresję sił radzieckich oraz Układu Warszawskiego na Polskę.

  W swoje ksiązce “Second Chance: Three Presidents and the Crisis of American Superpower,” opublikowanej w roku 2007 ocenił konsekwencje prowadzonych przez USA wojen i skrytykował administracje George” Busha, Billa Clintona i George’a W. Bush za to, że utracili możliwość, by Ameryka przewodziła wolnemu światu jak to było możliwe od Muru Berlińskiego po rok 1989.

  Politykę George’a W. Bush’s uznał za katastrofalną, a w roku 2008 poparł kampanię prezydencką Baracka Obamy.

  Cztery lata później znowu ocenił amerykańską rolę w świecie w pracy “Strategic Vision: America and the Crisis of Global Power.” Sprzeciwiał się tezie, że wywieranie wpływu przez USA jest niezbędne dla globalnej stabilizacji. Jego zdaniem bardziej zależy to od możliwości wpierania przez dany kraj do porozumienia społecznego oraz demokratycznej stabilizacji na swoim podwórku.

  Żona Zbigniewa Brzezińskiego została Emilie Benes, amerykańska rzeźbiarka czeskiego pochodzenia, siostrzenicy prezydenta Czechosłowacji Edwarda Benesa. Ich dzieci poszły śladami wielkiego ojca. Mark w był w latach 1999-2001 doradcą prezydenta Billa Clintona ds. Europy Wschodniej, a w 2008 doradcą Baracka Obamy, w 2011 został mianowany ambasadorem USA w Szwecji. Ian był wicedyrektorem departamentu Europy i NATO w Pentagonie, dziś szefuje firmą konsultingową Brzezinski Group. Wspomniana już córka Jedyna córka Mika, jest prezenterką telewizyjną, związaną z MSNBC.

  Zbigniew Brzeziński został odznaczony wileoma medalami nie tylko w USA. Tam otrzymał m.in. Medal Wolności.

  Czytaj także

   Komentarze (33)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   grupa bilderberga

   thor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   jeden z grupy bilderberga ,mason i zlodziej narodow

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wielki Polak

   sufler (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

   Odszedł Wielki Polak, patriota zawsze myślący z troską o Polsce, jeden z nielicznych którzy zasługują na miano męża stanu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Patton (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

   Kolejny z agresywnych globalistów, którzy doprowadzają do upadku albo uzależnienia wiele krajów Europy, poszedł wreszcie do piekła. I nie piszcie że to Polak. Gdyby nie miał korzeni żydowskich, w...rozwiń całość

   Kolejny z agresywnych globalistów, którzy doprowadzają do upadku albo uzależnienia wiele krajów Europy, poszedł wreszcie do piekła. I nie piszcie że to Polak. Gdyby nie miał korzeni żydowskich, w USA nawet by na niego nie splunęli.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zero

   lucjan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Był kimś, w przeciwieństwie do takiego zera jak ty.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Verlagsgruppe Passau

   wiem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

   Gazeta Wrocławska jest częścią:
   Grupa Wydawnicza Polska Press Sp. z o.o.

   Polska Press jest częścią Verlagsgruppe Passau, niemieckiej grupy medialnej obecnej w Niemczech i Polsce czyli gazeta...rozwiń całość

   Gazeta Wrocławska jest częścią:
   Grupa Wydawnicza Polska Press Sp. z o.o.

   Polska Press jest częścią Verlagsgruppe Passau, niemieckiej grupy medialnej obecnej w Niemczech i Polsce czyli gazeta wrocławska jest gazetą niemiecką dzięki między innymi takiej bestii jak zbigniew brzeziński. Niech mu ziemia lekką nie będzie !
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brzeziński zachwycał się naszym Bolkiem.

   panther (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

   To mniej więcej pokazuje jakiego to był formatu "polityk".

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polityczny ignorant którego proroctwa

   true true (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 11

   nigdy się nie sprawdziły. No ale w niektórych kręgach uchodził za wielkiego eksperta i intelektualistę.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dokładnie. Taki dęty autorytecik

   real (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

   jak z michnikowego szmatławca.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szkoda że odszedł tak inteligentny człowiek

   Biały Pan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

   On wiedział że muzułmanie to idioci nie lubiący ani ZSRR ani USA więc wziął ich pod włos i wykorzystał do osłabienia ZSRR. Potem brudasy zwróciły się przeciwko USA ale w ciągu paru lat Amerykanie...rozwiń całość

   On wiedział że muzułmanie to idioci nie lubiący ani ZSRR ani USA więc wziął ich pod włos i wykorzystał do osłabienia ZSRR. Potem brudasy zwróciły się przeciwko USA ale w ciągu paru lat Amerykanie ich wykończyli. Wspaniały Człowiek, kwintesencja Białego umysłu. Na YouTubie jest krytykowany ale ja go podziwiam. Spoczywaj w pokoju Panie Zbigniewie. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Biały umysł?

   Białe Buhaha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   W sensie, że pusty jak biała kartka? No to taki jak twój - tylko echo ci lata po tym pustym łbie.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zawrzyj ryja miłośniku brudasów

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   Lubisz brud jedź do nich.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zamknij się debilu

   Biały Pan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   On przynajmniej był kimś i wiele dokonał a ty?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   RIP

   Chris (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

   Zmarl wielki okcydentalista. Czlowiek Zachodu. Mysliciel, intelektualista, analityk, polityk a nade wszystko anty-komunista. Syn polskiego arystokraty, ktory mial szczescie iz jego ojciec zostal...rozwiń całość

   Zmarl wielki okcydentalista. Czlowiek Zachodu. Mysliciel, intelektualista, analityk, polityk a nade wszystko anty-komunista. Syn polskiego arystokraty, ktory mial szczescie iz jego ojciec zostal wyslany na misje do Montrealu w 1938. McGill, Harvard, Columbia, Georgetown. Uniwersytecka "Liga Mistrzow". W latach 70-tych gdy w Ameryce Polish jokes byly czescia mainstreamu byl symbolem i inspiracja dla milionow Amerykanow pochodzenia polskiego. Majac do wyboru uzbrojenie muzulmanow czy uklad z Sowietami wybral to pierwsze. Tak po prostu- po Polsku.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   JAKI WYBITNY??

   Saletra61 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 13

   A poza tym jedna pozytywna przesłanka - zwiastuje to istotne osłabienie morderczych zapędów upadającego jankeskiego imperium...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uzbroił Talibów dla interesu USA

   Krzysztof (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 13

   Zrobił wiele złego, zainicjował wojny i przewroty. Nie wiek kto był gorszy, Kissinger czy Brzezinski.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobrze robił

   Biały Pan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   Posłużył się debilami (brudasy) i osłabił ZSRR,dzięki czemu udało się doprowadzić do upadku komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stworzył nowego diabła

   Krzysztof (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   Brzezinski uzbroił Talibów a to jest niewybaczalne.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama