Zamach stanu w Turcji: Premier Binali Yildrim ogłasza koniec...

  Zamach stanu w Turcji: Premier Binali Yildrim ogłasza koniec puczu

  Wojciech Rogacin, Kazimierz Sikorski, Sylwia Arlak AIP

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zamach stanu w Turcji:  ZAMACH STANU W TURCJI - AKTUALIZACJA 16-07-2016 14:04:

  - Udało nam się zdławić pucz – oznajmił turecki premier Binali Yildrim. Próba obalenia prezydenta Erdogana przez wojskowych kosztowała życie ponad 160 osób. Ponad tysiąc jest rannych – podaje agencja Reutersa.

  Choć premier Binali Yildrim przyznał z dumą, że rozpoczęty w nocy z piątku na sobotę pucz należy już do przeszłości, sytuacja w kraju wciąż jest napięta.
  Polityk wspomniał o potrzebie natychmiastowego zorganizowania posiedzenie parlamentu. Przerażone całą sytuacją władze zamierzają bowiem w szczegółowy sposób omówić dalszą strategię działania po próbie zamachu. Dodatkowo, wraz z prezydentem tego kraju Recepem Tayyipem Erdoganem, premier wezwał rodaków, by wyszli na ulice i zademonstrowali swoje poparcie dla "demokratycznie wybranych władz". Politycy polecili im też wystawić flagi.

  Po tym, jak wojskowi usiłowali dokonać puczu i odsunąć od władzy prezydenta Erdogana zginęło ponad 160 osób. Rannych jest co najmniej tysiąc, aresztowanych wojskowych – 2839. Wśród nich znajdują się także oficerowie.

  Jak opisują zachodni dziennikarze wielu żołnierzy biorących udział w puczu było przerażonych, kiedy doszło do konfrontacji z tłumami, które wyległy na ulice miast po apelu prezydenta Erdogana. Tak było między innymi na moście nad Bosforem w Stambule, jak opisywali dziennikarzy byli tam młodzi żołnierze, na pewno nie pochodzili oni z oddziałów specjalnych, nie stawiali praktycznie oporu, kiedy natarł na nich tłum i szybko zostali rozbrojeni.

  W związku z napiętą sytuacją w przedstawiciele wielu państw odradzają swoim obywatelom podróż do Turcji. Takie zalecenie wydał między innymi Seul, z kolei Iran zawiesił wszystkie loty do Turcji.

  ZAMACH STANU W TURCJI - AKTUALIZACJA 16-07-2016 12:02:

  Turcja: prawie 200 ofiar nieudanego puczu, władza wyłapuje i aresztuje wojskowych

  Do 190 śmiertelnych ofiar wzrósł bilans nocnych walk w Turcji po tym, jak wojskowi usiłowali dokonać puczu i odsunąć od władzy prezydenta Erdogana. Rannych jest ponad dwa tysiące, aresztowanych wojskowych prawie trzy tysiące.

  Jak podały rządowe źródła żołnierzy, którzy przetrzymywali szefa sztabu generalnego tureckiej amii dostali polecenie od władz poddania się. To ostatnia baza, która znajduje się pod Ankarą, która pozostaje jeszcze w rękach rebeliantów.

  Nadal jednak zamknięta jest dla samolotów cywilnych przestrzeń powietrzna w położonym na północno zachodnim regionie Marmora.

  Nowo mianowany dowódca wojsk generał Umit Dundar oznajmił, że ci, którzy brali udział w wystąpieniu przeciwko władzy to “zdrajcy” i wszyscy za o odpowiedzą.

  Jak opisują zachodni dziennikarze wielu żołnierzy biorących udział w puczu było przerażonych, kiedy doszło do konfrontacji z tłumami, które wyległy na ulice miast po apelu prezydenta Erdogana. Tak było między innymi na moście nad Bosforem w Stambule, jak opisywali dziennikarzy byli tam młodzi żołnierze, na pewno nie pochodzili oni z oddziałów specjalnych, nie stawiali praktycznie oporu, kiedy natarł na nich tłum i szybko zostali rozbrojeni.

  Sytuacja wciąż jest napięta, dlatego prezydent Erdogan wezwał ludność, by pozostawała czujna na ulicach miast, a generał Dundar dodał, że władza jest zdeterminowana „wyczyścić” , jak to określił „równoległe struktury” w wojsku, które były zaangażowane w pucz.

  Przebywający na wygnaniu przedstawiciele syryjskiej opozycji pogratulowali tureckim władzom, że udało się im powstrzymać pucz. Narodowa Syryjska Koalicja z siedzibą w Turcji wydała komunikat z informacją, że tureckim władzom udało się uratować demokratyczne instytucje państwa.

  Mimo oświadczenia Erdogana, że panuje już nad całością sytuacji w kraju, to jednak w wielu miejscach dochodzi do starć, eksplozji oraz strzelaniny.

  Szef tureckiej policji, Celalettin Lekesiz, powiedział, że 16 puczystów zabito podczas starcia w kwaterze głównej policji w Ankarze. Przez kilka godzin w rękach zamachowców przebywał w bazie niedaleko Ankary generał Hulusi Akar. Jak podaje agencja Anadolu został on już uwolniony i teraz stoi na czele operacji przeciwko puczystom.

  Przez pewien czas nieznany był też los szefa tureckiego wywiadu, teraz podano, że Hakan Fidan jest w bezpiecznym miejscu i pozostaje on w kontakcie z prezydentem.

  W związku z napiętą sytuacją w przedstawiciele wielu państw odradzają swoim obywatelom podróż do Turcji. Takie zalecenie wydał między innymi Seul, z kolei Iran zawiesił wszystkie loty do Turcji.

  - Służby państwowe dokonują postępów, puczyści są w odwrocie – oznajmił w sobotę turecki minister sprawiedliwości Bekir Bozdag

  ZAMACH STANU W TURCJI - AKTUALIZACJA 16-07-2016 10:20:

  Liczba aresztowanych w związku z próbą zamachu stanu wzrosła do 1563 osób. Umit Dundar, pełniący obowiązki szefa armii poinformował, że za zamachem stali żołnierze głównie z lotnictwa i żandarmerii.

  Liczba zabitych od początku próby puczu w Turcji wzrosła do 90 osób. W tym momencie wiadomo, że ranne zostały 1154 osoby.  ZAMACH STANU W TURCJI - AKTUALIZACJA 16-07-2016 07:00:

  Turcja: pucz sie załamał, Erdogan zapowiada ukaranie "zdrajców"

  Pucz w Turcji załamał się w środku nocy, wydaje się, że zwolennicy prezydenta Erdogana odzyskali władzę. Aresztowano ponad 300 uczestników puczu wymierzonego w legalnie wybrane władze. Nie obyło się bez ofiar, w samej Ankarze zginąć miały 42 osoby, około 200 zostało rannych, w sumie śmierć podczas niespokojnej nocy miało ponieść ponad 60 osób.

  Przełomem był powrót około godziny 2 w nocy prezydenta z wypoczynku. Jego prowizoryczna główna kwatera zlokalizowana została na lotnisku Ataturka w Stambule, gdzie nie tak dawno doszło do krwawego zamachu terrorystycznego.

  Kiedy około godziny 3 w nocy Erdogan wygłaszał tam przemówienie do tłumu, mówiąc że puczyści chcieli obalić legalnie wybrane władze, wzywając tych, którzy spiskowali przeciwko nim w amerykańskiej Pensylwanii wszystko było już jasne, próba obalenia władzy nie powiodła się.

  Symbolicznym zwycięstwem Erdogana było rozbrojenie przez ludzi, których we wcześniejszym przemówieniu poprzez komunikatory społeczne prezydent wezwał do wyjścia na ulice i obrony demokracji. Ludzie rozbrajali kilkudziesięciu żołnierzy, którzy ochraniali most nad Bosforem. Tłum ich rozbroił, a wyposażenie wojskowych, jak relacjonowała stacja CNN walały się na moście.
  1 3 4 5 »

  Czytaj także

   Komentarze (29)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   narodziny???????

   memet (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   panstwa islamskego!!!!! Niedlugo bydzie wojna domowa w Turcji !!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co dalej?

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Znaki czasu. Zycie nie znosi próżni. Jesli nie ma dobra , to wciska sie zło. Europa i świat odeszły od uniwersalnych wartości, od fundamentów człowieczeństwa, więc to, co sie dzieje, jest naturalną...rozwiń całość

   Znaki czasu. Zycie nie znosi próżni. Jesli nie ma dobra , to wciska sie zło. Europa i świat odeszły od uniwersalnych wartości, od fundamentów człowieczeństwa, więc to, co sie dzieje, jest naturalną konsekwencją zagubienia się, zatracenia w złu. To zło- to brak szacunku dla człowieka i jego życia - co powinno być wartością nadrzędną, a niestety nie jest. Każdy CZŁOWIEK to wie, tylko nie chce przyznać oczywistych stwierdzeń. Jeśli tak dalej ludzie będą postępować - to będzie tylko gorzej. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak do kebabow

   Frederyka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   A tak odpowiedzieli Kozacy, co zresztą stało się nawet później tematem słynnego obrazu Repina:

   „Zaporoscy Kozacy do sułtana tureckiego! Ty, sułtanie, diable turecki, przeklętego diabła bracie i...rozwiń całość

   A tak odpowiedzieli Kozacy, co zresztą stało się nawet później tematem słynnego obrazu Repina:

   „Zaporoscy Kozacy do sułtana tureckiego! Ty, sułtanie, diable turecki, przeklętego diabła bracie i towarzyszu, samego Lucyfera sekretarzu. Jaki z Ciebie do diabła rycerz, jeśli nie umiesz gołą dupą jeża zabić. Twoje wojsko zjada czarcie gówno. Nie będziesz Ty, sukin Ty synu, synów chrześcijańskiej ziemi pod sobą mieć, walczyć będziemy z Tobą ziemią i wodą, k**** Twoja mać.

   Kucharzu Ty babiloński, kołodzieju macedoński, piwowarze jerozolimski, garbarzu aleksandryjski, świński pastuchu Wielkiego i Małego Egiptu, świnio armeńska, podolski złodziejaszku, kołczanie tatarski, kacie kamieniecki i błaźnie dla wszystkiego co na ziemi i pod ziemią, szatańskiego węża potomku i chuju zagięty. Świński Ty ryju, kobyli zadzie, psie rzeźnika, niechrzczony łbie, k**** Twoja mać.

   O tak Ci Kozacy zaporoscy odpowiadają, plugawcze. Nie będziesz Ty nawet naszych świń wypasać. Teraz kończymy, daty nie znamy, bo kalendarza nie mamy, miesiąc na niebie, a rok w księgach zapisany, a dzień u nas taki jak i u was, za co możecie nas w dupę pocałować! Podpisali: Ataman Koszowy Iwan Sirko ze wszystkimi zaporożcami”.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pucz

   marian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   erdogan,wszystkich,myslacych inaczej,postawi przed plutonem.bedzie kilkaset salw.pozniej oglosi;powstalo panstwo islamskie.

   Zdjęcie autora komentarza
   .

   Wrocławianin

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   Coś podobnego już raz na świecie było, a ściślej była to Noc Długich Noży. Tu będzie tak samo - opozycja zostanie zniszczona i powstanie kalifat turecki, który w zamian za ojro będzie wpuszczał...rozwiń całość

   Coś podobnego już raz na świecie było, a ściślej była to Noc Długich Noży. Tu będzie tak samo - opozycja zostanie zniszczona i powstanie kalifat turecki, który w zamian za ojro będzie wpuszczał tylko garstkę ,,uchodźców" dziennie.
   Dlatego dużym plusem jest Polska, która jest krajem w miarę jednolitym etnicznie krajem. Jeszcze żeby tylko upainócw odsyłać do siebie.....zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wro...

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   no to pakuj manele i na kresy.

   Zdjęcie autora komentarza
   glupi jak polski but jesteś

   Hans bleib do

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   cos takiego to było w Polsce w 1926
   a nazywało się zamach majowy w którym dyktator Yusuf Pilsudski zlikwidował demokrację
   a w walkach w Warszawie zginęło dokładnie tyle samo ludzi co teraz w Turcji


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   glupis jak

   but hitlera (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   lub oficerka bi smarka z lewej nogi po puczu monachijskim szais szwabino

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No , popatrzcie ! Posłuchajcie ! Czy muzułmanie nie są uroczy?

   Joanna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Tam , gdzie oni, tam leje się krew. Trzeba coś z tym zrobić. Zanim, "to" , zrobi coś z nami. To jest sprawa życia lub śmierci . Jak nie dla nas , to już dla następnego pokolenia.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zamach stanu w Turcji: Pucz się załamał, Erdogan zapowiada ukaranie "zdrajców"....

   Demon Kracja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

   Taki sam zamach stanu jak zamach terrorystyczny w Nicei.
   Po prostu wprowadzane są nowe narzędzia i metody w procesie szmacenia społeczeństwa. Lepiej jednak jest zbudować pozory walki ze złem,...rozwiń całość

   Taki sam zamach stanu jak zamach terrorystyczny w Nicei.
   Po prostu wprowadzane są nowe narzędzia i metody w procesie szmacenia społeczeństwa. Lepiej jednak jest zbudować pozory walki ze złem, wtedy zyskuje się poparcie motłochu. Pełni tę samą rolę co u nas 500+. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tobie nawet

   500 - (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   nie pomoze POstepaku

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szkoda, że tak się stało bo w takim ukłądzie w ciągu kilku lat wyrośnie tam państwo islamskie!

   dsfzv (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   !


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Póki co tam od lat istnieje państwo wyznaniowe.

   wzorcowe 500+ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Teraz chodziło jedynie o zaostrzenie kursu i niezbędna była mistyfikacja i pozbycie się osób niewygodnych. Oczywiście zamiast mieszać do tego armię mogli zastosować metody wypróbowane nad Wisłą np...rozwiń całość

   Teraz chodziło jedynie o zaostrzenie kursu i niezbędna była mistyfikacja i pozbycie się osób niewygodnych. Oczywiście zamiast mieszać do tego armię mogli zastosować metody wypróbowane nad Wisłą np 200€ za drugie i kolejne dziecko. Tam wiedzą jak się rozmnażać a nie pchać do polityki.. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciebie

   kto pcha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ze sie nie rozmnazasz trutniu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Coś

   kiedyś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 5

   mały smród mówił że będzie jak w Turcji - żoliborski prorok czy co!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie wykluczone, że na świecie funkcjonuje syndykat uzurpatorów

   bez tajemnic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   i udzielają sobie wzajemnego wsparcia i porad.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   coraz gorzej

   polka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Przykro, że jest tam najbliższa rodzina, a jutro mamy lot na urlop


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mogłeś wykupić sobie wczasy na Krymie.

   azymut (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   Ludzie tam przyjaźniejsi, klimat sympatyczniejszy i na pewno Ruscy zadbaliby aby nikomu włos z głowy nie spadł, gdyż traktują turystów jak gości.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ruscy

   tantus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Tak, chętnie zestrzelą jakiś cywilny samolot z turystami.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   banderowcy!!!!

   wolyn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   chyba sie pomyliles !!!!! tobyli twoji rodacy z UPA !!!!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama