Ważne
  Wybory w USA: Donald Trump i Hillary Clinton wygrali...

  Wybory w USA: Donald Trump i Hillary Clinton wygrali wtorkowe prawybory w stanie Nowy Jork

  Sylwia Arlak (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Donald Trump

  Donald Trump ©Julie Jacobson

  Republikański kandydat na prezydenta USA Donald Trump i demokratka Hillary Clinton wygrali wtorkowe prawybory w stanie Nowy Jork – podaje CNN. Chyba już nikt nie ma wątpliwości, kto będzie świętował podczas lipcowej konwencji, która nominuje ostatecznego kandydata obydwu partii na prezydenta w listopadowych wyborach.
  Donald Trump

  Donald Trump ©Julie Jacobson

  W Nowym Jorku bez zaskoczeń. W drugim co do wielkości, tuż po Kalifornii stanie, pod względem liczby delegatów wygrali we wtorek faworyci. Po podliczeniu większości głosów po stronie Demokratów niekwestionowaną zwyciężczynią okazała się Hillary Clinton. Była sekretarz stanu zdobyła ok. 58 proc. głosów, jej największy rywal, senator ze stanu Vermont Bernie Sanders – ok. 41 proc. Tym samym 68- letnia Clinton zagwarantowała sobie prawdopodobnie ok. 170 z 273 delegatów partii. Daje jej to w sumie ok. 1900 delegatów, do zdobycia nominacji w wyborach prezydenckich trzeba ich mieć 2383.

  Hillary jest na prostej drodze do zwycięstwa podczas lipcowej konwencji partii. Jak przekonują niemal wszyscy komentatorzy, Bernie Sanders nie ma szans, by odrobić straty z Nowego Jorku. - Nowojorczycy zawsze mnie wspierali, a ja zawsze wspierałam ich. Dzisiaj raz jeszcze dokonaliśmy wspólnie czegoś wspaniałego. Jestem wam głęboko, głęboko wdzięczna – dziękowała wyborcom.

  Polityk zdążyła też zaatakować swoich rywali. - Cruz i Trump mają wizję Ameryki, która wywołuje podziały i jest – szczerze mówiąc – niebezpieczna. My mamy zupełnie inną wizję polityki. Nie chodzi nam o to, aby zwalczać się nawzajem, ale aby się nawzajem wspierać – podkreślała żona Billa Clintona. Według amerykańskich bukmacherów to właśnie Hillary zostanie kolejnym prezydentem Stanów Zjednoczonych.

  U Republikanów ponownie triumfował kontrowersyjny polityk Donald Trump. Umocnił swą pozycję lidera pozostawiając daleko w tyle rywali z partii. Zdobył ponad 60 % głosów, gubernator stanu Ohio John Kasich – 24,1 proc., a senator z Teksasu, Ted Cruz – 14,4 proc.
  Pomimo miażdżącej przewagi 69- letniego Trumpa, wciąż nie wiadomo, czy polityk zdobędzie przed letnią konwencją swojej partii wymaganą większość delegatów. – Pojedziemy na konwencję jako zwycięzcy, a mimo to wciąż nie wiemy, czy faktycznie to my będziemy ostatecznie ubiegać się o urząd prezydenta. To trzeba zmienić. Dziś świętujemy jeszcze przez dwie godziny, ale od rana bierzemy się dalej do ciężkiej pracy – mówił Trump zaraz po ogłoszeniu wstępnych wyników.

  Według sondaży exit poll miliarder uzyskał we wtorek 89 delegatów, kolejnych 6 trafiło do Kasicha. W sumie Trump ma więc prawdopodobnie 845 delegatów, a do zapewnienia nominacji brakuje mu jeszcze 392. Polityk wygrał już w 22 stanach, Cruz – w 10.
  - Odbudujemy nasz wspaniały kraj, przywrócimy mu wielkość. Już nikt nie będzie próbował z nami zadzierać – grzmiał Trump i podziękował wyborcom: - Zwracam się do osób, które znają mnie najlepiej – mieszkańców Nowego Jorku – jeśli obdarzają nas tak wielkim zaufaniem, to jest po prostu niesamowite. Dostaniemy więcej delegatów niż ktokolwiek przewidywał, nawet w najśmielszych snach.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   errtgrtg

   rtggt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   transmisja z debaty usa hillary trump tu: filecom.pl/e32c5d2d

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo