Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo: Piękne roztocze i Szumy...

  Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo: Piękne roztocze i Szumy nad Tanwią [odc. 7 – woj. lubelskie]

  redakcja

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W naszej rowerowej podróży opuściliśmy województwo podkarpackie i udajemy się do województwa lubelskiego. A gdzie będzie piękniej, jak nie na Roztoczu? A skoro Roztocze to i słynne szumy nad Tanwią. Komu jeszcze nie zaszumiało w głowie od nieskażonej przyrody, teraz będzie miał szansę, bo Roztocze to prawdziwy raj dla rowerzystów, poruszających się trasą Green Velo.
  Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo: Piękne roztocze i Szumy nad Tanwią [odc. 7 – woj. lubelskie]
  1/7
  przejdź do galerii
  Cały Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo jest podzielony na dwanaście królestw rowerowych, a jednym z nich w województwie lubelskim jest właśnie królestwo rowerowe Roztocze. Same szumy można obejrzeć i usłyszeć, dojeżdżając najpierw na noc do miejscowości Susiec. Stąd rano należy dojechać do rzeki Tanew, aby autentycznie zachwycić się szumami nad Tanwią. A dlaczego szumy?

  Zobacz galerię


  Bo rzeka Tanew w tym miejscu płynie wartkim strumieniem spadając, coraz niżej kolejnymi uskokami tektonicznymi. Tworzą się mini - wodospady, o wysokości kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów i to właśnie one szumią. Dźwięk jest na tyle głośny, że rozmawiające ze sobą w tym miejscu dwie osoby, ledwo się słyszą.

  A sama rzeka Tanew wygląda w tym miejscu przepięknie, przecina las i błyszczy w słońcu, przebijającym się przez liście. Turyści chętnie tutaj spacerują, wchodząc do bardzo płytkiej, ale też bardzo zimnej wody. Wartki strumień połączony z niską temperaturą wody sprawia wrażenie, jakbyśmy stali w środku górskiego potoku. Równie chętnie przyjeżdżają tutaj rowerzyści, chociaż lojalnie od razu uprzedzamy, że nie wolno wjeżdżać rowerem w środek rzeki, co czasem o zgrozo niektórzy próbują robić.
  Pobliski Susiec, może stanowić doskonałą bazę wypadową po okolicy. Pełno tu ośrodków wczasowych na każdą kieszeń z miejscami do grillowania i wieczornego biesiadowania na świeżym powietrzu. Wiele z tych ośrodków wyremontowano. Dziś oferują one wysoki standard za bardzo przystępną cenę.

  Równie atrakcyjna jest kuchnia, bo całe lubelskie, to stolica kasz i dań opartych na różnych rodzajach kaszy, ale też na grzybach, jagodach, itp. Można tu także napotkać wpływy kuchni żydowskiej, z której wywodzą się chociażby cebularze, czyli okrągłe placki z cebulą, pieczone w piecu, które trochę wyglądają jak mini - pizza.

  A gdy już opuścimy szumy na Tanwią, warto dalej pojechać trasą Green Velo do miejscowości Zwierzyniec, gdzie czeka na nas wspaniała plaża i kąpielisko nad stawami Echo, położne w pachnącym sosnowym lesie. W okolicach Zwierzyńcu można przy odrobinie szczęścia wypatrzyć galopujące stado dzikiego konika polskiego. Zanim jednak dojedziemy trasą Green Velo do Zwierzyńca, trzeba koniecznie zatrzymać się w Józefowie, aby zobaczyć stare kopalniane wyrobisko, a po Józefowie i kąpieli w stawach Echo, warto jeszcze dalej udać się do słynnego Szczebrzeszyna, w którym oczywiście można zrobić sobie „selfie” przy pomniku chrząszcza.

  A więcej informacji o szlaku Green Velo na www.greenvelo.pl

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fajne rowery na wyprawy i wycieczki

   leszek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Fajne rowery na wyprawy i wycieczki, lekki i na świetnym komponentach składa niemiecka firma ROSE. Można wejść na ich stronę i skonfigurować sobie rower, oni to składają i wysyłają do Polski kurierem,

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Piękne Roztocze?

   Vito (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Piękne Roztocze? To dlaczego trasa Green Velo pomiędzy Szczebrzeszynem a Zwierzyńcem została poprowadzona wzdłuż głównej drogi wśród TIR-ów? Nie jest tajemnicą, że biurokraci, którzy zajmowali się...rozwiń całość

   Piękne Roztocze? To dlaczego trasa Green Velo pomiędzy Szczebrzeszynem a Zwierzyńcem została poprowadzona wzdłuż głównej drogi wśród TIR-ów? Nie jest tajemnicą, że biurokraci, którzy zajmowali się inwestycją poszli po najmniejszej linii oporu lokalizując tą trasę wzdłuż istniejących dróg nie zważając na okoliczne atrakcje przyrodnicze lub historyczne...zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama