Warszawa: Grzegorz Schetyna spotkał się w niedzielę z...

  Warszawa: Grzegorz Schetyna spotkał się w niedzielę z prezydentem

  Leszek Rudziński AIP, Maciej Deja AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Warszawa: Grzegorz Schetyna spotkał się w niedzielę z prezydentem

  ©marek szawdyn/polska press

  Lider PO Grzegorz Schetyna spotkał się w niedzielę wieczorem z prezydentem Andrzejem Dudą. Przedstawił mu warunki, które według niego muszą być spełnione, aby doszło do porozumienia rządu z opozycją.
  Warszawa: Grzegorz Schetyna spotkał się w niedzielę z prezydentem

  ©marek szawdyn/polska press


  tvn24/x-news

  – Wyraźnie powiedziałem, jak wygląda ta sytuacja, jakie może mieć skutki, jeśli nie uda się jej rozstrzygnąć i rozwiązać. Jeśli nie będzie zaangażowania także prezydenta, bo uważam, że ono jest tu niezbędne – mówił po spotkaniu Schetyna.


  Powiedział, że jego zdaniem należy uznać, że spotkanie w sejmowej Sali Kolumnowej, gdzie przyjęto budżet na przyszły rok (po tym jak opozycja zablokowała mównicę na sali sejmowej) było nielegalne. Jest to kluczowy warunek jego partii, który musi być spełniony, aby zostały podjęte kolejne kroki łagodzące sytuację na linii rząd-opozycja.

  Poza tym Schetyna chce aby marszałek Sejmu marek Kuchciński podał się do dymisji. – Uważamy, że on swoją postawą doprowadził do tego kryzysu, jest za niego politycznie odpowiedzialny i powinien zrezygnować z funkcji – tłumaczył szef PO.

  CZYTAJ TEŻ: Demonstracje w Warszawie: KOD żegna Rzeplińskiego, "Gazeta Polska" w obronie demokracji [ZDJĘCIA]

  Ostatnim warunkiem jest powrót do poprzednich zasad pracy dla mediów w Sejmie. – Jestem do dyspozycji i oczekuję zorganizowania spotkania mojego z prezesem Kaczyńskim. Jestem otwarty do tego, żeby rozmawiać o wszystkich problemach i je wyjaśnić. Liczę na zaangażowanie się prezydenta w tej kwestii i wzięcia odpowiedzialności – mówił Schetyna. Dodał, że czeka na odpowiedź prezydenta z którym jest w kontakcie.
  W niedzielę w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda rozmawiał z liderami wszystkich ugrupowań opozycji parlamentarnej w sprawie sejmowych wydarzeń ostatnich kilkudziesięciu godzin. Dzień później, prezydent spotka się z prezesem PiS i Marszałkiem Sejmu. Również w poniedziałek ma odbyć się druga tura rozmów przedstawicieli mediów z Marszałkiem Senatu

  Na temat wydarzeń, które miały miejsce w Sejmie począwszy od piątkowego popołudnia, wypowiadało się wielu, jednak w ostatnich godzinach głosami, które wybrzmiały najgłośniej były oświadczenia i orędzia Donalda Tuska, premier Beaty Szydło i prezydenta Andrzeja Dudy. Szef Rady Europejskiej goszczący we Wrocławiu zaapelował do rządzących o o respekt i szacunek wobec ludzi, zasad i wartości konstytucyjnych, procedur i dobrych obyczajów, dając do zrozumienia, że zostały one przez nich po raz kolejny naruszone.

  CZYTAJ TEŻ: Rozmowy Dudy z liderami opozycji. Petru: Miałem wrażenie, że prezydent rozumie nasze postulaty

  W jeszcze mniej pojednawczym tonie wypowiedziała się szefowa rządu, choć, co oczywiste, uderzała w drugą stronę konfliktu. Działania opozycji nazwała próbą destabilizacji sytuacji w kraju, które nie mają nic wspólnego z zasadami demokratycznego państwa prawa, których obronę deklarują. – Nie wolno Polaków skłócać, zniechęcać wzajemnie. Można się spierać, nie zgadzać w poglądach, ale nie można Polaków stawiać przeciwko sobie. A dziś tak się dzieje –powiedziała premier. Pomoc w zażegnaniu konfliktu zadeklarował z kolei prezydent, który zaapelował o uspokojenie nastrojów, tak aby prace w parlamencie odbywały się bez przeszkód, w sposób cywilizowany i z należną powagą – zgodnie z zasadami demokracji parlamentarnej. Jak podkreślił w specjalnym oświadczeniu, wszelkie zmiany dotyczące zmian w trybie pracy dziennikarzy w Sejmie i Senacie powinny być wprowadzane po konsultacjach z przedstawicielami zainteresowanych redakcji – a właśnie ograniczenia dla dziennikarzy były punktem zapalnym, od którego rozpoczął się ciąg piątkowych i sobotnich wydarzeń.
  „Jako głowa państwa jestem gotów do mediacji w tej sprawie” – zapowiedział Duda i już następnego dnia zaprosił liderów wszystkich ugrupowań opozycji parlamentarnej na rozmowy. – Uważamy, że kompromis jest możliwy tylko w przypadku: natychmiastowego otwarcie Sejmu dla dziennikarzy, wycofania się z ograniczeń dla mediów w parlamencie, zwołania dodatkowego posiedzenia Sejmu, przeprowadzenia głosowań zgodnie z prawem – powiedział po spotkaniu z prezydentem Dudą Władysław Kosiniak-Kamysz. Ryszard Petru stwierdził, że Andrzej Duda „rozumie postulaty opozycji”, a Paweł Kukiz do tych zgłaszanych przez PSL i .Nowoczesną dołożył propozycję powołania, wzorem skandynawskim, posła pomocniczego, który zastępowałby w głosowaniu ministra. – Wtedy uniknęlibyśmy takiej „łapanki”, jak ta w przypadku szukania kworum w piątek – powiedział w rozmowie z AIP.

  Rzecznik prasowy głowy państwa Marek Magierowski poinformował również przed ostatnim spotkaniem – z Grzegorzem Schetyną – o wystąpieniu prezydenta o analizy prawne, które rozstrzygną, czy głosowanie w Sali Kolumnowej, które przeprowadzili posłowie PiS po blokadzie Sali Plenarnej przez opozycję, było legalne.

  CZYTAJ TEŻ: Kraków. Manifestacja przy Wzgórzu Wawelskim [ZDJĘCIA, WIDEO]

  W poniedziałek o 13:00 ma odbyć się również spotkanie Andrzeja Dudy z Marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim oraz prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, gdzie zapewne przedstawi im stanowiska, które usłyszał od liderów opozycji. Tego samego dnia ma odbyć się druga tura rozmów przedstawicieli mediów z Marszałkiem Senatu – pierwsze spotkanie z przedstawicielami 15 mediów odbyło się w nocy z soboty na niedzielę, a za pośrednictwem Facebookarelacjonował je na żywo poseł PO Sławomir Nitras.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I owszem, Mr Schetyna warunki może stawiać, ale wyłącznie u siebie w domu czy w „Spółdzielni”

   A jak przyzwolą, również w PO. Jednak w tej już mało kto gościa wysłuchuje i słucha! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Natomiast w Pałacu warunki stawia prezydent, wyłącznie i permanentnie, zwie się dr Andrzej Duda, więc nie Schetyna.
   I naturalnie, nie zapominając o tym, że Polska ma prezydenta klasy światowej!...rozwiń całość

   Natomiast w Pałacu warunki stawia prezydent, wyłącznie i permanentnie, zwie się dr Andrzej Duda, więc nie Schetyna.
   I naturalnie, nie zapominając o tym, że Polska ma prezydenta klasy światowej! Oby właśnie takiego znalazła w końcu PO,
   jeśli chce kiedykolwiek mieć 8%. Na więcej i żaden leming się nie zgodzi, no chyba, że Schetyna proc. odbierze od Petru!

   I jak jest w zwyczaju Times’a, podaje się tematycznie i na czasie, skróty publikacji z sieci:
   (...) Sejm opublikował wyniki głosowań w sali kolumnowej. (...) "Posiedzenie zostało przeprowadzone przy zachowaniu konstytucyjnych i regulaminowych wymogów"... Na stronach internet. Sejmu opublikowano wyniki piątkowych głosowań,
   które odbyły się w Sali Kolumnowej. Wynika... za przyjęciem projektu BUDŻETU na 2017 rok głosowało – 236 posłów,
   „za” było 234, przeciw - 2, nikt nie wstrzymał się od głosu. Nie głosowało 224 posłów... Za ustawą DEZUBEKIZACYJNĄ głosowało - 236 posłów. Za było 235. Nikt nie był przeciw. Wstrzymał się 1 poseł. Nie głosowało - 224. (...)
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rozlicz go za afere hazardowa

   wroclawianka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Schetyna kim ty jestes ,aby stawiac warunki .Smieszny niedacznik posunal sie za daleko .Wstyd ze jestes z woj ,dolnoslaskiego .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Schetyna + afera hazardowa = Towarzysze KOD

   kiedy Schetyna stanie się Sawicką? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   Schetyna stawia warunki, a tak naprawdę to
   Schetynie powinny być stawiane zarzuty.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Prezydenci. Proszę zadzwonić do prezydenta Niemiec

   i-zadać pytanie: (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   1. Dlaczego niemiecka skrajna lewacka organizacja, uczestniczy w próbie zamachu stanu w Polsce?
   2. Dlaczego redaktorzy niemieckich gazet instruują terrorystów w Polsce, jak "zrobić krwawy Majdan"...rozwiń całość

   1. Dlaczego niemiecka skrajna lewacka organizacja, uczestniczy w próbie zamachu stanu w Polsce?
   2. Dlaczego redaktorzy niemieckich gazet instruują terrorystów w Polsce, jak "zrobić krwawy Majdan" ?

   PS:
   Jeżeli chodzi o grupki naszych oszołomów, to proszę się nie przejmować.
   Przyjedziemy do Warszawy i przykryjemy ich czapkami.
   Pozdrawiam.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Był...

   na... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   ...dywaniku i musiał odszczekać...albo rachej odchrumkać...chru...chru...chru...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama