USA: Mieszkańcy krajów muzułmańskich są zatrzymywani na...

  USA: Mieszkańcy krajów muzułmańskich są zatrzymywani na lotniskach. Sąd: Nie mogą być odsyłani

  Aleksandra Gersz (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Protest na lotnisku w Nowym Jorku

  Protest na lotnisku w Nowym Jorku ©AFP/EAST NEWS

  Sąd federalny w Nowym Jorku stwierdził, że obywatele siedmiu muzułmańskich krajów, którzy od piątku mają zakaz wstępu do USA i którzy zostali zatrzymani na lotniskach, nie mogą być odesłani do swoich państw. To sukces organizacji oraz tysięcy ludzi, którzy protestowali przeciwko dekretom prezydenta USA Donalda Trumpa. Jednak to nie koniec ich walki - sąd nie zablokował bowiem nowych zasad, a wiele osob pozostanie na razie w areszcie. Donald Trump utrzymuje jednak, że jego dekrety nie są wymierzone w muzułmanów i mają na celu uchronienie kraju przed terroryzmem.
  Protest na lotnisku w Nowym Jorku

  Protest na lotnisku w Nowym Jorku ©AFP/EAST NEWS

  Jeszcze w sobotę sędzia federalna Ann Donnelly zawyrokowała, że zatrzymane osoby, „którym zaakceptowano podanie o azyl dla uchodźców, mają ważne wizy oraz są uprawnione do wjazdu do Stanów Zjednoczonych” nie mogą zostać z powrotem odesłane do swoich krajów - podaje Reuters. Jak dodała sędzia, zatrzymania wiążą się również z ryzykiem „znaczącego i nieodwracalnego urazu”. „Pierwszego tygodnia [rzędowania] Donald Trump doświadczył swojej pierwszej porażki w sądzie" - napisała w niedzielę w nocy na Twitterze amerykańska organizacja ACLU broniąca praw człowieka.

  CZYTAJ TEŻ | DONALD TRUMP ZAMKNĄŁ GRANICĘ DLA MIESZKAŃCÓW SIEDMIU KRAJÓW MUZUŁMAŃSKICH

  ACLU wraz z kilkoma innymi stowarzyszeniami, m.in. Narodowym Centrum ds. Prawa Imigracyjnego (NILC), złożyło w sobotę pozew do sądu na nowojorskim Brooklynie, kiedy na lotnisku JFK w Nowym Jorku zatrzymano dwóch obywateli Iraku wspólpracujących z armią USA. Również w całych Stanach Zjednoczonych zatrzymywano obywateli Syrii, Iraku, Iraku, Jemenu, Libii, Somalii i Sudanu - także posiadaczy ważnych wiz oraz Zielonych Kart. Zgodnie z dekretami podpisanymi przed Donalda Trumpa w piątek osoby pochodzące z tych siedmiu muzułmańskich krajów przez co najmniej 90 dni (uchodźcy przez 120 dni) nie mają wstępu do USA. Według ACLU w samą sobotę na lotniskach oraz podczas podróży zatrzymano od 100 do 200 osób. Jednak Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA ogłosił, że dekret dotknął tego dnia aż 375 podróżujących - 109 było zatrzymanych na amerykańskich lotniskach, a 173 nie zostało wpuszczonych na pokład samolotu zagranicą.

  Amerykańskie media mówią o chaosie na lotniskach w calym kraju, m.in. o kłopotach celników oraz prawników ds. imigracji w interpretacji nowych dekretów. Niektórzy obcokrajowcy byli wysyłani na inne amerykańskie terminale, na których mniej restrykcyjnie podchodzono do nowych zasad. Donoszono również o członkach załogi samolotów, którzy z racji swojego pochodzenia nie zostali wpuszczani na pokład. W Kairze kilkoro Irakijczyków oraz obywatel Jemenu nie mogli wsiąść na samolot lecący do Nowego Jorku. Problemy mieli biznesmeni lecący na spotkania biznesowe, a także studenci na wymianie zagranicznej.

  Reuters przytacza historię braci Bardii i Aydena Noohi, którzy w porcie lotniczym Chicago-O’Hare przez cztery godziny czekali, aż ich ojciec Kasra - posiadacz irańskiego paszportu i Zielonej Karty, zostanie wypuszczony przez służby. Powiedzieli oni, że wiedzieli o dekretach prezydenta, jednak nie sądzili, że będą z tego powodu kłopoty. - Wielu polityków tylko mówi - mówił 32-letni Bardia Noohi. 25-letnia Pegah Rahmani czekała na lotnisku w Waszyngtonie kilka godzin, zanim wypuszczono jej dziadków - również obywateli Iranu z Zielonymi Kartami. - Nie są traktowani zbyt dobrze [przez służby] - mówiła Rahmani, dodając, że jej 88-letni dziadek jest niewidomy, a jego 83-letnia żona przeszła niedawno udar mózgu.

  Jednak mimo wybuchu radości wśród setek protestujących osób, które domagały się uwolnienia zatrzymanych na lotnisku JFK w Nowym w Jorku, a także m.in. w Chicago czy Dallas, pojawiły się też głosy krytyki pod adresem sądu. Sędzi Ann Donnelly nie wstrzymała bowiem dekretów prezydenta Trumpa i nie zezwoliła zatrzymanym osobom na wstęp do USA. Oznacza to, że wielu z nich pozostanie w areszcie do 10 lutego. Wtedy bowiem odbędzie się kolejna rozprawa.

  CZYTAJ TEŻ | MUR BĘDZIE, MNIEJ NA ONZ, A TORTURY DZIAŁAJĄ. TRUMP REALIZUJE PRZEDWYBORCZE OBIETNICE


  Aktywiści są jednak dobrej myśli i zapowiadają, że będę kontynuować walkę. - Sędzia przejrzała na wylot działania rządu i dała nam to, czego chcieliśmy, czyli wstrzymanie zakazu Trumpa i nieudzielenie rządowi zgody na wydalenie [z kraju] każdego, kogo dotyczy ten dekret - mówił Lee Gelernt, zastępca dyrektora organizacji walczącej o prawa imigrantów, Immigrants Right Project. Dodał on, że jej pracownicy będą spotykać się teraz z poszkodowanymi osobami, udzielać im porad prawnych oraz starać się wyciągnąć ich z aresztu. - Ale chociaż nie będą musieli wracać oni z powrotem do niebezpieczeństwa - mówił Gelernt, mając na myśli m.in. zatrzymanych uchodźców z Syrii.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (11)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Półwysep Arabski

   AK47 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   ...to powinna być ich ziemia obiecana.............

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   !

   Esso (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Brawo Trump! Won do swoich kurwistanów! Czego szukacie w USA?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak to

   islam won (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   Jak to nie mogą zostać odesłani?? Kolejnym dekretem Prezydent Trump powinien odebrać sądowi prawo do podważania dekretów Prezydenta USA.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   stop terrorystom

   narodowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   Brawo Trump ,teraz czas by Europa się obudziła i pognała tą dzicz na pustynie .Tam jest ich dom.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nareszcie ktoś normalny

   Michal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

   I prawidłowo... Europa powinna wszystkich co do jednego muslima wykopać na ich piaski...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nigdy nie pozwalajcie!

   abcd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

   Nigdy nie pozwalajcie, aby nazywano was rasistami lub ksenofobami! 15% społeczeństwa, 50% morderstw - CHCECIE TAK MIEĆ? To nie jest rasizm - to zwykłe myślenie z troską o przyszłości własnych...rozwiń całość

   Nigdy nie pozwalajcie, aby nazywano was rasistami lub ksenofobami! 15% społeczeństwa, 50% morderstw - CHCECIE TAK MIEĆ? To nie jest rasizm - to zwykłe myślenie z troską o przyszłości własnych dzieci. CHCECIE ZOSTAWIĆ IM TAKĄ POLSKĘ? - Nie pozwólcie sobie wmówić, że to jest ksenofobia lub rasizm - macie prawo sami kształtować przyszłość własnego kraju. Po prostu: NIE CHCEMY TAK MIEĆ, taki jest NASZ wybór.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trumo

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 2

   Coraz bardziej podoba mi się ten Trump.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ....

   Supra (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

   W końcu jakiś normalny prezydent.
   Merkel bierz przykład !!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pamiętaj! Ksenofobia może uratować ci życie

   abcd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

   ..


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I bardzo dobrze

   Jola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

   A głupia Europa i tak ich przygarnie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie wpuszczać żadnych Arabów

   GI Joe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

   Szlaban powinien być na wszystkich Arabów. W końcu zamachu na WTC dokonali saudyjczycy, saudyjczykiem był też Osama Bin Laden.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama