Trzęsienie ziemi w Ekwadorze: Ponad 230 ofiar śmiertelnych....

  Trzęsienie ziemi w Ekwadorze: Ponad 230 ofiar śmiertelnych. Ogłoszono stan wyjątkowy [ZDJĘCIA]

  Aleksandra Gersz (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Ostatnie dni były wyjątkowo ciężkie dla Japończyków i Ekwadorczyków zamieszkujących wybrzeża nad Oceanem Spokojnym. W krajach leżących w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli strefie częstych wstrząsów i erupcji wulkanów, zatrzęsła się ziemia.

  Trzęsienie ziemi w Ekwadorze

  Źródło: RUPTLY/x-news


  W sobotę wieczorem czasu lokalnego zachodnią część południowoamerykańskiego kraju nawiedziło największe trzęsienie ziemi od 1979 r. Epicentrum znajdowało się na głębokości 20 km, niedaleko największego miasta Guayaquil. Wstrząsy o sile 7,8 stopnia w skali Richtera były odczuwalne w całym Ekwadorze, a nawet w sąsiednich państwach: Kolumbii i Peru. W kraju pojawiło się też ryzyko tsunami, a władze ewakuowały zagrożone tereny.

  ZOBACZ TEŻ | TRZĘSIENIE ZIEMI W JAPONII: ROŚNIE LICZBA OFIAR, ZNISZCZONE DOMY I DROGI [ZDJĘCIA+VIDEO]


  Wiceprezydent Ekwadoru Jorge Glas poinformował w niedzielę popołudniu, że zginęły aż 233 osoby, setki ludzi jest rannych. Dobę po trzęsieniu pod zawalonymi budynkami wciąż mogli znajdować się żywi ludzie. Prezydent Rafael Correa ogłosił stan wyjątkowy. Zmobilizowana została też armia - na miejsce wysłano 10 tys. żołnierze.

  Zachodni Ekwador został mocno zniszczony - runęły budynki, popękały ulice, a prądu zabrakło nawet w niektórych dzielnicach stolicy, Quito, położonej na północy kraju. Tymczasowo zamknięto także rafinerię w Esmeraldas, niedaleko epicentrum.

  Dramatyczna sytuacja panuje m.in. w Pedernales. - Nie było domu, który nie runął, zniszczone jest całe miasto. Niewiele możemy zrobić - mówił burmistrz Gabriel Alcívar. Groźnie było także w Mancie, w której runęła wieża kontroli ruchu lotniczego na lotnisku oraz w Guayaquil, gdzie zawalił się most. Tysiące mieszkańców wielu miast, w tym Quito, opuściło swoje domy i z plecakami koczowało w nocy na ulicy.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Aktalizacja - ponad 400 ofiar

   czytający (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Jaka aktualizacja? Już ponad 400 ofiar!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Km

   Km (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Tak, ponad 400 ofiar, oficjalnie ale jest masa ludzi uwieziona pod budynkami, w Pedernales zawaliło sie 80% budynków i mnóstwo hoteli, niestety z pomocą krucho, więc szanse, że wyciągnął żywych...rozwiń całość

   Tak, ponad 400 ofiar, oficjalnie ale jest masa ludzi uwieziona pod budynkami, w Pedernales zawaliło sie 80% budynków i mnóstwo hoteli, niestety z pomocą krucho, więc szanse, że wyciągnął żywych ludzi są niewielkie. Z tego co mi mówią znajomi tam mieszkający, ewakuują miasto, upał robi swoje... zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fale wysokie nawet na jeden metr

   niesamowite (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   to naprawdę rzadkie zjawisko, tak wysokich fal rzeczywiście trzeba się bać

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama