Trump złożył ślubowanie [INAUGURACJA NA ŻYWO] Zaprzysiężenie...

  Trump złożył ślubowanie [INAUGURACJA NA ŻYWO] Zaprzysiężenie 45. prezydenta USA [PRZEMÓWIENIE]

  WR/MM, Aleksandra Gersz (AIP), Sylwia Arlak (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Państwo Obamowie i Trumpowie
  1/13
  przejdź do galerii

  Państwo Obamowie i Trumpowie ©AFP/EAST NEWS

  [INAUGURACJA TRUMPA LIVE] [INAUGURACJA TRUMPA NA ŻYWO] Donald Trump został zaprzysiężony na 45. prezydenta USA. Tymczasem w centrum miasta doszło do zamieszek. Oto relacja z uroczystości w Waszyngtonie.

  Inauguracja prezydentury Donalda Trumpa na żywo | Transmisja
  Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na żywo | Transmisja


  ZOBACZ TEŻ | USA: ZAMIESZKI W WASZYNGTONIE. PRZECIWNICY TRUMPA DEMOLOWALI WITRYNY SKLEPOWE, STARCIA Z POLICJĄ [ZDJĘCIA+VIDEO]


  Inauguracyjne przemówienie prezydenta Trumpa


  - Waszyngton kwitł, ale ludzie nie mieli udziału w tym bogactwie. Politykom się powodziło, ale miejsc pracy ubywało, a fabryki zamykano. Elity dbały o siebie, a nie o obywateli - mówił Donald Trump tuż po zaprzysiężeniu go na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Miliarder wypominał elitom politycznym swojego kraju, jakoby pławiły się w bogactwie, gdy tymczasem "ubogie rodziny jak kraj długi i szeroki nie miały powodów do świętowania". W dalszym ciągu swej inauguracyjnej przemowy Trump nakreślił m. in. plan wielkich inwestycji w odbudowę infrastruktury transportowej, sprowadzenie miejsc pracy na powrót do Stanów Zjednoczonych oraz zacieśnienie dotychczasowych sojuszy międzynarodowych i zawarcie nowych. Celem numer jeden w polityce zagranicznej i obronnej uczynił natomiast definitywne pokonanie terroryzmu powiązanego z radykalnym islamem.

  Inauguracyjne przemówienie prezydenta Trumpa  Źródło: RUPTLY/x-news


  Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta USA  Źródło: RUPTLY/x-news


  19:25 Barack Obama opuścił Kapitol:  19:09 Wielu porównuje już kreację Melanii Trump do stroju Jackie Kenndy:
  18:47 Byli prezydenci USA obecni na zaprzysiężeniu:


  US CBS/X-News

  18:40 Protesty w San Francisco. I znów toporne porównania...
  18:33 - Jesteśmy wdzięczni prezydentowi Obamie i jego żonie Michelle za ich wspaniałą pracę – zaczął swoją przemowę Trump dodając: - Przekazujemy władzę z Waszyngtonu oddając ją wam. Do tej pory establishment bronił swojego interesu, ale nie obywateli swojego kraju. Podczas, gdy najwięksi świętowali, rodziny walczyły o swój byt.

  Jak przekonywał nowy prezydent - to zmienia się właśnie w tej chwili. - To wasz dzień, to wasze święto. Stany Zjednoczone to wasz kraj Dopłacaliśmy do armii innych krajów, broiliśmy innych granic, a nie broniliśmy naszych własnych. Wydawaliśmy miliardy dolarów za granicą, zaś nasza infrastruktura padała. Inne kraje rosły w siłę. Nasze fabryki się zamykały, a Amerykanie uciekali za granicę.

  Polityk podkreślał, że rząd dotrzyma sojuszów i stworzy nowe. Doprowadzi do zniszczenia Państwa Islamskiego. -Nie może być strachu, jesteśmy chronieni i zawsze będziemy chronieni. Chronić nas będą ludzie w mundurach, chronić nas będzie Bóg –mówił polityk. Trump mówił o budowie nowych dróg i autostrad, mostów, lotnisk i tuneli w kraju. - Nasi obywatele przestaną siedzieć na zasiłkach, pójdą do prac – podkreślał Trump.

  Przysięgę Trump złożył na zabytkową Biblię Abrahama Lincolna, 16. prezydenta Ameryki, a także Biblię z lat 50., która należała do jego matki. Chwilę wcześniej zaprzysiężony został również wiceprezydent Mike Pence.

  Trump już od rana nie mógł powstrzymać ekscytacji. „Wszystko zaczyna się dziś. Widzę Was o 11 na uroczystości inauguracyjnej. NASZ RUCH TRWA NADAL - PRACA SIĘ ZACZYNA” [pisownia oryginalna] - napisał nowy prezydent na Twitterze o 7:30 czasu lokalnego. Prawie w tym czasie nowy tweet pojawił się również na profilu ustępującego 44. prezydenta USA, Baracka Obamy.

  „Służenie wam było zaszczytem mojego życia. Dzięki wam jestem lepszym liderem i lepszym człowiekiem - napisał Demokrata, a w kolejnym tweecie dodał: „Nie zatrzymam się. Będę wciąż z wami jako obywatel”.Dzień przed inauguracją, w czwartek Donald Trump wraz z żoną Melanią, swoimi dziećmi i i ich rodzinami uczestniczył w uroczystym koncercie „Uczynić Amerykę znowu wielką!” przed Mauzoleum Abrahama Lincolna w amerykańskiej stolicy. Przemówił tam publicznie ostatni raz jako prezydent-elekt. - Uczynimy Amerykę znowu wielką dla każdego, każdego w całym kraju. To wszystko bardziej dotyczy was niż mnie, ja jestem tylko posłańcem - mówił w czwartek wieczorem Trump i zwrócił się do „zapomnianych kobiet i mężczyzn w Ameryce”. - Nie jesteście już zapomniani. Nigdy więcej - powiedział do nich republikański miliarder. Wtórowała mu żona Melania: „Jutro zaczynamy pracę!”.
  18:04 Donald Trump zaprzysiężony na 45. prezydenta USA:
  17:52 Przysięgę składa wiceprezydent Mike Pence:
  17:44 John McCain nie mógł utrzymać powagi...
  17:40 Trump na chwilę przed złożeniem przysięgi:
  17:30 Na inauguracji nie zabrakło także wielkiej przegranej elekcji w USA i jej męża...

  Bill i Hillary Clintonowie Splash News/Sky News /EAST NEWS


  17:20 Może być dziś gorąco w Waszyngtonie. Tysiące ludzi zmierza do centrum miasta, by protestować przeciwko Trumpowi.
  17:15 Kolejne zdjęcia z protestu przeciwko Trumpowi w Waszyngtonie:
  17:06 Obama opuszcza Biały Dom - po raz ostatni jako prezydent USA. Razem z Trumpem udają się do Kapitolu na uroczystość zaprzysiężenia.
  16:49 Zamieszki wywołane przez przeciwników Trumpa w centrum Waszyngtonu. Policja próbuje opanować sytuację.
  15:46 Trumpowie przybyli do Białego Domu:
  15:17 Obama opuścił Gabinet Owalny:
  14:32 W piątek rano w Waszyngtonie było dość spokojnie - policja musiała interweniować tylko wtedy, kiedy koło jednego z punktów kontroli blisko 100 demonstrantów wykrzykiwała hasła obrażające Donalda Trumpa i nie pozwała wejść na teren ceremonii gościom - informuje Reuters. Trumpowi sprzeciwiają się również członkowie Partii Demokratycznej. Ponad 50 Demokratów zrezygnowało z uczestnictwa w ceremonii w akcie solidarności z kongresmenem Johnem Lewisem, ikoną ruchów obywatelskich w USA, którego ostatnio skrytykował Trump. Protesty, w tym demonstrację kobiet nazwaną „Marszem kobiet na Waszyngton”, zaplanowano również na sobotę, w całym kraju.

  13:55 Jest już tradycją, że podczas najważniejszego dnia jakim jest inauguracja prezydenta USA towarzyszą mu jego poprzednicy. W ten sposób pokazują, iż bez względu na podziały polityczne najważniejsza jest Ameryka.

  Po skończonej kampanii czy końcu kadencji życie polityczne wraca w USA do normy. Wiadomo więc, że na inauguracji pojawi się George W. Bush z małżonką oraz Clintonowie, Hillary i Bill.

  13:38 Dla amerykańskich służb zapewnienie bezpieczeństwa w jednym z najbardziej przełomowych chwil Ameryki , jaką jest zaprzysiężenie Donald Trump to nie lada wyzwanie. Waszyngton już od kilku dni sprawdzany był pod kątem zagrożenia terrorystycznego. Uderzenie w takim momencie w święto Ameryki byłoby ogromnym sukcesem terrorystów. Dlatego tego dnia nic takiego nie ma prawa się wydarzyć. Na nogi postawiono agentów Secret Service, FBI oraz szeregowych policjantów i Gwardię Narodową. Tych ostatnich będzie tego piątkowego dnia nawet 30 tysięcy, liczba agentów jest utajniona. Najbardziej służby obawiają się działania „samotnych wilków”, terrorystów uruchamianych określonego dnia do wykonania konkretnego zadania. Wcześniej zachowana jest kompletna cisza takich ludzi ze swoją centralą, by nie naprowadzić na ślad służb specjalnych. - Sen z oczu najbardziej spędzają nam ewentualni sprawcy, którzy - bez względu na swoje afiliacje - działają w pojedynkę - mówił Michael Clancy zastępca dyrektora departamentu FBI zajmującego się walką z terroryzmem za rządów Obamy.

  O tym, jak ogromne jest to wyzwanie niech świadczy fakt, że w styczniu 2009 roku ceremonię zaprzysiężenia Baracka Obamy bezpośrednio śledziło 1.8 mln osób. Liczba obecnych na ulicach funkcjonariuszy policji i wojskowych sięgnęła wtedy 12 tys. Teraz będzie ich więcej, choć, jak się wydaje teraz może nie dopisać pogoda i przyjdzie mniej ludzi. Centrum dowodzenia operacji ochrony ceremonii inauguracji znajduje się w kwaterze FBI w Waszyngtonie. Agenci będą monitorować jej przebieg na olbrzymich monitorach. Nad miastem będą krążyć śmigłowce i samoloty bezzałogowe. Wzdłuż trasy przejazdu kawalkady prezydenckiej - od Wzgórza Kapitolskiego przez Pennsylvania Avenue do Białego Domu - na dachach domów zostaną rozmieszczeni snajperzy.

  13:14 Wielu znakomitych artystów, jak Bruce Springsteen, Elton John, Celine Dion, Andrea Bocelli i Garth Brooks odmówili wystąpienia podczas inauguracji Donalda Trumpa.

  W ten sposób wyrazili swój sprzeciw wobec gwałcenia demokratycznych standardów przez Trumpa. Bruce Springsteen, który w kampanii nie krył sympatii dla Hillary Clinton nazywał miliardera „debilem” i człowiekiem, który depcze demokratyczną tradycję. Mimo to on i ludzie z jego zespołu rozważali udział w inauguracji, bo była to swoista tradycja. Ostatecznie jednak znany piosenkarz odmówił swojego udziału w piątkowej imprezie.

  13:00 Donald Trump i jego bliscy mają powody do zadowolenia , zgromadzili bowiem środki za które można zorganizować najwspanialszą inaugurację 45. prezydenta USA. To aż 90 mln dolarów, które przekazali prywatni darczyńcy oraz różne firmy na pokrycie kosztów uroczystości zaprzysiężenia Donalda Trumpa. Inauguracja odbędzie się dziś na Kapitolu w Waszyngtonie. Tyle nawet nie pochłonęły obie inauguracje Baracka Obamy. Wśród najbardziej hojnych ofiarodawców znaleźli się m.in. lotniczy gigant Boeing (milion dolarów) oraz paliwowy potentat Chevron (pół miliona). Z kolei firma telekomunikacyjna AT&T zadba o wiele usług na waszyngtońskich błoniach zwanych the Mall, na których zgromadzą się tłumy. Pięć mln dolarów z publicznych funduszy poszło na budowę przed gmachem Kongresu trybun i platformy, gdzie odbędzie się zaprzysiężenie Trumpa. Z publicznej kasy będą też pokryte koszty bezpieczeństwa i ochrony. Ta ostatnia to gigantyczne wyzwanie dla służb specjalnych, policji oraz wielu straży. Bo poza strażą Kapitolu, bezpieczeństwa strzec będzie ponad 5 tys. funkcjonariuszy różnych formacji oraz 7,5 tys. ochotników z Gwardii Narodowej.

  Szacuje się, że tylko sam Dystrykt Kolumbia wyda na te uroczystości ponad 24 mln dolarów. Natomiast z prywatnych wpłat pokryte będą koszty występy artystów, koncerty chórów, parady z platformami i zespołami muzycznymi oraz bale inauguracyjne.

  12:58 Wschód słońca w Waszyngtonie:
  Czytaj także

   Komentarze (45)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie do wiary ile sie tych

   Rudi Ratlos (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Donaldów i Kaczorów "ostatnio wykluło i dostało do koryta"
   nasz mormalny poseł prezes,naczelnik to słynne"ucho" z żoliborza, przyjaciel kotów i innych gniotów,zbawca narodu i wszelkiego szamotu....rozwiń całość

   Donaldów i Kaczorów "ostatnio wykluło i dostało do koryta"
   nasz mormalny poseł prezes,naczelnik to słynne"ucho" z żoliborza, przyjaciel kotów i innych gniotów,zbawca narodu i wszelkiego szamotu.
   Ten drugi Donek 8 lat polskę rozbierał i szybko do brukselki spierdzielał.
   Trzeci ten Doald amerykanski taki miliarder taki pański
   no i ten czwaty nasz zimny Lech, pod smoleńskiem miał chłopak pech:)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żydokomunistyczna Międzynarodówka w amoku i zadaje

   sobie pytanie: (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Naprawdę uważacie, że Ameryką będzie rządził Donald Trump?!
   Nic podobnego! Za sznurki i tak pociąga Jarosław Kaczyński

   Szajba lewacka rozprzestrzenia się niczym epidemia świńskiej grypy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żydokomunistyczna Międzynarodówka z siedzibą w Polsce przerażona.

   Michnik popada w coraz większy obłęd i pisze: (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   "Nowy prezydent USA uosabia lęk i niepewność wobec czasu, który nadchodzi. Straszy nas radykalnym odwrotem od stabilności systemów demokracji. Donald Trump jest doprawdy nieprzewidywalny.
   .......rozwiń całość

   "Nowy prezydent USA uosabia lęk i niepewność wobec czasu, który nadchodzi. Straszy nas radykalnym odwrotem od stabilności systemów demokracji. Donald Trump jest doprawdy nieprzewidywalny.
   .... Trump jest groźny przez swą zagadkowość, niekompetencję i wypowiedzi.." itd, itd.

   Więcej:
   Michnik straszy Trumpem i wzywa rząd PiS do autorefleksji. „Dla Polski i jej sąsiadów idą niebezpieczne lata. Nic już nie jest pewne”zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dla lewizny i azjatyckiej dziczy, Donald Trump jest niczym

   drzazga w ich lewackich du..ch. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Jeden z nich, "student" Gazpromu, już wylewa swoje szambo na forum.
   A co piszą inni funkcjonariusze z szamba ?
   „Trump jednoczy naród w stylu Kaczyńskiego” – oznajmił Tomasz Lis.
   Dominika...rozwiń całość

   Jeden z nich, "student" Gazpromu, już wylewa swoje szambo na forum.
   A co piszą inni funkcjonariusze z szamba ?
   „Trump jednoczy naród w stylu Kaczyńskiego” – oznajmił Tomasz Lis.
   Dominika Wielowieyska, gwiazda z Czerskiej, stwierdziła, że nowy prezydent USA „papuguje po Kaczyńskim”.

   Paranoja na całego.
   Wszędzie widzą Prezesa.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Serdecznie gratuluję Prezydentowi Trumpowi

   Fan Donalda Trumpa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   W Polsce ktoś taki by się przydał bo PiS jest za bardzo socjalistyczny. Ja to widzę tak wprowadźmy 10% podatek liniowy, zlikwidujmy 500+,sprywatyzujmy służbę zdrowia, znieśmy składki na ZUS,...rozwiń całość

   W Polsce ktoś taki by się przydał bo PiS jest za bardzo socjalistyczny. Ja to widzę tak wprowadźmy 10% podatek liniowy, zlikwidujmy 500+,sprywatyzujmy służbę zdrowia, znieśmy składki na ZUS, wprowadźmy stawkę godzinową na poziomie 7,5$ tak jak w USA, zwolnijmy z pracy 50% urzędników metodą na chybił trafił, stwórzmy Polski przemysł samochodowy, wprowadźmy posiadanie broni palnej (także karabiny), sprywatyzujmy uczelnie wyższe. Dziękuję za przeczytanie i pozdrawiam. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Serdecznie gratuluję Prezydentowi Trumpowi

   Fan Donalda Trumpa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   W Polsce ktoś taki by się przydał bo PiS jest za bardzo socjalistyczny. Ja to widzę tak wprowadźmy 10% podatek liniowy, zlikwidujmy 500+,sprywatyzujmy służbę zdrowia, znieśmy składki na ZUS,...rozwiń całość

   W Polsce ktoś taki by się przydał bo PiS jest za bardzo socjalistyczny. Ja to widzę tak wprowadźmy 10% podatek liniowy, zlikwidujmy 500+,sprywatyzujmy służbę zdrowia, znieśmy składki na ZUS, wprowadźmy stawkę godzinową na poziomie 7,5$ tak jak w USA, zwolnijmy z pracy 50% urzędników metodą na chybił trafił, stwórzmy Polski przemysł samochodowy, wprowadźmy posiadanie broni palnej (także karabiny), sprywatyzujmy uczelnie wyższe. Dziękuję za przeczytanie i pozdrawiam. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W każdym wystąpieniu odwołanie do Boga.

   Karolina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   I mignął mi polski,postkomuszy grajdoł i zaścianek. Ani chybi lewacki Sanhedryn i finansjera nie będą mieć łatwego życia. Chyba,że jak większość kozaczących poprzedników da się odpowiednio...rozwiń całość

   I mignął mi polski,postkomuszy grajdoł i zaścianek. Ani chybi lewacki Sanhedryn i finansjera nie będą mieć łatwego życia. Chyba,że jak większość kozaczących poprzedników da się odpowiednio przeczołgać. Służby mają swoje sposoby.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   my mamy Jandę a Trump de Niro

   Jan Radło (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   Jak widać to Trump też ma KOD i swoją Jandę i Paszkowskiego ,teraz tylko patrzeć jak Clintonowa pójdzie na czele i będzie nawoływać do rewolty. To parszystwo rozlało się po całym świecie z tym...rozwiń całość

   Jak widać to Trump też ma KOD i swoją Jandę i Paszkowskiego ,teraz tylko patrzeć jak Clintonowa pójdzie na czele i będzie nawoływać do rewolty. To parszystwo rozlało się po całym świecie z tym swoim divide et impera.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak wygląda przysięga w USA

   AntyLewak:) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 6

   Uczcie się lewaki jak wygląda Prezydent mocarstwa i jak wygląda przysięga. Słowo Bóg pada chyba 100 razy i nikt nie śmieje się z wystąpień księży, pastorów czy rabina. Make America Great Again.
   A...rozwiń całość

   Uczcie się lewaki jak wygląda Prezydent mocarstwa i jak wygląda przysięga. Słowo Bóg pada chyba 100 razy i nikt nie śmieje się z wystąpień księży, pastorów czy rabina. Make America Great Again.
   A wasza unia europejska w objęciach lewaków upadnie wcześniej niż wam się zdaje. Niestety. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   USA

   karol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   w Wietnamie przed bombardowaniem też Bóg był na ustach pilotów.
   a potem 50 ton bomb i napalmu na ludność cywilną


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jasne. Wszyscy mądrzy i postępowi ludzie doskonale wiedzą,

   January (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   że amerykańskie wojsko w Wietnamie zajmowało się głównie bombardowaniem ludności cywilnej.
   Mógłbyś wyjaśnić tym głupszym i zacofanym w jakim celu mieliby to robić?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bigoteria nie zna granic

   Anty-Prawak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

   Bog na ustach, a pozniej sie kradnie, klamie, oblapia cudze zony.
   Ale dla prawiczkow takie rzeczy oczywiscie nie maja znaczenia, bo wazna jest forma


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cynizm

   qwerty2 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Lewaki to mają wygórowane pojęcie formy. Bez słowa Bóg na ustach za to strzałem w tył głowy, głoszą swoje nad wyraz pro społeczne idee.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cooooooo? !

   DŻORDŻ DABLJU BUSZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 12

   Burak i niedorozwój będzie rządził naszą Ameryką!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama