Skąd kampania przeciwko organizacjom pozarządowym?

  Skąd kampania przeciwko organizacjom pozarządowym?

  Witold Głowacki

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jerzy Owsiak z żoną Lidią

  Jerzy Owsiak z żoną Lidią ©Fot.Szymczak Krzysztof / Polska

  Trudno pozbyć się wrażenia, że atak części mediów z „Wiadomościami” TVP na czele na organizacje pozarządowe, był czymś w rodzaju przygotowania artyleryjskiego przed ogłoszeniem projektu ustawy będącej krokiem w stronę scentralizowania tego sektora.
  Jerzy Owsiak z żoną Lidią

  Jerzy Owsiak z żoną Lidią ©Fot.Szymczak Krzysztof / Polska

  Kulminacyjny moment pamiętnego wywiadu z wicepremierem Piotrem Glińskim na antenie „Wiadomości” i TVP Info: Prowadzący rozmowę z Glińskim dziennikarz z niemałym zdumieniem w tonie pyta: czy organizacje pozarządowe mają „kontrolować władzę za JEJ pieniądze?” - Tak, na tym to polega. Z pieniędzy publicznych tworzy się organizacje, które mają kontrolować władzę. Tak to jest na świecie w demokracji - odpowiada Gliński.


  Dlaczego właśnie ten moment jest pod pewnym względem najciekawszy w całej tej - ciekawej z różnych względów - rozmowie? Bo chyba właśnie to pytanie dziennikarza pokazuje najlepiej skalę problemu, jaki najwyraźniej mamy w Polsce z podstawową wiedzą na temat organizacji pozarządowych. Wicepremier Gliński, profesor socjologii, który w swojej pracy naukowej zajmował się przede wszystkim funkcjonowaniem społeczeństwa obywatelskiego, w tym właśnie organizacjami pozarządowymi, kilkakrotnie zresztą zarzucał dziennikarzom TVP brak elementarnego rozeznania w działaniu tego sektora - ogłosił przy tym, że jest gotów przepraszać działaczy stowarzyszeń i fundacji za materiały przygotowane przez „Wiadomości”.

  Ale niewiedza z pewnością nie ogranicza się jedynie do części dziennikarzy. Wygląda na to, że czarna wizja działalności organizacji pozarządowych wyłaniająca się z materiałów części mediów i wypowiedzi niektórych polityków trafia na podatny grunt przynajmniej wśród części Polaków, co widać między innymi w mediach społecznościowych.

  To dość niesamowite, tym bardziej, że fundacje i stowarzyszenia są w Polsce właściwie wszechobecne. Nie ma żadnej przesady w twierdzeniu, że rozwój sektora pozarządowego należy do największych polskich osiągnięć po 1989 roku. Dziś zarejestrowanych jest u nas około 100 tysięcy organizacji pozarządowych - na koniec 2015 roku było to 17 tys. fundacji i 86 tysięcy stowarzyszeń. Aktywnych było ok. 70 tys. z nich, na co składa się stała działalność kilkuset tysięcy ludzi i nieco bardziej okazjonalne wsparcie kolejnych milionów Polaków.

  CZYTAJ TAKŻE: Piotr Gliński kontra TVP. Żona ministra Renata Koźlicka-Glińska miała wpływ na przeprosiny? [VIDEO]

  Przytaczam te dane za raportem „Polskie Organizacje Pozarządowe 2015” (raport za rok 2016 będzie dostępny dopiero wiosną) - przygotowanym przez Stowarzyszenie Klon-Jawor, które stało się jednym z bohaterów (czy raczej antybohaterów) krucjaty przeciw sektorowi pozarządowemu prowadzonej w ostatnich tygodniach przez „Wiadomości” TVP.

  W głównym programie informacyjnym mediów narodowych można było oglądać całą serię materiałów o „personalnych powiązaniach” kilku organizacji z „poprzednią władzą”. „Wiadomości” wzięły na tapetę między innymi Różę Rzeplińską i Zofię Komorowską (córki prezesa TK i byłego prezydenta), Jerzego Stępnia (byłego prezesa TK), Jakuba Wygnańskiego (socjologa, współtwórcę wielu różnych organizacji pozarządowych). Dostało się wielu organizacjom - Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej Stowarzyszeniu 61 (które stworzyło np. portal MamPrawoWiedzieć.pl) czy fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, nie mówiąc już o Fundacji Batorego, która od lat jest uważana przez prawicowe media za rozsadnik czystego zła.

  Materiały były ilustrowane infografikami, na których widzieliśmy strzałki wskazujące na „powiązania” między różnymi organizacjami i pracującymi na ich rzecz osobami - oczywisty wydźwięk takiego przekazu brzmi: to rodzaj układu, jeśli nie mafii. Słyszeliśmy również o wysokim procentowym udziale wynagrodzeń w budżecie niektórych NGO’sów - w domyśle: to dla członków ich zarządów sposób na wygodne życie. Oglądaliśmy utrzymane w alarmującym tonie doniesienia, że jedna z fundacji otrzymała sporą kwotę dofinansowania na szkolenia, a jeszcze inna całkiem pokaźne pieniądze na catering. Zupełnie tak, jakby jedyną możliwą powinnością organizacji pozarządowych była działalność na rzec chorych lub potrzebujących, a wszystko inne należało już do sfery co najmniej podejrzanej, jeśli nie wręcz patologicznej.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (47)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to sa jaja

   organizacje pozarzadowe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   a futrowanie rzadowymi pieniedzmi zon, coreczek i pociotkow..

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Te! Owsik!

   kasienka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Wyloz ksiegi rachunkowe wszystkich spolek na stol!!! I nie drzyj japy przed swietami by zrobic sobie klake na kolejne zrzutki naiwych!
   Czy juz zaplaciles za ogolnopolskie transmisje telewizyjne...rozwiń całość

   Wyloz ksiegi rachunkowe wszystkich spolek na stol!!! I nie drzyj japy przed swietami by zrobic sobie klake na kolejne zrzutki naiwych!
   Czy juz zaplaciles za ogolnopolskie transmisje telewizyjne przez ostatnie kilkanascie lat? Nadal bedziesz wysylal na ulice dzieci z puszkami na zebry, by zbieraly zbieraly mamone na przystanek "woodstok"? Wszystko ma byc nadal na "krzywy ryj"?
   Ale nie lodz sie! Juz nie bedzie juz "Zeby Bylo Tak Jak Bylo" - Polacy zmadrzeli nawet POznaniacy!.. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie należy dawać lewackiemu Owsiakowi

   prawdziwy Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   należy dać na kościół, ojca Rydzyka. Owsiak leczy dzieci lemingów.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ojciec Rydzyk ma swoich dawcow

   prawdziwku ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   pozostaw Owsiakowi jego dawcow i jego podopiecznych.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "pozarządowe"

   tylkopytam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   "pozarządowi" elbanowscy dostali 2 miliony od rządu, "pozarządowy" rydzyk dostał kilkadziesiąt milionów......... to "swoipozarządowi" ???... obcy "pozarządowi" a najbardziej Wielka Orkiestra...rozwiń całość

   "pozarządowi" elbanowscy dostali 2 miliony od rządu, "pozarządowy" rydzyk dostał kilkadziesiąt milionów......... to "swoipozarządowi" ???... obcy "pozarządowi" a najbardziej Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy są solą w oku "dobrejzmiany" ???...czy "dobrazmiana" chce by wszelka kasa przechodziła wyłącznie przez ich łapy tak, by oni decydowali komu szmal dadzą - to będzie "marchewka" ???... a "kij" ???... czy "kij" ustali TK podług wytycznych "dobrejzmiany"???... poniżej podpisany "un" z tytułem "owsiakkorytociucieka" jest z "dobrejzmiany"???... któregoś dnia dopadnie cię choroba i trafisz do szpitala, w którym nie będzie zakupionego przez WOŚP sprzętu ratującego życie .....................i usłyszymy tylko ciągły pisk standardowego sprzętu monitorującego ......... zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zakazać fundacji

   Donald Trump (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 10

   Powinna powstać ustawa całkowicie zakazująca funkcjonowania fundacji bo to pole do nadużyć. Ja na wośp nie daję bo to państwo ma obowiązek kupowania sprzętu medycznego z podatków. A tak wogóle to...rozwiń całość

   Powinna powstać ustawa całkowicie zakazująca funkcjonowania fundacji bo to pole do nadużyć. Ja na wośp nie daję bo to państwo ma obowiązek kupowania sprzętu medycznego z podatków. A tak wogóle to służba zdrowia powinna być sprywatyzowana bo wkurza mnie to że muszę płacić na to składki a prawie nie korzystam. Raz na dwa lata złapię jakiś kaszel. Taniej by było iść prywatnie niż co miesiąc odprowadzać składkę. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   owsiak koryto ci ucieka !!!

   un (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 15

   Prorok Owsiak i wszyscy wyznawcy Złotego Melona... Czyż to nie jest religia?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   najwieksza

   uliczna sekta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   zebracza

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ta gazeta też jest Niemiecka?

   Staszek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 16

   Pytam ! ile zarabiają ci dobroczyńcy za pieniądze rządowe (nasze)?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Krol Zebrakow i Zloty Melon sekty WOSP !

   WOSP to zwykly przekret przy ktorym Amber Gold jest malym interesem ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 16

   W jeden dzien Krol Zebrakow zarobi tyle co ty musisz pracowac cale zycie czy to jest Prawo i Sprawiedliwosc !


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   otosprawiedliwośćdlazawiści

   tylkopytam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   któregoś dnia dopadnie cię choroba i trafisz do szpitala, w którym nie będzie, zakupionego przez WOŚP, sprzętu ratującego życie......czy usłyszysz ciągły pisk standardowego sprzętu monitorującego...rozwiń całość

   któregoś dnia dopadnie cię choroba i trafisz do szpitala, w którym nie będzie, zakupionego przez WOŚP, sprzętu ratującego życie......czy usłyszysz ciągły pisk standardowego sprzętu monitorującego sygnalizujący ustanie twoich funkcji życiowych ???...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przy okazji

   ma dobra fuche (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   i pracy nie musi szukac. Z dobrego serca tego nie czyni i na piekne oczy takze.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gdyby to byl normalny system

   nie potrzeba by bylo Owsiaka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   i jego sprzetu. Ta orkiestra to kuriozum na skale swiatowa. W normalnych panstwach kazdy placi skladki tak jak w Polsce, a wiec to panstwo ma zapewnic opieke lekarska obywatelowi a nie zlote...rozwiń całość

   i jego sprzetu. Ta orkiestra to kuriozum na skale swiatowa. W normalnych panstwach kazdy placi skladki tak jak w Polsce, a wiec to panstwo ma zapewnic opieke lekarska obywatelowi a nie zlote melony, czy jak mu tam i wyreczac je w opiece, a pieniadze marnowane sa na obsluge tego calego NFZ dla politycznych urzedasow i celow. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   D****** krzywdzacy wpis

   K (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 9

   Z pieniędzy z tego przedsięwzięcia wszyscy korzystają. Zaczynając od szpitalnych łóżek po specjalistyczny sprzęt medyczny ratując życie. To widać w każdym szpitalu. Ciekawe co napiszesz,jeśli sam...rozwiń całość

   Z pieniędzy z tego przedsięwzięcia wszyscy korzystają. Zaczynając od szpitalnych łóżek po specjalistyczny sprzęt medyczny ratując życie. To widać w każdym szpitalu. Ciekawe co napiszesz,jeśli sam znajdziesz się w sytuacji, w której sprzęt WOŚP uratuje życie zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poczytajcie sobie...

   Ginter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 9

   Do poczytania:
   http://kontrowersje.net/co_jerzy_owsiak_i_lidia_nied_wiedzka_owsiak_sami_sobie_podpisuj_i_wyp_acaj
   http://www.fronda.pl/a/nie-taki-owsiak-swiety-jak-go-maluja,24661.html...rozwiń całość

   Do poczytania:
   http://kontrowersje.net/co_jerzy_owsiak_i_lidia_nied_wiedzka_owsiak_sami_sobie_podpisuj_i_wyp_acaj
   http://www.fronda.pl/a/nie-taki-owsiak-swiety-jak-go-maluja,24661.html
   http://informator.zumi.pl/przeswietlamy-wosp-ile-zarabia-ile-wydaje-wielka-orkiestra-swiatecznej-pomocy-jurka/94r1d6
   http://natemat.pl/129585,faq-wosp-gdzie-i-ile-zarabia-owsiak-kto-kontroluje-fundacje-czym-jest-zloty-melon
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Załóż fundację i kontroluj rząd (Piotr Gliński)

   abcd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 8

   Zmień pracę i weź kredyt (Bronisław Komorowski)
   Nie mają chleba? To niech jedzą ciastka! (Maria Antonina)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama