Rachunki za gaz drastycznie idą w górę, prąd też drożeje

  Rachunki za gaz drastycznie idą w górę, prąd też drożeje

  Grzegorz Skowron

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Polskie sieci energetyczne trzeba zmodernizować, zapłacą za to odbiorcy prądu
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Fot. Paweł Relikowski

  Energia. Od wielu miesięcy byliśmy przyzwyczajeni do obniżek cen. Jak przyszła podwyżka, od razu jest zaskakująco drastyczna. Dodatkowe miliony z podwyżek mają być przeznaczone na inwestycje.
  Od 1 stycznia 2017 roku rachunki za gaz będą wyższe średnio o 12,2 proc. Taką taryfę dla PGNiG zatwierdził wczoraj prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

  Nowe ceny mają obowiązywać tylko przez pierwsze trzy miesiące. Potem dojdzie do korekty, ale niewykluczone jest utrzymanie zatwierdzonych właśnie cen lub nawet ich dalsze podniesienie.

  Tak drastyczna podwyżka wynika przede wszystkim ze wzrostu cen gazu na rynkach światowych. Koszty zakupu błękitnego paliwa są większe także dlatego, że spada wartość złotówki.

  Od nowego roku wyższe będą również rachunki za prąd, choć ceny samej energii elektrycznej spadają! Ale mocno w górę poszła tzw. opłata przejściowa doliczana do każdego rachunku. Dziś wynosi ona 3,87 zł miesięcznie, od stycznia wzrośnie do 8 zł, a więc za cały rok tylko z tego tytułu zapłacimy o blisko 50 zł więcej. Na dodatek firmy energetyczne podniosły stawki za przesył energii, więc gospodarstwa domowe nie odczują spadku cen samego prądu. Małopolanie zapłacą za prąd średnio o 2,13 proc. więcej.

  O tym, że od nowego roku trzeba będzie więcej płacić za gaz i prąd, było wiadomo przynajmniej od kilku miesięcy. Ale tak duża podwyżka cen gazu jest sporym zaskoczeniem. Rachunki za prąd, wystawiane gospodarstwom domowym, też będą od stycznia wyższe o kilka procent. W tym ostatnim przypadku podwyżka pójdzie na modernizację całej polskiej energetyki.

  Podwyżka zjadła obniżki

  Wczoraj prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy dla 3 przedsiębiorstw gazowych, w tym dla PGNiG, z którego usług korzystają mieszkańcy Małopolski. Dla trzech innych firm decyzji nie podjęto, co oznacza, że nie wiadomo, jakie podwyżki czekają ich klientów.

  Małopolanie już to wiedzą i nie mają powodów do zadowolenia, bo rachunki za gaz będą wyższe średnio o 12,2 proc. I to przy utrzymaniu opłaty abonamentowej na dotychczasowym poziomie.

  Od kilkunastu miesięcy korzystający z błękitnego paliwa do gotowania, podgrzewania wody lub ogrzewania domu, cieszyli się obniżkami. Ale jak przyszła podwyżka, to od razu okazała się drastyczna. I co istotne - od razu „zjadła” wszystkie dotychczasowe obniżki. W tym roku rachunki spadały niewiele, np. w lipcu o 0,5 proc. Podwyżka od stycznia będzie znacznie bardziej odczuwalna dla portfeli Polaków.

  Wynika ona przede wszystkim ze wzrostu cen gazu na rynkach światowych. To paliwo drożeje, bo w górę idą także ceny ropy i jej pochodnych. Ponieważ Polska głównie importuje gaz, firmy tego sektora muszą płacić za niego coraz więcej. Wzrost wydatków jest tym bardziej odczuwalny dla naszych przedsiębiorstw gazowych, że ciągle spada wartość złotówki w stosunku do euro i dolara. Osłabienie polskiej waluty widać od kilku miesięcy i po raz pierwszy przełożyło się na koszty funkcjonowania naszego sektora gazowego.

  Fundusze na inwestycje

  Energię elektryczną produkujemy głównie na terenie kraju, bardzo często przy wykorzystaniu węgla, który do niedawna taniał. I ceny samego prądu mają być niższe średnio o 4,6 proc. Ale rachunki płacone przez nas przedsiębiorstwom energetycznym będą od stycznia wyższe. A to dlatego, że drastycznie w górę poszła tzw. opłata przejściowa, doliczana do każdego rachunku za prąd. Dziś wynosi ona 3,87 zł miesięcznie, od stycznia wzrośnie do 8 zł, a więc za cały rok tylko z tego tytułu zapłacimy o blisko 50 zł więcej.

  Uzyskane w ten sposób pieniądze mają być przeznaczone na modernizację przestarzałych polskich sieci energetycznych. Kilka miesięcy temu minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił nawet o dodatkowych 10 mld zł przeznaczonych na inwestycje w energetykę.

  Jakby tego było mało, firmy energetyczne podniosły stawki za przesył prądu - średnio o 5,9 proc., w Małopolsce nawet o 6 proc. I przez to gospodarstwa domowe nie odczują spadku cen samego prądu, a płacone przez nie rachunki będą wyższe. W Małopolsce podwyżka wyniesie od 1,43 do 2,13 proc.

  - Ale niektórzy mogą płacić mniej niż do tej pory - podkreśla Justyna Pawlińska z biura prasowego URE. Obniżka obejmie jednak tylko tych, którzy mają umowę na stosowanie dwóch taryf - dziennej i nocnej. I to tylko te osoby, które zużywają dużo prądu (np. do ogrzewania).

  Ciepło i woda bez zmian

  O wzrost kosztów ogrzewania nie powinni się martwić podłączeni do miejskiej sieci w Krakowie. A to ok. 70 proc. mieszkańców.

  - Dzięki redukcji kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa, niezwiązanej z rozbudową i modernizacją systemu ciepłowniczego, opłaty za energię dostarczaną przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie wzrosną - informuje Renata Krężel, rzeczniczka MPEC. Ceny ciepła z kaloryferów nie wzrosną również dlatego, że wytwórcy energii cieplnej nie podniosą cen.

  Rachunki za centralne ogrzewanie są jedną z najwyższych pozycji w kosztach utrzymania mieszkań. W tym roku już wzrosły one o 4,7 proc., w ubiegłym - o 4,6 proc.

  Nie będzie również kolejnej podwyżki cen za wodę dostarczaną do mieszkań z miejskiej sieci i odbiór ścieków, choć jeszcze niedawno wisiała groźba ich wzrostu nawet o kilkadziesiąt procent. Obawy o taki wzrost należności uiszczanych firmom wodociągowym związane były z planami podniesienia opłat za korzystanie z wód naturalnych. W niektórych przypadkach miały one pójść w górę o kilkaset procent, ale na razie rząd wycofał się z tego pomysłu. Nie wiadomo jednak, czy do niego nie powróci.

  Droższe tankowanie

  Kolejny spory wydatek to koszt zakupu paliwa. W tym przypadku kierowcy nie mogą liczyć na dobre wiadomości.

  Obecnie średnia ceny benzyny 95 wynosi 4,72 zł za litr. W ciągu tygodnia wzrosła o 5 gr. I nic nie zapowiada, że tendencja się odwróci, gdyż cena ropy na świecie rośnie.

  grzegorz.skowron@dziennik.krakow.pl

  Czytaj także

   Komentarze (83)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sposob na oszczednosc

   wiciak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   jak szukacie oszczednosci to poprzegladajcie oferty konkurencyjnych dystrybutorow energii elektrycznej i gazu. ja moge polecic wam zebyscie sprawdzili oferte axpo. mi z nimi udaje sie zaoszczedzic...rozwiń całość

   jak szukacie oszczednosci to poprzegladajcie oferty konkurencyjnych dystrybutorow energii elektrycznej i gazu. ja moge polecic wam zebyscie sprawdzili oferte axpo. mi z nimi udaje sie zaoszczedzic co miesiac sporo kasy. sprawdzcie samizwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PODWYŻKI ????????

   Figa z makiem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Skąd taka informacja, że gaz dla gospodarstw domowych od 1 stycznia 2017 poszedł, aż tak wysoko w górę. To Ktoś źle "odrobił zadanie". Cena gazu poszła do góry ale nie dla gosp.domowych. Media...rozwiń całość

   Skąd taka informacja, że gaz dla gospodarstw domowych od 1 stycznia 2017 poszedł, aż tak wysoko w górę. To Ktoś źle "odrobił zadanie". Cena gazu poszła do góry ale nie dla gosp.domowych. Media ................... i tyle w temacie. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobra zmiana.

   jadzia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Dobra zmiana.
   Tyle w temacie. Musi być na 500+

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co za tym idzie...

   Krakusek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   Jak drożeje prąd i gaz to będą podwyżki wszystkiego, ale o tym "cicho sza"

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ceny pradu i gazu

   rex (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 11

   Postkomunistyczna Gazeta Krakowska szczuje z urzedu. W małopolsce powinno sie ja miec na oku jako siedlisko podzegania przeciw rzadowi.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uważaj na rydza

   Aga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Bez komentarza trolu .idz do TVP info i tam sie wykazuj .jestescie Gorsi niż Czerwoni po wojnie , wszędzie gównianą propaganda i jeszcze każdemu grozą więzieniem lub odebraniem środków do życia bo...rozwiń całość

   Bez komentarza trolu .idz do TVP info i tam sie wykazuj .jestescie Gorsi niż Czerwoni po wojnie , wszędzie gównianą propaganda i jeszcze każdemu grozą więzieniem lub odebraniem środków do życia bo nieprawomyślni .jak w PRL-u . lud wam to wynagrodzi. wojna internetowa trwa . Uwaga Wszędzie wtykają swoich rydzowzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   było by taniej ...

   l (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   gdyby nie cała rzesza emerytów i nie tylko , którzy muszą dostać ekwiwalent pieniężny 2 razy w roku po ok 750 złotych , tak w gazach jak i w energetyce .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tani prad od axpo

   JanekZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Niestety, nie ma co liczyc, ze bedzie lepiej. Jak szukacie REALNYCH i trwalych oszczednosci to polecam wam zmiane dostawcy pradu. zaskoczylo mnie jak duzo mozna na tym zaoszczedzcic bez wyrzeczen....rozwiń całość

   Niestety, nie ma co liczyc, ze bedzie lepiej. Jak szukacie REALNYCH i trwalych oszczednosci to polecam wam zmiane dostawcy pradu. zaskoczylo mnie jak duzo mozna na tym zaoszczedzcic bez wyrzeczen. rachunki za prad place znacznie nizsze niz wczesniej, a zuzywam tyle samo. osobiscie korzystam z firmy Axpo bo uwazam ze maja najlepsza oferte. sa malo znani u nas, ale maja chyba najlepsza oferte w pl. polecam. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PIECE WĘGLOWE

   NO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   W kamienicy wybudowanej w 1925r(skarb panstwa,obecnie gm.Kraków) ok.11mieszkańców ogrzewa mieszkania piecami węglowymi pozostali ok.4 ma ogrzewanie elektr.Kamienicą zarządza wspólnota...rozwiń całość

   W kamienicy wybudowanej w 1925r(skarb panstwa,obecnie gm.Kraków) ok.11mieszkańców ogrzewa mieszkania piecami węglowymi pozostali ok.4 ma ogrzewanie elektr.Kamienicą zarządza wspólnota mieszkańców.Jest możliwość
   podłączenia się do MPEC-zasilanie z sąsiedniej kamienicy,wszyscy mieszkańcy wyrazili taką gotowość. I tu UWAGA!!!!
   UM Krakowa nie wyraził zgody ponieważ mieszkańcy nie wyrazili zgody na adaptację strychu.Stało się to zaraz po tym jak wyremontowano dach z pieniędzy mieszkańców tej kamienicy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PIECE

   WANDA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   naciagaja na wymiane piecow potem bedziemy umierac z zimna a komornicy beda miec utrzymanie zeby zapalic w piecu musisz oddac dofinansowanie i to Z ODSETKAMI

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wymieniajcie piece

   wanda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   naciagaja na wymiane piecow potem bedziemy umierac z zimna a komornicy beda miec utrzymanie zeby zapalic w piecu musisz oddac dofinansowanie i to Z ODSETKAMI

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama