Przesłuchanie Radosława Sikorskiego. Trwa proces Tomasza...

  Przesłuchanie Radosława Sikorskiego. Trwa proces Tomasza Arabskiego i urzędników KPRM ws. Smoleńska

  Jakub Oworuszko (AIP), Eliza Stępień (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Przesłuchanie Radosława Sikorskiego. Trwa proces Tomasza Arabskiego i urzędników KPRM ws. Smoleńska
  1/6
  przejdź do galerii

  ©Adam Guz

  We wtorek od godz. 9.30 w Sądzie Okręgowym w Warszawie zeznawał były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jest on świadkiem w procesie przeciwko byłemu szefowi kancelarii premiera Donalda Tuska i innym urzędnikom KPRM, którzy są oskarżeni o niedopełnienie obowiązków przy organizacji wizyty polskiej delegacji 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.
  Zdaniem oskarżycieli minister spraw zagranicznych może posiadać istotne informacje o przygotowaniach do lotu prezydenckiego tupolewa. Sikorski zeznał jednak, że nic mu nie wiadomo o organizacji wizyty rządowej delegacji na uroczystości związane z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej. Zaprzeczył stwierdzeniom, jakoby wiedział cokolwiek o rozdzielaniu wizyt w Katyniu premiera Donalda Tuska i prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

  Pytany przez sąd o charakter tego wyjazdu 10 kwietnia 2010 roku, odpowiedział, że była to „pielgrzymka”. Radosław Sikorski zeznał, że za relacje z Federacja Rosyjską odpowiadał tragicznie zmarły wiceminister Andrzej Kremer. - Moja ogólna dyrektywa była taka, żeby tej pomocy udzielać tak jak zawsze – tłumaczył.

  Do sprawy odniósł się wcześniej szef MON. - Pan minister jest świadkiem bardzo ważnym, bo minister spraw zagranicznych po pierwsze jest jedną z trzech osób w systemie prawnym polskim, która ma prawo wypowiadać się i zawierać porozumienia w imieniu państwa polskiego - wyjaśniał we wtorek w Polskim Radiu 24 minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Jak zaznaczył, wgląd Radosława Sikorskiego „w działania związane z wszystkimi rozmowami na temat przygotowań do lotu Tu-154 był olbrzymi".

  - Tak naprawdę miał największą wiedzę na temat tego, kto z kim, o czym rozmawiał. Szereg tych rozmów on przygotowywał i on tymi rozmowami i ustaleniami kierował, łącznie z ustaleniami, które miały miejsce w ostatnich godzinach tej tragedii, bo przecież musimy pamiętać, że toczyły się swoiste negocjacje. Nie wiem, czy był w nie zaangażowany Radosław Sikorski czy nie, ale na pewno ambasada polska - przekonywał Macierewicz. Rozmowy miały dotyczyć m.in. wskazania zapasowego lotniska dla prezydenckiego samolotu.

  - Zajmowałem się polską polityką zagraniczną, wizyta w Katyniu to nie było coś nowego. To była jedna z wielu takich wizyt, byłem przekonany, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych poradzi sobie z nią tak, jak w przeszłości - mówił Sikorski odpowiadając na na pytanie adwokata oskarżycieli prywatnych mec. Stefana Hambury. - Polityką Polski była europeizacja Rosji. Jednym z akcentów tej polityki powinna być ważna wizyta głowy pastwa polskiego, prezydenta Polski w Rosji. Na pytanie mecenasa, czy rutyna w organizowaniu wielu wyjazdów rządowych delegacji mogła doprowadzić do zaniedbania niektórych obowiązków, odpowiedział:

  - To bardzo hipotetyczne pytanie. To bardzo hipotetyczne pytanie. Rozmawialiśmy z panem Kremerem o aspektach politycznych, nie było potrzeby rozmowy o kwestiach organizacyjnych. (…) To była rutynowa współpraca miedzy organami – wyjaśnił. Sikorski przypomniał, że był odpowiedzialny za organizację lotu TU-154M do Smoleńska. Jak zeznał, o katastrofie dowiedział się po telefonie szefa departamentu MSZ. Ponadto zaznaczył, że ta wizyta państwowa w porównaniu z innymi była planowana bez „większego wyprzedzenia”. - wszystko zależy od okoliczności – skwitował.

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   krakowiaczek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

   Czy pan Radek Sikorski mając tak poważne problemy pamięciowe mógł sprawować eksponowane i odpowiedzialne funkcje rządowe ? No chyba tylko w państwie PO definiowanym przez min.Sienkiewicza jako...rozwiń całość

   Czy pan Radek Sikorski mając tak poważne problemy pamięciowe mógł sprawować eksponowane i odpowiedzialne funkcje rządowe ? No chyba tylko w państwie PO definiowanym przez min.Sienkiewicza jako ch.. , du.. i kamieni kupa !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dno Pełowskie

   Adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 12

   Taki np. Radek (zd-Radek), bezwstydnie ujawniający swą POzycję "niemoty" figuranta - POzbawiony pamięci, rozeznania co się dzieje w zarządzanym Ministerstwie. Obnaża wręcz rzeczywisty stan tzw....rozwiń całość

   Taki np. Radek (zd-Radek), bezwstydnie ujawniający swą POzycję "niemoty" figuranta - POzbawiony pamięci, rozeznania co się dzieje w zarządzanym Ministerstwie. Obnaża wręcz rzeczywisty stan tzw. "państwa teoretycznego", czyli bezradnego i niekompetentnego organizmu, gdzie odPOwiedzialność jest wyłącznie pustym hasłem, na użytek propagandy i lemingów.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uwaga nadchodzi !!!! Nadchodzi zaraza pomroczności ciemnej jak

   w rodzinie Bolka. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 9

   Nikt nie nie wie a nawet nie pamięta ! A jak coś tam pamiętał, to własnie wczoraj niechcący
   zapomniał.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Takie byle co

   he,he (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 12

   chciało być kontrkandydatem drugiego byle co/bula/ w wyborach prezydenckich w 2005 roku. Pytam za co Polska jest karana takimi gamoniami na wysokie urzędy państwowe?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tusk juz ma pelne gacie

   UN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 14

   .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sołtys

   z Chobielina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 12

   Nie wiem, nie pamiętam, nie zajmowałem się tym, to wszystko tamten co zginął, nie ja.
   Po prostu sołtys z Chobielina.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZDRAJCOW za to wszystko do paki na lata,

   Marek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 13

   Zdradek.S


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jestes glupi

   Jerry2012 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

   Wiekszosc z was chyba uciekla z Tworek .pis.......lce

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Warto obejrzeć film

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 13

   Wiele mówi film: Rezultaty pracy Podkomisji do Ponownego Zbadania Katastrofy Smoleńskiej.

   Warto ten film obejrzeć każdemu, kto potrafi myśleć! Kto to potrafi spośród antagonistów poznania PRAWDY?...rozwiń całość

   Wiele mówi film: Rezultaty pracy Podkomisji do Ponownego Zbadania Katastrofy Smoleńskiej.

   Warto ten film obejrzeć każdemu, kto potrafi myśleć! Kto to potrafi spośród antagonistów poznania PRAWDY? Oni wolą "w roli głównej"... BRZOZĘ i niczego więcej im nie trzeba.

   Dla rządu Rosji polska komisja nie istniała. Za co wzięła pieniądze NIEISTNIEJĄCA komisja? Ile ich wzięła? Ile by z tego nam zostało po opłaceniu wszystkich badań, koniecznych dla niepodważalnego ustalenia przyczyn rozsypania się w przestworzach, naszego TU-154 M?

   Czy istnieją jeszcze pieniądze, wypłacone tej nieistniejącej, polskiej komisji do sprawy... Do jakiej sprawy? Zaistniałej, czy niezaistniałej?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama