Profanacja w Jaśle. Gimnazjaliści podeptali hostię w...

  Profanacja w Jaśle. Gimnazjaliści podeptali hostię w kościele Franciszkanów

  Grzegorz Michalski

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Do znieważenia doszło w kościele o. Franciszkanów. Młodzi po profanacji komunikantu wyszli z kościoła i szydzili z katolików.

  Do znieważenia doszło w kościele o. Franciszkanów. Młodzi po profanacji komunikantu wyszli z kościoła i szydzili z katolików. ©Jakub Hap

  Trójka gimnazjalistów po komunii wypluła i podeptała hostię w kościele Ojców Franciszkanów w Jaśle. Grozi im ekskomunika.
  Do znieważenia doszło w kościele o. Franciszkanów. Młodzi po profanacji komunikantu wyszli z kościoła i szydzili z katolików.

  Do znieważenia doszło w kościele o. Franciszkanów. Młodzi po profanacji komunikantu wyszli z kościoła i szydzili z katolików. ©Jakub Hap

  Profanacja miała miejsce w czwartek. 14 kwietnia wiele ludzi, w tym gimnazjaliści, zgromadziło się w świątyni Franciszkanów na wieczornej mszy świętej. Nabożeństwo przebiegało zwyczajnie. Do momentu przyjmowania komunii świętej. Wierni zaczęli ustawiać się w kolejce do kapłana. Uwagę ludzi zwróciło jednak nietypowe zachowanie kilku nastolatków - również zmierzających w kierunku ołtarza.

  Wyszli ze śmiechem


  Jak relacjonowali uczestnicy Eucharystii, najpierw szła dziewczyna, za nią chłopak. Bez przerwy coś do niej szeptał. Ona przyjęła komunię, a on popatrzył tylko na ojca Kazimierza i odszedł. Za chwilę podszedł do kapłana inny chłopak. Przyjął hostię i dołączył do tamtej dwójki. Razem odeszli na tył kościoła, nadal się śmiejąc. Ich zachowanie zaintrygowało jednego z duchownych. Poszedł zobaczyć, co się dzieje... Nagle zauważył, że na posadzce leży komunikant. Szybko powiadomił o tym innych księży. Tuż po zakończeniu Eucharystii, do kapłanów przybiegły kobiety, które na chodniku przed świątynią znalazły drugą hostię.

  O zajściu opowiadają nam gimnazjaliści, którzy również uczestniczyli w czwartkowej mszy. Potwierdzają słowa innych świadków o dziwnym zachowaniu trójki nastolatków.

  - Robili sobie żarty, udawali, że wieszają się na krzyżu i pstrykali sobie zdjęcia - opowiadają uczniowie.

  Modlitwy przebłagalne


  Parafianie o profanacji dowiedzieli się z niedzielnych kazań. Ojciec gwardian Krzysztof Kozioł wyjaśniał, jak wielkim grzechem jest znieważenie hostii. Podczas mszy świętej proboszcz mówił o konsekwencjach, jakie grożą za dokonanie świadomej profanacji hostii.

  - Kodeks prawa kościelnego mówi, kto postacie konsekrowane porzuca albo w celu świętokradczym zabiera lub przechowuje, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa zarezerwowanej Stolicy Apostolskiej - podkreślał o. Kozioł.

  Apelował do wiernych, by reagowali na wszelkie podobne niepokojące zachowania nie tylko w kościele.

  - Niech to smutne wydarzenie, jakie miało miejsce w naszej świątyni, nie tylko poruszy nasze serca całej naszej wspólnoty, ale niech zmobilizuje nas wszystkich do obrony Eucharystii - dodał.

  Sprawa profanacji została zgłoszona do jasielskiej policji. Funkcjonariusze ustalają, czy doszło do przestępstwa z art. 196 kodeksu karnego: - Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

  Efekt? Ekskomunika


  Kościół dla osób dopuszczających się zbezczeszczenia hostii przewiduje tylko jedną karę. To ekskomunika, czyli wydalenie ze wspólnoty wiernych. Dotyczy ona między innymi osób, które z pogardy lub nienawiści rozsypały konsekrowany chleb lub rozlewały konsekrowane wino.

  Profanacji dopuszcza się również ten, kto po przyjęciu komunii świętej wyrzuca hostię, umyślnie ją znieważając. Uwolnienie z ekskomuniki za znieważenie hostii pozostaje w mocy papieża. Kiedy dojdzie do aktu profanacji, Kościół sugeruje odprawianie nabożeństw ekspiacyjnych.

  W kościele Franciszkanów odprawiono je w poprzednią niedzielę. Mają na celu przebłaganie za grzechy, naprawę szkód wyrządzonych Bogu oraz porządkowi moralnemu.

  To są dość spokojni ludzie


  Od znajomych trójki, która dopuściła się profanacji, dowiedzieliśmy się, że ci gimnazjaliści nie należeli do kategorii rozrabiaków. Byli spokojni, chociaż trzymali się zwykle trochę na uboczu. Co zaskakujące, jeden z nich jeszcze nie tak dawno należał do kościelnej oazy. Nie opuszczali lekcji w szkole. Nie było z nimi problemów wychowawczych. Nikt z jasielskiego gimnazjum nie chce się publicznie o nich i tej sprawie wypowiadać.

  Dlaczego młodzi ludzie dopuścili się profanacji hostii? Co nimi kierowało? Trudno powiedzieć. Wydawało się, że byli blisko Kościoła. Po policyjnym śledztwie okaże się, czy młodzi ludzie staną za swój wybryk przed sądem.

  Czytaj także

   Komentarze (20)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   z czyjej inspiracji

   katol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   zczyjej inspiracji pomysl wzial poczatek jakie sily za tym staly ==oni zalozyli bezkarnosc ===odpowiedzia bedzie czy dojdzie do ukarania i [jaka=o ile bedzie] kara katolicy za zniewage synagogi...rozwiń całość

   zczyjej inspiracji pomysl wzial poczatek jakie sily za tym staly ==oni zalozyli bezkarnosc ===odpowiedzia bedzie czy dojdzie do ukarania i [jaka=o ile bedzie] kara katolicy za zniewage synagogi to by dostali wyrok maximumzwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Usakralniony kabaret

   Jadźka Klatka

   Zgłoś naruszenie treści

   Dal głos w tej sprawie szaman misjonarz.
   Napisałem do Wielebnego Misjonarza d/s Miłosierdzia Bożego
   Franciszka Ślusarczyka
   Wasza Świętobliwość!
   W związku z publicznym wystąpieniem piętnującym...rozwiń całość

   Dal głos w tej sprawie szaman misjonarz.
   Napisałem do Wielebnego Misjonarza d/s Miłosierdzia Bożego
   Franciszka Ślusarczyka
   Wasza Świętobliwość!
   W związku z publicznym wystąpieniem piętnującym wiekopomny wyczyn młodzieniaszków w Jaśle i bezczelne porównywanie jakiegoś urojonego dogmatu zaklętego w wafelku z godnością – o świętobliwa zgrozo - rodziców tych młodych ludzi odsyłam do Pisma zwanego Świętym, gdzie wyraźnie stoi:
   * Dzieje 17*
   24 "Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką"
   29. „Będąc więc z Rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że Bóstwo jest podobne do złota albo do srebra, albo do kamienia, wytworu rąk i myśli człowieka". Nawet w postaci wafelka w Sokółce i Legnicy.
   Ponadto:
   Napisałem do Franciszkanów w Jaśle:
   Wielebni Szamani! Chwała Panu na wysokościach że macie te profanacje. Wsadźcie te wyplujki do słoika ze sfienconą wodą i tym sposobem wyhodujecie cale serce Jezusa zwanego Chrystusem w agonii. Dotychczas udało się innym szamanom wyhodować tylko drobne fragmenty co do których kpiarze heretycy i ateiści twierdzą że to science fiction.
   Jak wyhodujecie całe boskie serce nie będzie żadnych wątpliwości i stanie się cót nad cudami.
   Następnie ustalić DNA i klonowanie. Nadejdzie dzień że się wam Chrystus znów narodzi. Oczywiście z niekopulanej panny czyli in vitro.
   Amen
   +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
   Oto wielka tajemnica waszej wiary.
   Czyż jego wyznawcy nie słyszą „głosu z nieba mówiącego: „Wyjdźcie z niego, ludu mój, abyście nie byli uczestnikami jego grzechów i aby was nie dotknęły plagi na niego spadające. Bo grzechy jego narosły aż do nieba i Bóg przywołał na pamięć jego niesprawiedliwe uczynki" (Ap 18. 4).
   ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
   PS. Faktycznie ten Wasz Bóg musi być niewyobrażalnie miłosierny że takich jak wy oszustów i hipokrytów jeszcze toleruje na tym łez padole.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   LK https://www.facebook.com/Kz-Nszz-Solidarnosc-Oragnistow-4-490920631095168/?fref=ts

   LK A.S.C. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   LK

   https://www.facebook.com/Kz-Nszz-Solidarnosc-Oragnistow-4-490920631095168/?fref=ts

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Policyjne śledztwo?

   maqmba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 8

   Naprawdę? To jeszcze jest kraj czy klechistan?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BRUDNE RĘCE!

   Ojciec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

   może po pier...leniu ksiezulo rąk nie umył...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A gdzie mój komentarz?

   Już usunięty? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Dlaczego? Może niech cenzor wyjaśni.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co ma do tego policja?

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

   popierdoliło ich do końca?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Katechetę na pysk wyrzucić

   tomek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

   uczył nie tego co trzeba.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dewoci zwykle wychowują walczących ateistów

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

   Masa krytyczna indoktrynacji została przekroczona i nastąpiła zdrowa reakcja.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W SFIECIE KASY I CArierrY PO TRUPACH

   BACHORY LIBER RED SSaTANA 777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

   RZONDZI ZŁO SZATANA A CI KTURZY PUJDOM DROGOM JEZUSA SKOŃCZOM JAK HOSTJA.
   LIBERALNYM I BANKSTERSKIM IDEAŁEM NOWEGO ŁADU ŚFIATA HAMA BANDYTY I WARiaTA TYN OD 30 SREBRNIKÓW.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zapewne wyczuli posmak mięsa ludzkiego.

   życie poczęte (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

   Po prostu nie byli kanibalami.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama