Ważne
  Prof. Jadwiga Staniszkis: To był bunt kontrolowany....

  Prof. Jadwiga Staniszkis: To był bunt kontrolowany. Konfliktu nie będzie

  Maciej Deja AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Prof. Jadwiga Staniszkis: To był bunt kontrolowany. Konfliktu nie będzie

  ©Bartek Syta

  Zdaniem prof. Jadwigi Staniszkis, PiS celowo doprowadziło do uchwalenia przez parlament wadliwej ustawy – Weto prezydenta zatrze fatalne wrażenie, jakie przyniósł tryb procedowania prawa – mówi Staniszkis.
  Prof. Jadwiga Staniszkis: To był bunt kontrolowany. Konfliktu nie będzie

  ©Bartek Syta

  Czemu prezydent zawetował dwie ustawy, a nie trzy, jak domagali się od niego obywatele?
  Myślę, że to zostało tak przeprowadzone, żeby zachować sobie furtkę jakiejś ugody z PiS-em. Powołał się na Zofię Romaszewską, którą trudno atakować. W tekście ustawy o SN były ewidentne miejsca formalne sprzeczne: kandydatów 3, nie pięciu. Interesujące jest to, że zostawiono mu miejsce, by zawetował ustawę z powodów formalnych.
  Dzięki temu zminimalizował swój ewentualny konflikt z PiS-em. Cała jego kancelaria była w tej sprawie bardzo podzielona, podobnie zresztą, jak szeregi partii. Gdyby nie jego decyzja, ludzie by się zbuntowali.

  Czytaj także: Decyzji prezydenta nie należy oceniać jako porażki PiS ani zwycięstwa opozycji

  Myślę, że przeceniamy napięcie między nim, a Kaczyńskim – zwróćmy uwagę, że świadomie zostawiono furtkę niedoróbek formalnych, a nie twardego sprzeciwu wobec partii. To, co zrobił z TK, naruszając konstytucję, czy z ustawą o sądach, które mają te same wady, wskazuje, że zasłania błędami formalnymi. No ale dobrze, że to zrobił, bo to pozwala nam mówić, że społeczeństwo na ulicach, petycja Ludowców, ten opór – poskutkowały.


  AIP/x-news


  Decyzja zaskoczyła nie tylko rządzących, ale i nawet osoby, które domagały się weta od prezydenta. Przypomina się przysłowie, mówiące o Indianach, proszących szamana o deszcz, nie zabrawszy ze sobą parasola.
  Tam jest wiceminister sprawiedliwości, który był autorem ustawy i ją referował, który tak pokrętnie tłumaczył pozostawienie tej wewnętrznej sprzeczności w ustawie. To pokazuje, że podkomendni Kaczyńskiego grają na dwie strony, zrzucając decyzję na kogoś innego. Prezydent nie powiedział o antykonstytucyjności tego wszystkiego. Myślę, że przekonała go skala protestów, krytyka, mówienie, że to będzie zapisane w historii czy groźba Trybunału Stanu, który jest pochodną Sądu Najwyższego.

  Czytaj także: Prezydent zawetuje ustawy o SN i KRS

  Były w ostatnich godzinach sygnały, kiedy się wypowiadał, że pewne rzeczy były nieprawidłowe. Złamanie wszystkich procedur z poprawkami, przeprowadzanie tego przez komisję sprawiedliwości w Sejmie – to było zupełnie nie do przyjęcia. Sama nie byłam pewna, czy to zawetuje, ale intuicja podpowiadała mi, że tak. Dobrze się stało.

  Istotny wydaje się również czas, w którym prezydent ogłosił decyzję. Doprowadzi dzięki temu do wygaszenia społecznych niepokojów, czy nawet przekucia ich w kapitał polityczny?
  Myślę, że mobilizacja ludzi – a było coraz więcej młodych, który po raz pierwszy, jako pokolenie poczuli wspólnotę – zaprocentuje. Chodzi też o to, żeby zachować nacisk, by prace nad tymi ustawami o sądownictwie były przyzwoitsze. Dalej trzeba naciskać w sprawie Trybunału Konstytucyjnego – dlaczego nikt nie liczył, że zatrzyma on te ustawy w okresie procedowania? Dawny TK by to zrobił, ten – wymaga odbudowy. Ludzie pozostaną więc zmobilizowani, może nie na ulicach, ale w gotowości do wyjścia.

  Czy na decyzję prezydenta mógł mieć wpływ fakt, że Sąd Najwyższy niebawem może uznać za nielegalne ułaskawienie dla Mariusza Kamińskiego i wybór Anny Przyłębskiej na prezes TK?
  Skoro skład Sądu Najwyższego i pani prezes zostaną, to sprawa dalej będzie aktualna. Pytanie, czy veto już jest faktem, bo prezydent jest dobrym deklamatorem. Pani Przyłębska była natomiast niewątpliwie wybrana nielegalnie, być może to do niego teraz dochodzi. Myślę, że to też przyzwoici ludzie w kancelarii, typu ministra Szczerskiego czy rzecznika Łapińskiego, mogli mieć wpływ na tę decyzję. Młodsi i bystrzejsi współpracownicy Dudy zdali sobie sprawę z powagi sytuacji.

  Czytaj także: Prezydenckie weta zatrzymały ustawy PiS

  Gdyby nie ruchy personalne w Kancelarii Prezydenta w ostatnich dwóch miesiącach, decyzja mogłaby być inna?
  Prezydent Duda nie jest intelektualistą. Jego doświadczenie w kancelarii ś.p. Lecha Kaczyńskiego też jest przeceniane – był po prostu małym urzędnikiem. Oparł się ostatnio na ludziach nie tylko przyzwoitych, jak Szczerski, który jest też fantastycznym politologiem, ale i takich, którym może zaufać. Te zmiany stworzyły dla niego zaplecze. Jeśli ci ludzie mówią „nie”, „zawetuj”, to on to robi.

  Czy podwójne weto oznacza zwarcie z rządem?
  To jest zwarcie przygotowane przez PiS, żeby wyglądało na zwarcie na polu niedoróbek formalnych. Pozostawiono furtkę na to, by obie strony zachowały twarz. Minister Warchoł bronił tak idiotycznie tych sprzeczności wewnętrznych w ustawie, że można było się domyślać, że komuś zależy na tym, by przeszła ona w takiej formie. Popełniano zresztą inne błędy. Inną kwestią jest też ten nieprzyzwoity tryb procedowania, sposób prowadzenia obrad w komisji – to demoralizuje ludzi. Weto prezydenta trochę to fatalne wrażenie zaciera.

  Czyżbyśmy w końcu mieli niezależny ośrodek władzy?
  Zdecydowanie za wcześnie, by o tym mówić. To był bunt z przyzwoleniem.

  Czytaj także: Prezydent posłuchał Zofii Romaszewskiej. J. Kaczyński: Zofii wszyscy się bali, nie tylko ja

  To było bardziej sprawdzanie jego lojalności, czy budowanie swojego kapitału?
  Prezydent zyskał. Może to go wewnętrznie umocni i sprawi, że będzie bardziej niezależny i kompetentny. Ma trzy lata, teoretycznie nikt go nie może ruszyć. Póki co wychodzi na człowieka przyzwoitego. Przyzwoitszego.

  Co teraz może zrobić PiS? Będzie marginalizował prezydenta, czy raczej przestanie pisać ustawy na kolanie?
  Prezydent mówi o wspólnej pracy, spokojnym przygotowaniu. Mam nadzieję, że będzie większy udział kompetentnych sędziów w tym wszystkim. Mamy pole do takiej współpracy – po oświadczeniu prezydenta spotkał się z szefami SN i KRS. Reforma sądów, ich powolność, zaniechania, czy jednostkowe przestępstwa sędziów – to wszystko jest do rozwiązania w innym trybie. Myślę, że nowa wersja reformy będzie bardziej odpowiedzialna i nie będzie niszczyła konstytucji.

  Czytaj także

   Komentarze (15)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hehe

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   piękne jak pislamskie trolle gnoją Staniszkis po tym, jak Kaczafiego nazwała bolszewikiem i przeprosiła za poparcie dla tych szkodników. Wcześniej była autorytetem, panią profesor, teraz tylko...rozwiń całość

   piękne jak pislamskie trolle gnoją Staniszkis po tym, jak Kaczafiego nazwała bolszewikiem i przeprosiła za poparcie dla tych szkodników. Wcześniej była autorytetem, panią profesor, teraz tylko starą jędzą :D Kocham was pisiaczki!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prawica rozdaje karty...

   Chris (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Ustawa o ustroju sadow zostala podpisana. I to ona jest dla Nas najbardziej istotna. Pozostale dwie zostana uzgodnione z czescia srodowiska sedziowskiego. Srodowiska ktore sie WYSTRASZYLO...rozwiń całość

   Ustawa o ustroju sadow zostala podpisana. I to ona jest dla Nas najbardziej istotna. Pozostale dwie zostana uzgodnione z czescia srodowiska sedziowskiego. Srodowiska ktore sie WYSTRASZYLO Kaczynskiego. Teraz Pan Prezydent przeforsuje swe wlasne reform , ktore nie deda kladly takiego nacisku na role prokuratora generalnego jako jednoczesnie ministra sprawiedliwosci. To roziazanie jest nam obce. Powinno byc zmienione. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Daj sobie spokój babciu ze stawianiem kabały.

   Jarun (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

   Niby PiS zrobił ustawkę sam ze sobą, żeby być wetowanym przez prezydenta. Gdzie tu logika? Prezes wredny i intrygant ale nie zbzikował.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jadźka 3 skrobanki znów pluje jadem?

   prawdziwy autoryten moralny... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 16

   nie ma co, GW

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brednie starszej pani.

   Jaki sens robić wadliwe ustawy i wyprowadzać ludzie na ulicę przeciwko sobie? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 11

   Pani Jadzia nie "jarzy" Straciła "polityczny nos" i opowiada brednie. Coś się babci wydaje. Z jej rozumowania wynika, że prezes buntował ludzi przeciwko sobie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   LAMPUCERA

   ta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 12

   ...wypad na śmietnik historii...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zmiany mogą być istotne

   Gabriel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Z czasu jaki zakreślił Prezydent wynika, że Prezydent oczekiwał będzie gruntownej przebudowy dotychczasowych ustaw. Na pewno społeczeństwo zostanie poinformowane w jakim kierunku będą zmiany...rozwiń całość

   Z czasu jaki zakreślił Prezydent wynika, że Prezydent oczekiwał będzie gruntownej przebudowy dotychczasowych ustaw. Na pewno społeczeństwo zostanie poinformowane w jakim kierunku będą zmiany szły ? Trudno się zgodzić z Panią Profesor o tym , że wszystko zostało sfabrykowane i pozostawione zostały celowe furtki ? Takie sidła zostałyby zauważone.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a jaki

   jest (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   sens, cel i zysk tak "przebiegłej" finezyjnej" strategii pisiorów ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zamilcz pudernico

   ............ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 14

   .............


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   0n wie

   I Claudius (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 9

   On wie że bratu kazał lądować we mgle

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Słabi psychicznie piewcy mroku!

   św.NH (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   Duda na pełnej kurze!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo