Paweł Kowal: Rosja nie oddała Polsce wraku tupolewa, żeby...

  Paweł Kowal: Rosja nie oddała Polsce wraku tupolewa, żeby pokazać naszą słabość [WYWIAD]

  Anta Czupryn

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Paweł Kowal: Być może jest ostatni moment na to, żeby silniejsza strona, czyli rząd, zdecydowała się na kompromis

  Paweł Kowal: Być może jest ostatni moment na to, żeby silniejsza strona, czyli rząd, zdecydowała się na kompromis ©Bartek Syta

  Nie potrafię powiedzieć, co można zrobić, żeby rocznica katastrofy była traktowanaprzez wszystkie siły polityczne jako coś wspólnego - mówi Paweł Kowal.
  Paweł Kowal: Być może jest ostatni moment na to, żeby silniejsza strona, czyli rząd, zdecydowała się na kompromis

  Paweł Kowal: Być może jest ostatni moment na to, żeby silniejsza strona, czyli rząd, zdecydowała się na kompromis ©Bartek Syta

  10 kwietnia 2010 r. jechał Pan autokarem do Smoleńska i powiedział wtedy Stanisławowi Kostrzewskiemu, ówczesnemu skarbnikowi PiS, że teraz wszystko się zmieni. Słowa okazały się prorocze?
  Rzeczywiście dużo się zmieniło. Takie wydarzenia w dziejach nie tylko środowisk politycznych, ale państw, narodów zawsze muszą prowadzić do głębokich zmian. Dlatego że wiążą się z traumą, wiążą się ze sporami o przyczyny tych wydarzeń, o tło.
  Od początku nie miałem wątpliwości, że to, co się wydarzyło, ma znaczenie dla polskiej historii porównywalne z najważniejszymi wydarzeniami XX w. Porównania w historii zawsze są ryzykowne, ale jestem pewien, że od stanu wojennego Polska nie przeszła tego rodzaju społecznej traumy.

  Co dla Pana jest najważniejszą zmianą po tych sześciu latach od katastrofy?
  Wyobrażałem sobie kilka lat temu, że to będzie państwowy fundament. I w tej sprawie chyba się trochę pomyliłem. Myślałem, że jak minie kilka lat, jak zmieni się rząd, jak nie będzie tego nacisku wewnętrznego, bo w rządzie Tuska był taki problem, że panował wewnętrzny nacisk, żeby strzec, pilnować i dowodzić pierwszych założeń przyczyn katastrofy i żeby za każdym razem udowadniać, że władze nie popełniły żadnego błędu - sądziłem więc, że jak to minie, jak przyjdą nowi, to, w jakimś stopniu przynajmniej, katastrofa będzie tym tragicznym wydarzeniem, które będzie jednak łączyło Polaków.

  Z różnych powodów - ze względu na kontekst historyczny, z tego powodu, że przyczyną wizyty był Katyń, ze względu na bardzo pluralistyczną delegację, która w drodze do Katynia zginęła, że to będzie takie ziarno, które da plon. Dzisiaj, szczerze mówiąc, nie potrafię powiedzieć, co można zrobić, żeby na przykład rocznica katastrofy była traktowana przez wszystkie siły polityczne, przez szersze kręgi społeczne, jako coś wspólnego.

  ANDRZEJ DUDA: WYBACZMY! JEST TO POTRZEBNE NAM I POLSCE [ZDJĘCIA] [VIDEO]


  Pamiętam, że kiedy rozmawialiśmy o katastrofie smoleńskiej kilka lat temu, mówił Pan, że aby dowiedzieć się jakiejkolwiek prawdy o tej katastrofie, trzeba wyrzucić rząd Donalda Tuska. Tak się poniekąd stało - jaka w Pana ocenie jest dziś szansa na tę prawdę?
  Nie pamiętam, czy tak dokładnie powiedziałem, ale myślę, że na pewno rząd Prawa i Sprawiedliwości ma dziś możliwości, na których mu zależało. Może, jeśli chce wykorzystać odpowiednie możliwości na forum międzynarodowym, nacisnąć Rosję, żeby oddała wrak. Teraz jest jeszcze za wcześnie, ale za rok pojawią się pytania, czy Polska wykorzystała możliwości na forum Unii Europejskiej, za pośrednictwem pani Federiki Mogherini i Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych. Jeżeli chodzi o wewnętrzne sprawy, to myślę, że ci, którzy wychodzili z założenia, że popełniono błędy w wyjaśnianiu katastrofy, a szczególnie popełniono błędy w relacjach z Rosją, to że niektóre z nich przynajmniej mogą być w jakimś stopniu zniwelowane. Ale nie jestem w stanie powiedzieć, na ile to się udało po kilku miesiącach rządów Prawa i Sprawiedliwości. Jak wielu Polaków nauczyłem się już czekać i powiedziałbym dziś, że być może wiele rzeczy, choćby na temat kontekstu politycznego, rozdzielenia wizyt czy innych szczegółów, będziemy znali dopiero po wielu, wielu latach.

  Kilka lat temu sądziłem, że ta zmiana polityczna jest sama w sobie wystarczająca. Upłynęło już trochę czasu, że ludzie już podzielili się, jeżeli chodzi o stanowiska odnośnie do tego, jak działał rząd Donalda Tuska w sprawie wyjaśniania katastrofy. I teraz jestem w większym stopniu pesymistą. To znaczy wydaje mi się, że ten podział w jakimś sensie już się utrwalił. Zaszło coś nowego. Ten podział nie szkodzi już tylko relacjom między ludźmi, zaufaniu, przyjaźniom itd. On stanowi w istocie największe zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa w razie pewnego rodzaju niebezpieczeństw.

  Jak Pan myśli, dlaczego Rosjanie nie chcą oddać nam tego wraku? O co toczy się gra? Holendrzy potrafili zabrać szczątki malezyjskiego boeinga, w którego trafiła rosyjska rakieta.
  Trzeba na to patrzeć z kilku stron. Rosjanie w różnych momentach w ostatnich sześciu latach, z różnych powodów, instrumentalizowali obecność wraku w Rosji: raz po to, żeby partie polityczne w Polsce się ze sobą o to kłóciły, innym razem, żeby pokazać słabość Polski na arenie międzynarodowej, jeszcze innym, być może, żeby ten wrak próbować na coś wymienić. Resztki samolotu stały się jednym z głównych elementów nacisku Rosji na Polskę i w tej chwili można powiedzieć, że weszły już do takiego stałego, żelaznego kanonu problemów w relacjach polsko-rosyjskich, tak jak kwestia przekazania dokumentów katyńskich czy zwrotu dzieł kultury zagrabionych w czasie II wojny światowej i wcześniej. Jeżeli chodzi o Polskę - pani pytała mnie o rząd Tuska - w ogóle w takich sprawach nie zarzucam złej woli, nie jestem sędzią woli kolegów polityków. Widać było jednak pewną nieumiejętność czy błędy popełnione w pierwszych godzinach i dniach po katastrofie. Przypominam, że z innych zupełnie pozycji politycznych, ale podobne wnioski wysnuwał na przykład Aleksander Kwaśniewski. Miałem poczucie, że zmiana rządu spowoduje to, że nowy rząd będzie bardziej odważny i to odwróci, na przykład jeśli chodzi o podstawy prawne prowadzenia dochodzenia. Ale teraz nie wszystkie sprawy da się odwrócić. Ale wracając do pani pytania, my tego wraku nie odzyskaliśmy, częściowo, ze względu na błędy popełnione w pierwszych godzinach po katastrofie i to jest istota odpowiedzi. Przyjęto błędną podstawę prawną, a w każdym razie nawet nie dyskutowano o innych wariantach podstawy prawnej postępowania, nie trzymano Miedwiediewa za słowo, że będzie wspólna komisja do badania katastrofy. Problemem pozostaje to, że oddano śledztwo w ręce Tatiany Anodiny, co wielu ekspertów od początku podważało jako mało efektywne. Że Donald Tusk przyjął jako linię postępowania to, co podpowiadał mu akredytowany przedstawiciel...
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (27)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najłatwiej budować ... pomniki

   say69mat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   @pthet.pl:
   Paweł Kowal: Rosja nie oddała Polsce wraku tupolewa, żeby pokazać naszą słabość

   say69mat:
   Po pierwsze rozmiar tragedii w Smoleńsku wybitnie przerósł możliwości percepcji i reakcji...rozwiń całość

   @pthet.pl:
   Paweł Kowal: Rosja nie oddała Polsce wraku tupolewa, żeby pokazać naszą słabość

   say69mat:
   Po pierwsze rozmiar tragedii w Smoleńsku wybitnie przerósł możliwości percepcji i reakcji rządu PO/PSL. Po drugie, kompletny brak procedur związanych z tego typu wydarzeniami jest bezsprzecznie obrazem ewidentnej słabości rządu RP. Po trzecie, ewidentnym obrazem słabości naszego państwa i jego instytucji jest sposób organizacji podróży Prezydenta RP do Smoleńska. Do złudzenia bowiem przypomina wycieczkę klasową, z tym że organizowaną na terytorium niezbyt przyjaznego nam państwa. Zabrakło jedynie nadzoru rodzicielskiego, który byłby w stanie określić, czy w takich warunkach brzegowych, tego typu eskapada ma prawo się odbyć. Po czwarte, czy zatem, w oparciu o doświadczenie płynące z tragedii smoleńskiej. Powstała w strukturach naszego państwa instytucja odpowiedzialna za dopuszczenie bądź zablokowanie samolotu z rządową i prezydencką R-ką do lotu??? Po piąte, jak widzimy najłatwiej budować pomniki. I to jest ewidentny przykład słabości naszego państwa i jego elit.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Inne Medium: Rosja nie oddała Polsce wraku tupolewa, ,,,

   Komu bije dzwon? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Rosja nie oddała Polsce wraku tupolewa, i nie odda - dlaczego !!!
   Hipoteza 1: Gdyby oddała, to wasale czerwono-biało-niebieskie
   wytoczą działa przeciw Rosji co zakończy hasło Sława UKRAINU???...rozwiń całość

   Rosja nie oddała Polsce wraku tupolewa, i nie odda - dlaczego !!!
   Hipoteza 1: Gdyby oddała, to wasale czerwono-biało-niebieskie
   wytoczą działa przeciw Rosji co zakończy hasło Sława UKRAINU???
   Hipoteza 2: Jeżeli Rosja nie odda wraku ma, to wszelkie spekulacje są do
   zniwelowania !!!
   Odp. na hipotezę 2: Wielkie armaty krytyki widzimy,
   Pytanie do Odp. na hipotezy 2? - kto wam bronił wystawić swoją delegację
   na badania przyczyn katastrofy, poza medialnym skowytem który odbył się
   w granicach ul. Wiejskiej ?
   Zachowanie poniżej normy, czy tak naprawdę Wezuwiusz Islandzki był
   przyczyną odmowy uczestniczenia w pochówku dwóch z 96 ofiar katastrofy ?
   Polska od ponad 200 lat nie jest rzekomym królestwem a kościół nie powinien
   zarządzać Wafelkiem
   Jak dzisiaj widać nawet dorodne kunie muszą się mieć na baczności
   aby nie być ofiarami Służewca ""
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polskie Ułaństwo.

   L (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

   Z Unią i Niemcami idą na udry.Rosje mają za morderców.Mając takich wielkich sąsiadôw należy z nimi robić interesy.To żyła złota.Ale w Polsce musi być wszystko po polsku-w trampkach,z białym orłem...rozwiń całość

   Z Unią i Niemcami idą na udry.Rosje mają za morderców.Mając takich wielkich sąsiadôw należy z nimi robić interesy.To żyła złota.Ale w Polsce musi być wszystko po polsku-w trampkach,z białym orłem na czole i szabla w ręku.Typowo-jak Ułany.Pępek świata.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   c

   miś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

   to weż sobie kolegów z upa i idz to powiedzieć putinowi tylko nie powołuj się na Polski naród bo sobie tego nie życzę

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wrak

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 20

   Tusk z pełną premedytacją przyjął 13 załącznik konwencji . Wiedząc że , rząd sitwy PO , PSL jest nie do ruszenia po wsze czasy .
   Pomylił się bardzo , teraz role odwróciły się diametralnie ,...rozwiń całość

   Tusk z pełną premedytacją przyjął 13 załącznik konwencji . Wiedząc że , rząd sitwy PO , PSL jest nie do ruszenia po wsze czasy .
   Pomylił się bardzo , teraz role odwróciły się diametralnie , PIS ma pełne prawo domagać się ukarania osób które dopuściły przez celowe zaniedbania w/s zamachu , że ,był zamach nikt mnie od tej tezy nie wykluczy . Tusk , to zupełnie inna sprawa , z całą świadomością zdradził nie tylko ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego , ale całą Polskę i Polaków .
   Zdrada jest na całym świecie karana śmiercią , lub w wyjątkowych sytuacjach dożywociem zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale ci się pierdoli

   z wyrazami współczucia dla idioty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 11

   Polskę to zdradzają obecnie rządzące świry

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KOWAL

   LESS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

   Ten bidok już na "żyletki" nie ma

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I labilne kawałki z tekstu, chociaż było naprawdę trudno dotrwać do ostatniego akapitu artykułu

   Kawałki niczym z Jackowskiego z Człuchów i namolnej handlarki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

   • Times red.: „... Efekty tego objawią się za rok czy dwa, że z Polski będą uciekać inwestorzy, a nasz kraj będzie tracił na znaczeniu na arenie międzynarodowej.”
   Jeśli ktoś o biznesie ma pojęcie,...rozwiń całość

   • Times red.: „... Efekty tego objawią się za rok czy dwa, że z Polski będą uciekać inwestorzy, a nasz kraj będzie tracił na znaczeniu na arenie międzynarodowej.”
   Jeśli ktoś o biznesie ma pojęcie, zamiast zielone, wtedy wie, że spekulanci giełdowi mogą sobie wywiać gdzie tylko chcą. Oni nie tworzą fabryk ani miejsc pracy, które akurat częściej dewastują. Natomiast nie wywieje biznemen z swoją firmą, którą wybudował za parę milionków, gdzie 95% inwestycji jest w kredycie. Firm zagranicznych w Polsce jest ponad 6 tys. Z kolei instytucje europejskie muszę same wyleczyć się z grubiaństwa i chaosu. Jednak relacje Polski z tymi instytucjami natychmiast poprawią się jak organ wspólny Petru-PO zaprzestaną donosić paszkwile, kiedy nastąpi detronizacja króla.

   • Times red.: „...Niemniej jednak samo opublikowanie orzeczenia trybunału byłoby pierwszym krokiem do kompromisu Prawa i Sprawiedliwości.”
   W czerwcu ubiegłego roku PO zrujnowała TK. Jak zrujnowała, wówczas kompromis proponuje winny, a niewinny. Ale im więcej media o TK będą - jazgotać, szantażować, dyktować - tym bardziej ten kompromis oddala się, to jest oczywiste! Sam Rzempliński odchodzi za parę m-cy z TK, i wówczas problem, partyjny problem PO, rozwiąże się samoistnie.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   y

   y (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 9

   nie oddała ???? a to ci niespodzianka ,a przecież mlaskający, Du..a i Szydło mówili że sprowadzenie wraku to tylko kwestia dobrej woli :( czyżby znowu zrobili ze swoich wyborców durniów :) ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gospodarka głupcze

   niepatriota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 6

   Panie Kowal zamiast wymachiwać szabelką trzeba solidnie wziąć się za gospodarkę. (PKB liczącej dwukrotnie mniej mieszkańców Holandii jest dwukrotnie wyższy od PKB Polski.) Gdy będziemy silni...rozwiń całość

   Panie Kowal zamiast wymachiwać szabelką trzeba solidnie wziąć się za gospodarkę. (PKB liczącej dwukrotnie mniej mieszkańców Holandii jest dwukrotnie wyższy od PKB Polski.) Gdy będziemy silni gospodarczo to nawet Ruscy będą się z nami liczyć. Ale PKB od stawiania pomników smoleńskich i organizacji miesięcznic czy rocznic nie wzrośnie!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cyc Moskwy

   św.NH (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

   Kowal ty się sam powal!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama