Papież w oknie: Proszę, dziękuję, przepraszam - kluczem do...

  Papież w oknie: Proszę, dziękuję, przepraszam - kluczem do życia małżeńskiego

  media.pope2016.com

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Czwartkowe spotkanie papież poświęcił małżeństwu.
  1/72
  przejdź do galerii

  Czwartkowe spotkanie papież poświęcił małżeństwu. ©fot. Anna Kaczmarz

  Małżeństwo jest czymś pięknym, a trudności, które się w nim pojawiają, można przetrwać praktykując postawę zawartą w słowach: proszę, dziękuję, przepraszam - mówił papież Franciszek w czwartek wieczorem z okna papieskiego. Gratulował też nowożeńcom i młodym małżeństwom.

  RELACJA NA ŻYWO Z PRZEBIEGU ŚDM: OBSERWUJ MINUTA PO MINUCIE  "Dobry wieczór" - rozpoczął Franciszek w języku polskim. "Dobry wieczór! Dobry wieczór!" - odpowiedzieli młodzi ludzie zgromadzeni pod oknem Domu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3.

  W dalszej części wystąpienia papież mówił w swym ojczystym języku, hiszpańskim. "Dzisiaj, na tym placu, zgromadziła się świetna grupa nowożeńców i młodych małżonków, a więc kiedy spotykam młodą osobę, która właśnie wychodzi za mąż, bądź się żeni, to są ci, którzy mają odwagę" - podkreślił Franciszek. "Ponieważ nie jest rzeczą łatwą stworzenie rodziny i nie jest łatwo poświęcić życie i zobowiązać się na zawsze, trzeba mieć odwagę i gratuluję wam, ponieważ te osoby mają odwagę" - dodał.

  Zaproponował, by małżonkowie zawsze pamiętali o trzech słowach, które pomogą im trwać w życiu małżeńskim, ponieważ - przekonywał - "małżeństwo jest tak ładne, że trzeba je chronić, bo ma trwać na zawsze". Te słowa - według niego - to: "proszę", "dziękuję" i "przepraszam". "Proszę - zawsze trzeba pytać małżonka, +jak ci się zdaje, powinniśmy robić to, czy coś innego ?+. Nigdy nie narzucać" - radził papież.


  Źródło: TVN24/X-News


  Przypomniał, że drugie z tych słów - "dziękuję" - związane jest z wdzięcznością. "Ile razy mąż powinien dziękować żonie? I ile razy żona powinna dziękować mężowi? Dziękować sobie wzajemnie, bo sakrament małżeństwa sprawia, że małżonkowie ufają sobie nawzajem. I ta relacja sakramentalna utrzymuje się dzięki uczuciu wdzięczności" - przekonywał Franciszek.

  Jego zdaniem, trzecie słowo, "przepraszam", jest bardzo trudne. "W małżeństwie czasami albo mąż, albo żona popełni błąd. Umiejętność uznania tego i prośba o wybaczenie czyni wiele dobrego" - przekonywał papież.

  Zwrócił uwagę, że na Franciszkańskiej zgromadziły się młode rodziny, nowożeńcy, ale też tacy, którzy dopiero mają takie zamiary. "Pamiętajcie - te trzy słowa, które tak bardzo pomagają w życiu małżeńskim: proszę, dziękuję, przepraszam" - wskazywał i zachęcał: "powtórzmy je razem: proszę, dziękuję, przepraszam. Głośniej, wszyscy! Proszę, dziękuję, przepraszam" - powiedział Franciszek. "Proszę, dziękuję, przepraszam!" - powtarzali wierni.

  Przyznał jednocześnie, że w życiu małżeńskim "zawsze występują problemy i kłótnie". "I jest rzeczą normalną - zdarza się, że mąż i żona kłócą się, podnoszą głos, walczą. I czasem latają talerze, ale nie lękajcie się, kiedy coś takiego się dzieje. Dam wam radę - nigdy nie kończcie dnia bez pogodzenia się. Wiecie dlaczego? - pytał Franciszek. "Bo zimna wojna następnego dnia jest bardzo niebezpieczna" - dodał.

  "A jak to zrobić, ojcze - ktoś może mnie zapytać? Jak się pogodzić? Nie trzeba dużo mówić. Wystarczy jeden gest i już" - mówił papież, dotykając dłonią swego policzka. "Godzimy się, jeden gest załatwia wszystko" - podkreślił papież.

  Franciszek zaprosił pielgrzymów do wspólnej modlitwy. "Zapraszam Was, przed błogosławieństwem, żeby odmówić modlitwę za wszystkie obecne tu rodziny, za nowożeńców i tych, którzy już zawarli małżeństwo i którzy wiedzą, o czym mówię. Zmówmy "Zdrowaś Mario", każdy w swoim języku" - powiedział. Na zakończenie pobłogosławił młodych wiernych, po czym poprosił: I módlcie się za mnie! Naprawdę, módlcie się za mnie! Dobranoc i dobrego wypoczynku!

  Źródło: www.pope2016.com
  >> Sprawdź aktualne informacje o organizacji ruchu podczas ŚDM

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oj, nie do końca.

   gość nie dzielny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Niestety, ale to nie wystarczy - dużo mamy rodzin, w których jedna czy druga strona uważa, że "Przepraszam, proszę i dziękuję" załatwia sprawę.
   Nie załatwia. Bez chęci wzajemnego zrozumienia, bez...rozwiń całość

   Niestety, ale to nie wystarczy - dużo mamy rodzin, w których jedna czy druga strona uważa, że "Przepraszam, proszę i dziękuję" załatwia sprawę.
   Nie załatwia. Bez chęci wzajemnego zrozumienia, bez kompromisów, które polegają na ustępowaniu po trosze sobie nawzajem, bez zmieniania się na lepsze dla tej drugiej osoby - to tylko puste słowa, frazesy bez realnego wpływu.
   W związkach i małżeństwach coraz więcej egoizmu i życia "obok siebie", coraz mniej umiejętności rozmawiania. Jeśli umie się i chce ze sobą rozmawiać, nie dochodzi do sytuacji w której emocje biorą górę do tego stopnia, że latają talerze.
   Bardzo szanuję Papieża Franciszka, ale niestety mocno spłycił sprawę tymi słowami.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ja nie toleruję przemocy w małżenstwie

   eureka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   i nie będę tolerować latających talerzy, które mogą mnie zranić albo moje dziecko - nie wyobrażam sobie też żeby na ulicy ktoś rzucał we mnie talerzami - ale zgadzam się z tym, że 3 piękne słowa:...rozwiń całość

   i nie będę tolerować latających talerzy, które mogą mnie zranić albo moje dziecko - nie wyobrażam sobie też żeby na ulicy ktoś rzucał we mnie talerzami - ale zgadzam się z tym, że 3 piękne słowa: "proszę, przebacz, dziękuję" mogą zdziałać cudazwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama