Ważne
  Ostatnie godziny kampanii w USA. Potem już nie będzie...

  Ostatnie godziny kampanii w USA. Potem już nie będzie odwrotu

  Toby Harnden

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska


  US CBS/x-news


  Przemawia Barack Obama, Dochodzi do punktu kulminacyjnego swojego płomiennego wystąpienia. Zwraca się prośbą do swoich zwolenników o udział w wyborach, głosowanie na Hillary Clinton i chronienie jego własnego dziedzictwa politycznego. Donald Trump jest z „usposobienia” niezdolny do sprawowania roli przywódcy. - Jego kandydatura to policzek dla amerykańskich ideałów - grzmi prezydent.

  ZBIGNIEW LEWICKI: ZARÓWNO TRUMP JAK I CLINTON W JAKIŚ SPOSÓB SPLAMI URZĄD PREZYDENTA USA


  W tym momencie siedzący wysoko na widowni siwy mężczyzna z przystrzyżonym wąsikiem rozwija transparent ze sloganem wyborczym Trumpa „Make America great again” (Uczyńmy Amerykę znów wielką) i zaczyna skandować: „Trump! Trump! Trump!”

  Rozlegają się gwizdy i okrzyki niezadowolenia. Obama próbuje kontynuować przemówienie, ale traci kontrolę nad tłumem zebranym w sali uniwersytetu stanowego Karoliny Północnej w Fayetteville. - Nie wygwizdujcie - głosujcie! Bo… jeśli się rozproszymy, możemy mieć problemy - zwraca się do zebranych prezydent, gdy służby porządkowe wyprowadzają krzykacza. Okazuje się, że jest byłym wojskowym.

  Trump odzyskuje grunt, na pomoc Hillary idzie Obama
  Używając określenia „problemy” Barack Obama ma na myśli wybór na 45. prezydenta USA Donalda Trumpa. Człowieka, którego cały nieprawdopodobny wręcz marsz po republikańską nominację zaczął się niedorzeczną - i rasistowską - kampanią udowadniania, że obecny prezydent urodził się w Kenii, a zatem w ogóle nie ma prawa piastować najwyższego urzędu.

  WYBORY PREZYDENCKIE W USA 2016: CZY BĘDZIE JESZCZE PO CO JEŹDZIĆ DO WASZYNGTONU?


  Przez całe miesiące prezydent Obama traktował start Trumpa w wyborach prezydenckich w kategoriach żartu. W tym czasie ten coraz bardziej zyskiwał w sondażach na fali zajadlej kampanii antyimigracyjnej i obietnic w rodzaju budowy muru na granicy z Meksykiem czy deportowania siłą 11 mln [nielegalnych] imigrantów.

  W sobotę trwająca półtora roku kampania wyborcza weszła w ostatnią 72-godzinną fazę. W tym momencie według sondaży Trumpowi do przeprowadzki brakowało jednego, może dwóch punktów procentowych.

  Jeszcze w czasie zeszłotygodniowego weekendu zdawało się, że Hillary Clinton zmierza w stronę dość pewnego zwycięstwa. Rywal potrafił jednak bezbłędnie wykorzystać głębokie wątpliwości co do jej postępowania, jakie pojawiły się, gdy FBI zapowiedziało, że na nowo otwiera dochodzenie w kwestii jej prywatnego serwera.

  Obama zrozumiał, że w sytuacji, gdy republikański kandydat może wygrać, nie sposób dłużej lekceważyć go jako zwykłego demagoga czy dogmatyka.

  Trumpowi udało się „przemówić” do głębokiego poczucia apatii panującego w szeregach białych pracowników fizycznych stanów środkowozachodnich i obrócić słynny, mówiący o „zmianie” slogan wyborczy prezydenta z 2008 przeciw samej Clinton.

  Miliarder gdzie mógł perorował, że takich zawodowych w pejoratywnym sensie tego słowa polityków jak jego rywalka należy „wykopać” z Waszyngtonu.

  WYBORY W USA. GEORGE FRIEDMAN: AMERYKA JUŻ NIE BĘDZIE ROZWIĄZYWAĆ KRYZYSÓW NA ŚWIECIE


  Karolina Północna to symbol historycznego zwycięstwa Obamy osiem lat temu. Stan tradycyjnie głosuje na kandydatów republikańskich. Jednak wówczas przy urnach tłumnie pojawili się czarni wyborcy, którzy wspólnie z dobrze wykształconymi białymi mieszkańcami [zamożnych] przedmieść, zagłosowali na obecnego prezydenta. Zdobył tu 15 głosów elektorskich.

  Dzisiaj udział czarnych wyborców - głosowanie zaczęło się tu już 20 października - spadł w porównaniu z tym samym okresem 2012 roku o siedem proc.

  Aby zostać prezydentem Hillary Clinton potrzebuje 270 głosów kolegium elektorów. Zaczyna mając w praktyce pewność uzyskania 242 głosów w stanach, które od czasu, gdy jej mąż wygrał wybory w 2002, zawsze głosowały na kandydatów demokratycznych.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wybór między cholerą i cholerą

   ech (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   oboje są siebie warci

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polacy jednak myślą jak Rosjanie

   ech (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   wystarczy popatrzeć na mapkę przedstawiającą zwolenników obu kandydatów http://wiadomosci.onet.pl/swiat/clinton-czy-trump-kogo-popiera-swiat-infografika/m8nv97
   Umysły homo sovieticus jak widać...rozwiń całość

   wystarczy popatrzeć na mapkę przedstawiającą zwolenników obu kandydatów http://wiadomosci.onet.pl/swiat/clinton-czy-trump-kogo-popiera-swiat-infografika/m8nv97
   Umysły homo sovieticus jak widać nie tylko w Rosji, pewnie dlatego tak bardzo nie lubimy Rosjan, bo są do nas zbyt podobni.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lewactwo = ciemniactwo

   abcd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Czytasz: "Dla nas najważniejszy jest człowiek" i myślisz, że to o Tobie mówią? To błąd. Człowiek to pederasta, lesbijka, zboczeniec, morderca, gwałciciel, złodziej, bandyta, feministka, uchodźca,...rozwiń całość

   Czytasz: "Dla nas najważniejszy jest człowiek" i myślisz, że to o Tobie mówią? To błąd. Człowiek to pederasta, lesbijka, zboczeniec, morderca, gwałciciel, złodziej, bandyta, feministka, uchodźca, imigrant, a w ostateczności niepełnosprawny. Jeśli nie zaliczasz się do wymienionych, to nie o Tobie mówią...
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Myślisz...

   abcd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Myślisz o sobie CZŁOWIEK, ale kim tak naprawdę jesteś? Otóż jesteś tylko LUDZIEM godnym pożałowania – rasistą, ksenofobem, seksistą, homofobem, islamofobem i innym tego rodzaju. Niestety,...rozwiń całość

   Myślisz o sobie CZŁOWIEK, ale kim tak naprawdę jesteś? Otóż jesteś tylko LUDZIEM godnym pożałowania – rasistą, ksenofobem, seksistą, homofobem, islamofobem i innym tego rodzaju. Niestety, podkreślam NIESTETY istniejesz i Trump ciebie wywyższył.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zaskoczony?

   abcd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   - Połowę zwolenników Trumpa można zakwalifikować jako tych, których ja nazywam ludźmi godnymi pożałowania – to rasiści, ksenofobi, seksiści, homofobi, islamofobi i inni tego rodzaju. Niestety, są...rozwiń całość

   - Połowę zwolenników Trumpa można zakwalifikować jako tych, których ja nazywam ludźmi godnymi pożałowania – to rasiści, ksenofobi, seksiści, homofobi, islamofobi i inni tego rodzaju. Niestety, są tacy ludzie i Trump ich wywyższył - powiedziała Clinton podczas spotkania z działaczami organizacji LGBT w Nowym Jorku.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   może we wtore

   oby tak, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

   może we wtorek a może i później, bowiem Trump chce zakwestionować wyniki wyborów jeżeli nie wygra z Clinton

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo