Orkan Barbara przechodzi nad Polską. Tysiące osób bez prądu,...

  Orkan Barbara przechodzi nad Polską. Tysiące osób bez prądu, połamane drzewa, sztorm

  j, TVN/X-News

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Orkan Barbara przechodzi nad Polską. Tysiące osób bez prądu, połamane drzewa, sztorm
  1/8
  przejdź do galerii

  Orkan Barbara przechodzi nad Polską. Tysiące osób bez prądu, połamane drzewa, sztorm ©Port Darłowo

  Orkan Barbara przechodzi nad Polską. Wiatr łamie drzewa, uszkodził też kilka dachów i aut. Ranne zostały dwie osoby. 102 tys. odbiorców nie ma prądu. We wszystkich województwach wydano ostrzeżenia. Na Dolnym Śląsku wiatr będzie wiał z prędkością nawet 180 km na godzinę. Najgorzej jednak jest na Pomorzu, gdzie sztormy paraliżują pracę portów.
  Wieczorem 26 grudnia orkan Barbara nadciągnął nad Polskę. - Strażacy wyjeżdżali 1,1 tys. razy do usuwania skutków silnych wichur. Najwięcej takich zdarzeń zanotowano w województwie zachodniopomorskim, tam strażacy wyjeżdżali prawie 300 razy. Dużo zdarzeń miało miejsce na Kujawach i Pomorzu - poinformował rzecznik komendanta głównego straży pożarnej Paweł Frątczak. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, że przez wichury bez prądu pozostaje około 102 tysięcy odbiorów - najwięcej na w Mazowszu (ok.
  33 tys.) i w województwie zachodniopomorskim (ok. 36,5 tys.). Awarie usuwane są na bieżąco. Strażacy cały czas otrzymują nowe zgłoszenia dotyczące połamanych gałęzi, pochylonych lub powalonych drzew, które spadły na samochody bądź drogi i tarasują przejazd. Wiatr uszkodził też kilka dachów i aut. W wyniku silnego wiatru ranne zostały dwie osoby w Czerwonaku, na przedmieściach Poznania. Poszkodowani jechali autem, gdy spadło na nich drzewo.

  Orkan Barbara przechodzi nad Polską. Tysiące osób bez prądu, połamane drzewa, sztorm Rządowe Centrum Bezpieczeństwa


  Orkan Barbara już słabnie, ale Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej, Centrum Zarządzania Kryzysowego i straż pożarna nadal ostrzegają przed bardzo silnym wiatrem. Ostrzeżenia wydano niemal dla całego kraju. W większości rejonów są to zagrożenia pierwszego stopnia (dotyczące możliwości wystąpienia silnego wiatru). Najbardziej zagrożone są północne rejony Polski. Wichury już spowodowały sporo szkód. W wydanych ostrzeżeniach hydrologicznych drugiego i trzeciego stopnia dla województw: pomorskiego i zachodniopomorskiego instytut informuje, że w związku z prognozowanym sztormem, na całym wybrzeżu spodziewany jest wzrost poziomów wody do stanów alarmowych. Sztormy na wybrzeżu paraliżują pracę portów rybackich. W województwie pomorskim wydano też ostrzeżenia hydrologiczne.

  ZOBACZ KONIECZNIE: 180 km/h. Z taką prędkością wieje wiatr na Dolnym Śląsku!  Orkan Barbara - co zrobić, gdy wieje, a Ty jedziesz samochodem:
  • Zmniejsz prędkość jazdy i miej świadomość, że gdy wyjeżdżasz z zalesionego lub zabudowanego terenu, gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad samochodem i doprowadzić do wypadku;
  • Jeżeli bardzo silny wiatr lub intensywne opady deszczu zaskoczą Cię podczas podróży samochodem, najlepiej nie kontynuuj jazdy (zatrzymaj się, poszukaj bezpiecznego schronienia).
  • Najlepiej, jeśli możesz, zatrzymaj się na poboczu (włącz światła awaryjne) lub na najbliższym parkingu. Jeśli burza Cię zaskoczy, a nie możesz schronić się w budynku, to zostań w odpowiednio zaparkowanym pojeździe;
  • Nie parkuj samochodu pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi. Pamiętaj, że wysokie elementy doskonale przyciągają wyładowania atmosferyczne i najlepiej, aby nie przebywać podczas burzy w ich pobliżu). Ponadto, złamana gałąź lub drzewo może przygnieść samochód i osoby w nim przebywające.


  Orkan Barbara przechodzi nad Polską. Tysiące osób bez prądu, połamane drzewa, sztorm Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto odpowiada za drzewa????

   bolo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Kto bedzie ukarany za stan drzew ??

   Wichura uszkadza dachy na zabudowaniach oraz łamie gałęzie, które zrywają linie energetyczne i uszkadzają samochody. Jak podaje Straż Pożarna odnotowano już 1,5...rozwiń całość

   Kto bedzie ukarany za stan drzew ??

   Wichura uszkadza dachy na zabudowaniach oraz łamie gałęzie, które zrywają linie energetyczne i uszkadzają samochody. Jak podaje Straż Pożarna odnotowano już 1,5 tysiąca interwencji i nadal ich przybywa. Bez prądu jest prawie 100 tysięcy odbiorców, zwłaszcza na Pomorzu i Mazowszu. Gałąź, która spadła na samochód w Wielkopolsce, zraniła 2 osoby.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama