Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy kanon lektur. Uczniowie będą uczyć się wiersza Rymkiewicza o Jarosławie Kaczyńskim?

Marcin Darda
Marcin Darda
Wiersz zatytułowany „Do Jarosława Kaczyńskiego” został napisany przez Rymkiewicza w  2010 roku po katastrofie smoleńskiej
Wiersz zatytułowany „Do Jarosława Kaczyńskiego” został napisany przez Rymkiewicza w 2010 roku po katastrofie smoleńskiej MAREK SZAWDYN
Czy uczniowie szkół podstawowych będą analizować wiersz o Jarosławie Kaczyńskim? Ministerstwo tego nie wyklucza...

Jest prawdopodobne, że sylwetka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego stanie się elementem programu nauczania klas VIII szkół podstawowych po wejściu reformy edukacji. Jak to możliwe?

Otóż Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło na listę lektur obowiązkowych w klasie VIII twórczość poety, eseisty, dramaturga i krytyka literackiego prof. Jarosława Marka Rymkiewicza. On zaś, przynajmniej w ostatnich latach swojej twórczości, uznawany jest za głównego wieszcza polskiej prawicy.

82-letni poeta ma w swym literackim dorobku wiersz zatytułowany „Do Jarosława Kaczyńskiego”, napisany w 2010 roku po katastrofie smoleńskiej.

„Nie można oddać Polski w ręce jej złodziei
Którzy chcą ją nam ukraść i odsprzedać światu
Jarosławie! Pan jeszcze coś jest winien Bratu
Dokąd idziecie? Z Polską co się będzie działo?
O to nas teraz pyta to spalone ciało
I jest tak że Pan musi coś zrobić w tej sprawie
Niech się Pan trzyma - Drogi Panie Jarosławie”
- brzmi fragment wiersza.

Poeta zaś był w komitecie honorowym Jarosława Kaczyńskiego w kampanii prezydenckiej 2010 r.

Twórczością prof. Rymkiewicza zainteresowali się wyborcy partii Ryszarda Petru. Katarzyna Lubnauer, łódzka posłanka Nowoczesnej, na początku grudnia zwróciła się z pytaniami do MEN: „(...) Codziennie zgłaszają się do mnie rodzice, nauczyciele, dyrektorzy, a nawet uczniowie. Pojawiają się prośby o interwencje, pytania na, które nie jestem im w stanie odpowiedzieć. Wszyscy zastanawiają się, jak będzie wyglądała Polska szkoła? (...). Na prowadzoną przez nas skrzynkę mailową przychodzi wiele wiadomości, skarg i zażaleń. Jedna z nich dotyczy autora wpisanych przez MEN na listę lektur obowiązkowych w klasie VIII szkoły podstawowej”.

Lubnauer przytoczyła w interpelacji m.in. fragment wiersza „Do Jarosława Kaczyńskiego” i zapytała, czy będzie omawiany w polskiej szkole, „która z założenia jest apolityczna”, a także czym kierowali się twórcy podstawy programowej, wybierając do niej Rymkiewicza.

Odpowiedź nadeszła jeszcze przed Bożym Narodzeniem, w trakcie kryzysu parlamentarnego i przed sylwestrowymi problemami wizerunkowymi lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru. W imieniu minister Anny Zalewskiej odpowiedział podsekretarz stanu Maciej Kopeć.

Z treści odpowiedzi wynika, że we „wstępnym projekcie podstawy programowej poddanym prekonsultacjom zaproponowano w lekturach obowiązkowych wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Jarosława Marka Rymkiewicza, Stanisława Barańczaka”. Wiceminister Kopeć, pisząc o „wybranych wierszach” autorów, nie wymienia jednak ich tytułów i nie dementuje, że wśród nich jest wiersz „Do Jarosława Kaczyńskiego”.

Zatem jest możliwe, że to ten wiersz Rymkiewicza wejdzie do kanonu lektur obowiązkowych. Decyzja co do podstawy będzie jednak należeć do ekspertów: „wziąwszy pod rozwagę każdy głos w sprawach programowych, opracują ostateczną wersję projektu rozporządzenia w sprawie podstawy programowej. Ich rolą będzie również określenie takiej propozycji wykazu lektur, która już będzie wiążąca” - odpowiada wiceminister edukacji.

Ostateczny kształt podstawy poznamy prawdopodobnie w ostatnich dniach lutego.

Jarosław Marek Rymkiewicz to warszawianin, po wojnie przez lata związany z Łodzią, gdzie osiedliła się jego rodzina. Jest laureatem prestiżowej nagrody literackiej NIKE (2003), odmówił zaś przyjęcia od Hanny Gronkiewicz-Waltz nagrody literackiej Warszawy w 2015 r. W tym samym roku przyjął nagrodę literacką im. Juliana Tuwima, przyznaną w Łodzi za całokształt twórczości. Pod werdyktem nie podpisały się wówczas członkinie jury, publicystka i socjolog Kinga Dunin, a także wydawczyni Beata Stasińska.

ZOBACZ| Marcin Kozioł: Jest sporo nowych tytułów, które obecnie są czytane przez młodych ludzi nie zmuszanych przez szkołę do tego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska